Eldest

Fragment - 2009
ISBN: 978-80-253-0962-9

Fragment (2009) 978-80-253-0962-9 655
Fragment (2005) 80-253-0220-2 655

Druhý díl fantasy trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Pokračování fantasy bestselleru Eragon z pera Christophera Paoliniho opět dobývá svět! Eragon cestuje se Safirou do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Ztrácí jistotu, neví komu může věřit a osud království, v němž temná ruka krále rdousí veškerý vzdor, leží i nadále právě v jeho rukou.

Christopher Paolini Christopher Paolini
*17.11.1983

Magyana
  10. 3. 2016, 20:41
Prvnímu dílu jsem dala čtyři hvězdičky, druhému musím dát méně. Tam, kde byl Eragon napínavý, je Eldest rozvláčný. Příliš zbytečných popisů, které jen samoúčelně plnily stránky. Namátkou třeba Eragonova cesta k elfům nebo jeho nekonečný výcvik.
Otravné bylo i jeho zmítání se v citech. Ano, chápu, že nám chlapec dospívá, ale musí to být tak děsný?
Je to jak kolovrátek: Mám ji rád - Nemůžu jí to říct - Řekl jsem jí to - Dala mi košem - Musím se omluvit - ale Mám ji rád......
Na zabití.
Zaplať pánbu za Roranovy kapitoly, které přinesly do knihy trochu akce, a za závěrečnou bitvu.
Překvapení na konci pro mě sice nebylo překvapením, protože bylo nad slunce jasnější, kdo se ukáže a potažmo kdo je čí co, ale budiž. Věřím, že pro mladší čtenáře to mohl být šok. No, možná ne ŠOK, spíš šočíček.
Ale abych jen nekritizovala - není to špatná série. Čtu ji synům před spaním a poslouchají nadšeně. Kdybych ji četla sama, nejsem si jistá, jestli bych musela okamžitě sáhnout po dalším dílu, ale takhle jdeme do toho.
Ariko
  7. 9. 2014, 15:41
Druhý díl už trochu pokulhává po prvním, ale ještě stále je to velmi čtivé a zábavné čtivo. Bohužel ale jako poslední z celé série.
Tiwala
  1. 10. 2012, 18:52
Tenhle díl mě na rozdíl o Eragona opravdu zklamal. Až zbytečně dlouhý a vleklý začátek, přes který jsem se dostávala asi pět měsíců a ztratila jsem díky němu chut si přečíst zbývalé knihy z této ságy.
Reliance
  28. 12. 2013, 22:44
Eldest byl podle mě super.. Úplně mě to vtáhlo do děje, možná ještě více než Eragon. Doslova sem některé pasáže hltala a od dob Harryho Pottera se mi stalo porvé, že by mě něco zaujalo podobným způsobem. Ale musím říct, že některé věci mě v dějí mrzí.. Třeba jako smrt krále trpaslíků, která mi přišla zbytečná.. A taky mi přijde pořád z Eragonovy strany nějak nedoceněný, ale to jsou detaily :D každopádně doporučuju.
Shax
  28. 10. 2011, 23:10
Druhý díl, nutnost po přečtení prvního dílu! Ovšem...musím se přiznat, že občas jsem měla tendence přeskakovat určité pasáže.
Tojaheva
  7. 8. 2015, 17:29
Parádní díl. Nečekala jsem, že i druhý díl mě bude bavit stejně (né-li víc) jak Eragon. Líbilo se mi v přiběhu rozvedení Roranova osudu, což bylo pro mě příjemním zpestřením a velmi překvapivé skutečnosti ke konci. I když jsem něco podobnýho tipovala, přece jen, jsem se netrefila úplně. :) Uz se těším na pokračování. Jen mi asi ušlo, co je tedy Eldest ?
PeťkaW.
  11. 5. 2012, 18:23
Výborné pokračování Odkazu dračích jezdců. Líbilo se mi zpestření dvěma dějovými liniemi. Paolini si vyhrál více s charaktery postav a hlavně Eragona skvěle rozvinul. Nevím proč, ale přijde mi, že i když je děj napínavější a akčnější, neběžel tak hladce, jako v prvním díle. Možná kvůli zdhlouhavějším popisným pasážím, které ale nejsou zdaleka tak nudné, jako v třetím díle.
wwwhisk@s
  4. 5. 2013, 18:37
Zatímco u Eragona jsem si tak v duchu říkala, proč se to stalo bestsellerem, když je to úplně obyčejný fantasy příběh, ničím se nelišící od ostatních, Eldesta jsem zhltla a po nějaké chvíli mi to začalo docházet. Je tady spousta hlubších myšlenek a zamyšlení, autor se tu dost vyžívá v popisu elfů, což mi neskutečně lahodilo. Někomu se možná může knihy zdát nudná a nezáživná, pro mě je to klenot.
