Těžší než nebe

Volvox Globator - 2014
ISBN: 978-80-7207-966-7

Volvox Globator (2014) 978-80-7207-966-7 460
Volvox Globator (2003) 80-7207-495-4 456

Autor na základě více než 400 rozhovorů s Cobainovými přáteli, rodiči, kolegy i díky exkluzivnímu přístupu k citacím z Cobainových deníků odhaluje mnohá neznámá tajemství, která se váží k této legendární hvězdě i jeho skupině Nirvána, jež pro něj představovala celý jeho soukromý život. Cross jej líčí jako rozpolcenou osobu, jako milého a oblíbeného mladíka atletického vzezření, ale i hrozivého zuřivce, morbidního a vizuálního umělce, jako ambiciózního muže, vyhledávajícího i odsuzujícího slávu