Nantong
  3. 2. 2013, 20:02
Eldest...další díl Odkazu dračích jezdců...při prvním čtením se mi nelíbilo střídání příběhu Rorana a Eragona...po několikaletém odstupu jsem toto ni nevmínala, kniha mě opět vtáhla do děje a velmi se mi líbila.
Potulný mnich
  15. 9. 2012, 22:29
První dílem ( Eragon ) jsem byl trošičku zklamán,ale udělal jsem dobře,že jsem nezanevřel nad druhým dílem. Charakter postav se v druhém díle zdokonaluje a utváří,skrytá tajemství se pomalu otvírají...Knihu zpestřil i příběh Rorana :-) 4 hvězdičky.
Ajka13
  7. 8. 2013, 11:30
Druhý díl se do kvality hravě vyrovná prvnímu dílu, což už samo o sobě je úspěch, protože můžeme jmenovat knihy, kde kvalita se díl od dílu zhoršovala. Paolini zde jen dokazuje to, co nám už ukázal v prvním díle: Že je úžasný vypravěč. Jak už zde někdo zmínil, způsob, jakým vykreslil zemi elfů, lesy Du Weldenvarden, je neuvěřitelně barvitý a přitom stále čtivý. Ze spousty knih vím, jak dokáží být popisy zdlouhavé a brzdit děj. Tady to děj krásně doplňovalo a čtenář si tak dobře dokázal udělat představu o dané situaci. A to neplatí jen o elfech. To samé lze vlastně říct o všem - od trpaslíků po Surdu. Ohromný výkon. Kniha se čte doslova sama.
Gustik5
  18. 4. 2012, 22:34
Velmi dobré pokračování, pro mne asi zatím s jedničkou nejlepší díl, a to zvláště díky dalšímu rozvoji hrdiny, který ve trojce také pokračuje, ale možná až příliš rychle...
HeM
  10. 8. 2012, 23:03
Akce, romantika, drama, zvraty, má to prostě všechno nejlepší a můj nejoblíbenější díl odkazu dráčků..
Vikyna
  19. 9. 2011, 22:13
Trošku horší díl jak Eragon, ale stále si zaslouží pětihvězdičkové hodnocení. oproti prvnímu dílu je trochu zdlouhavější a "obkecávanější", ale i tak ho máte "sfouklej" raz dva.
Rumbelle
  7. 12. 2014, 12:10
Obsahuje spoiler spoiler Jako první díl opět vynikající. Jen mi tam chybí Brom, ale ani ve skutečném životě všichni nepřežijí. Je mi líto Eragona s jeho zády,je první svobodný dračí jezdec v Alagaesii a je postižený a nedokáže porazit ani Murtagha. Ale jako vše ostatní vím že se to vyřeší. Už jdu na další.
Simmi1
  15. 5. 2012, 15:58
Po výborném díle Eragon jsem možná čekala trošičku víc. Ale vhledem k mládí autora, rychlostí napsání a složitostí jeho světa se dá pochopit lehké zhoršení.Vyprávění o cestě Eragona bylo příliš zdlouhavé a nudné. Z celé knihy se mi nejvíc líbí Elfský les, jeho obyvatelé a Roranovo vyprávění, které mě velmi zaujalo a pohltilo do děje. Ale jenom díky bitvě na konci jsem dala plný počet
Martin
  6. 4. 2010, 16:09
Pro mě asi nejzajímavější ze všech dílů. Asi nejhezčí částí byl již dlouho očekávaný pobyt u elfů, ale nebudu nic prozrazovat. Určitě stojí za přečtení!
rahzul
  23. 11. 2015, 22:03
Eldest už se Paolinimu povedl o poznání více než-li jeho prvotina. Větší část příběhu se odehrává v elfských lesích, jejichž popis byl opravdu kouzelný. Eragonův výcvik se ale stával chvílemi zdlouhavý, a proto jsem ocenil změnu dějové linie a fandil Roranovi s obyvateli Carvahalu při jejich cestě do bezpečí.
Závěrečná bitva nebyla špatná, ale četl jsem již lepší.. Odhalená tajemství na konci příběhu, byla vcelku očekávaná. Ještě dnes nakousnu 3. díl, jehož obálka se mi líbí nejvíce, tak doufám, že mě nezklame i obsahem :)
Alaglesia
  1. 2. 2013, 10:01
Děj Eldesta se mi mnohem více líbil, než děj Eragona. Je pravda, že přibylo více popisných scéna děj nebyl tak akční jako v prvním díle, ale mě to nevadilo. Líbilo se mi jak popisoval říši elfů a jak procházel výcvikem. Zpočátku mě rozčilovali odbočky dějové linie do Carvahalu k Roranovi, ale musím uznat, že tato postava má v příběhu své oprávněné místo. Původ Eragona a další jezdec mě nepřekvapil, tak nějako jsem to tušila. myslím, že autor měl věnovat více pozornotis bitvě. Také si myslím, řže spoustu nápadů a myšlenek převzal, že nejsou původní. Přesto je to pěkný a čtivý fantasy příběh, proto dávám 4 hvězdy.
TajemnaM
  17. 11. 2011, 9:14
Eldeste se mi líbil více než Eragon, lepší (zajímavější) děj, konečně postavy s charaterem, který stojí za povznesení (Vanir, Islanzadí, Orik) a díky "dvojímu příběhu, který se nakonec spojí se mi tahle kniha líbila hodně moc. Autor se rozhodně vyvýjí jako velmi shcpný a doufám, že napíše i něco jiného, než Eragona a spol.
Plue
  30. 3. 2014, 20:10
Oproti prvnímu dílu se mi tento zdál vydařenější, i když se tam nic moc závratného nedělo. Maličko mi vadilo, že děj je předvídatelný a zatím jsem si nenašla žádného favorita, hrdinu :) Čtení o Nasuadě bylo nudné, naštěstí se kniha mnohem víc zaměřila na Eragona. Stejně se ale těším na pokračování.
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 19:59
Tento díl mi přišel o trošičku slabší než první, místy jsem se nudila, jelikož některé pasáže mi přišly vážně nezáživné. Ale jelikož už jsem si všechny postavy oblíbila, četla jsem dál a jsem ráda, že jsem tak udělala.
Sherylis
  29. 12. 2012, 13:46
Opravdu čtivá kniha, těch 600 stran jsem přelouskala o svátcích jako nic. Ale pořád se nemůžu zbavit lehce negativního dojmu z hlavní postavy, která je mi nesympatická a té nudné části v Ellesméře. Tato oblast byla sice nádherně popsaná, ale neustálé informace na x stran o nových kouzlech, která se Eragon naučil a rady jeho elfího učitele mě tak otravovaly, že kvůli tomu musím dát o hvězdíčku míň. Taky s poutem mezi Eragonem a Aryou Paolini nepracuje šťastně, ale prvoplánově a žádná chemie z něj taky nevyzařuje. Ale i tak je pro mě Eldest lepší než první díl, zvláště díky závěrečné bitvě.
Elisa99
  21. 11. 2014, 17:55
Eldest je lepší než Eragon, ale abych pravdu řekla, tak si po dvou letech z toho pamatuji jediné a to je poslední bitva. Příběh se čte krásně, příjemně ubíhá, ale jakmile dočtete knihu, zavřete ji, řeknete "Jo, bylo to dobré" a jdete připravovat večeři. Knihu doporučuji pokud chcete číst něco lehkého, nač tím není vůbec potřeba přemýšlet. Přesto abych jen nehaněla tento díl, tak musím říci, že je velmi sympatická postava Murtagha a jeho draka Trna. K těm se stojí pročíst.
Mikka
  26. 8. 2012, 12:41
Napínavé, čtivé, překvapivé a prostě zábavné. Fantazie zde nezdá hranic a mě to naprosto vyhovuje! Lepší než první díl.
JohankaD'Arc
  24. 9. 2015, 21:59
Druhý díl knih mě také ještě bavil. Důkladný popis elfů, jejich život a...? Už ani nevím, zda kniha vůbec obsahovala něco dalšího - čímž chci říct, že chápu znechucení některých čtenářů, kteří očekávají napětí...
NiennaTasartir
  15. 12. 2014, 21:47
První díl byl super, druhý na tom je v mých očích bídně. Hrozně mě nebavilo číst, jak se pořád někdo přesunoval z místa na místo a v podstatě se za celou knihu téměř nic nestalo.
LuKiss
  1. 8. 2013, 0:02
Upřímně pro mne byl druhý díl po Eragonovi dost zklamáním, vleklé politické vysvětlování a uvažování o logice trpaslíků, elfů i lidí my přišlo až nekonečné a když už se v knize začlo něco dít, byl jsem příliš unavený než abych to začal vnímat.
klaranapoli
  13. 1. 2013, 0:18
Druhý díl mě nezklamal, sice nějaké pasáže byli fakt nudné, možná že i zbytečné, ale už se těším na Brisingr :)
gelu
  16. 8. 2012, 17:03
Bídný sloh a plagiátorství z finančně bohužel jistě velice úspěšného prvního dílu samozřejmě pokračuje i v díle druhém. Ba co víc četlo se to ještě hůře a byl jsem nucen velmi brzy zahodit. Jde vidět, co dokáže udělat virál a reklama z naprostého odpadu.
kat
  16. 1. 2011, 21:05
První díl jsem přečetla na rychlo a moc nadšená jsem nebyla. Pak se mi ale dostala do rukou kniha druhá - Eldest. Přečetla jsem jí jedním dechem a donutila mě znovu přečíst Eragona a podruhé jsem četla pozorně a bavilo mě to už od začátku. Řekla bych, že je Eldest asi nejlepší díl. Zatím. Uvidíme co přinese poslední díl.
Faltuska
  31. 5. 2013, 9:17
Eldest se dle mého názor vydařil mnohém lépe, než Eragon. Děj je mnohem lepší - zajímavější, dobrodružnější a plný zvratů, než u Eragona. Když jsem četla Eldesta, nespala jsem, nejedla jsem a nechodila ani na záchod :D Podle mě nejlepší díl z celé série. Nechápu názory ostatních, že se děj vleče, ničeho jsem si nevšimla, naopak ...
sheylka
  16. 9. 2012, 22:47
No tak to mám po pár dnech napětí za sebou a obávám se, že dnes už neusnu... Takovou směsici smíšených pocitů jsem už dlouho neměla. Knížka se mi velice líbila, kéž bych se tak mohla někdy podívat do Ellesméry, tam to pro mne bylo nejkrásnější a nejzajímavější počtení. Od samého začátku, co Angela řekla Eragonovi věštbu jsem myslela, že v ní jde o Rorana, čekala jsem, že se Murtagh ještě jistě objeví a dvojčata taky, ale tohle... A to další nemilé překvapení na konci mi taky vzalo dech... Nemůžu se dočkat, až se dozvím jak to dopadne, a jak to bude dál s Aryou, Murtaghem, Katrinou, Razaky, Elvou a dalšími nedořešenými událostmi (Solembumova slova...)... Těším se, až se mi do rukou dostane Brisingr, zůstalo to opět až do samého konce napjaté jako struna...
zichisek
  12. 10. 2011, 11:34
Druhý díl trilogie.První se mi líbil trochu víc,byl napínavější.V této knize mi trošku vadily občasné nudné popisovací pasáže a i ten děj již nebyl tak napínavý po celou dobu.Přesto velmi pěkná knížka.
EndrjuS
  8. 10. 2011, 16:50
Nebýt pár vysloveně nudných pasáží, tak dosahuje stejných kvalit jako Eragon. Jinak velmi solidní kniha, která vtáhne svým dějem a těžce pouští.Doufám, že Paolini bude s věkem psát stále lepší knihy.
Candyi
  21. 3. 2016, 14:48
Ze série ODJ mi tahle knížka přišla neslabší. Nevím nevím pořádně proč, asi protože když jsem to četla ještě jsem moc Nas. ráda neměla a Murtagh byl pro mě vrchol, prostě nejoblíbenější postava! A podívejte, co s ním Paoliny udělal! Pak taky to Paoliny moc protahoval... Od prvého dílu to bylo zklamání, ale pak už se to zase zlepšilo :)
Ellinka
  8. 10. 2015, 19:17
Je tady pokračování prvního dílu teto 4. dílové série! Tento díl se mi také moc líbil protože je čím dále více dobrodružný a stále více se vžívám do děje. Je to velmi dobra kniha a chtěla bych ji velmi pochválit! Myslím si, že Christopher Paolini píše tyto fantasy dobrodružné romány moc dobře. * * * * *
:P :O :) :D ;P ;O ;) ;D

hk47
  30. 9. 2015, 21:50
Eldest je mojí nejoblíbenější knihou z celé série. Nedokázal jsem se od ní odtrhnout a zhltnul jsem jí během několika dní. Ostatní knihy ze série už mi tak nepohltily.
Phil88
  11. 2. 2015, 11:32
Jde vidět, že když tvořil Eldesta, byl Paolini coby spisovatel zase o kus dál. Bezesporu je to velký talent, který procházel výcvikem a ladil formu, což jde vidět právě na Eldestovi - některé pasáže jsou zbytečně zdlouhavé, jiné zase příliš stručné. To samé platí o spádu děje. Líbí se mi charaktery postav i zápletky, které již nejsou tak jednoznačné. Kniha je čtivá, což je veliké plus. Je jasné, že podstatnou roli hraje věk čtenáře a jeho fantazie. I proto není snadné knihu objektivně zhodnotit. Kdybych ji četl před deseti lety, dal bych pět hvězdiček. Každopádně doporučuji a jdu na třetí díl.
Pepa Víčko
  27. 1. 2015, 13:14
Tento díl je podle mě ještě o něco výše než Eragon, autor příběh oživil dějem "na dvou frontách". Místy nudné popisovací pasáže prokládal napínavým příběhem Rorana. Za mě jednoznačně 5 hvězd!
ČtenářH
  16. 1. 2015, 16:34
Abych byl upřímný, tak začátek je opravdu hodně pomalý a nudný. Pokud ale člověk vydrží, tak od půlky se knížka zase rozjíždí. Ale asi to bylo nutné pro objasnění všech různých zvyků a podobně. Přesto jsem si více užil tu druhou část...
eliiiska
  19. 2. 2013, 20:09
...No, už samotný první díl jsem četla více jak jeden rok, a pravdu ani v nejmenším nelituji, že jsem knihu vyhodila! Nemyslím to samozřejmě doslovně, ale tento díl jsem proto ani nezkoušela začít číst. Zřejmě to nezapadá do mého vkusu, i když dle jiných recenzí ,poutavý a napínavý příběh, se mi ze začátku zamlouval. Bohužel jen do té doby, než jsem knihu otevřela...
OndraOny
  31. 7. 2012, 19:48
Pro mě jsou knihy Odkazu dračích jezdců (Eragon, Eldest, Brisingr, Inheritance) nejlepší knížky na světě ;) Prostě úžasné :)
pampaliska
  21. 6. 2012, 16:52
Skvělá knížka plná peprných okamžiků. Je zde všechno co by měla správní knoha mít. Od napětí po romantiku.
demonis
  30. 1. 2012, 21:14
Doufám, že bude i druhý díl této knižní série následně zfilmován, protože knížka byla super. Autor se opět vyznamenal.
avas
  5. 11. 2011, 21:47
Kniha velmi zábávná,ale už není tak bezchyby někde jsou nudné pasáže,ale taky jsou momenty kdy mi naskakovala husí kůže
Sarael
  1. 8. 2011, 20:38
První díl mne naprosto uchvátil a přečetla jsem ho doslova jedním dechem, ale druhý díl mne zklamal. Naprosto okamžitě mi bylo jasné, kdo je Eragonův otec i většina ostatních zápletek. Navíc jsme se v polovině knihy zasekla a rok mi jen tak ležela v knihovně nedočtená a neměla jsem ani chuť číst dál. Zrovna začínám číst třetí díl tak doufám, že mne nezklame.
Dair
  6. 7. 2011, 13:31
Kniha, která vám zůstává v ruce celé dny, která působí na vaši fantazii a vyvolává empatické pocity. Samotnou mě to pohlcovalo, jako bych já sama byla součástí, naopak mrzelo, že jí ve skutečnosti nejsem. Pro někoho pohádka, pro jiného na pár hodin druhý svět. A právě ty knihy, které se vás drží, které mění naše dosavadní obrazy a představy, a ty , které vyžadují nadšeného čtenáře, mám nejraději. Eldest je krásný příběh, stejně jako předcházející Eragon..až je po jejich cestách vyloženě smutno :)
Henges
  18. 3. 2011, 12:52
Když jsem tuto knihu dostal darem, tak mi nějaký čas ležela na polici, protože nebyl tento žánr zrovna tím co čtu. Ale jelikož to byl dar, tak jsem vnitřně cítil že by nebylo správné si aspon kousek nepřečíst. K mému udivu mě knižka vtáhla do děje prakticky okamžitě a hned po dočtení jsem kupoval další 2 díly a ted už snad druhým roken netrpělivě očekávám poslední čtvrtý díl této původně myšlené trilogie :D
acepts
  15. 3. 2011, 16:45
Ja si mislim ze neni spatna ale ze eragon je trochu lepsi a myslim si že psaze s eragonem jsou velice nudne o proti tomu kapitoly v carvahallu s roranem me velmi bavily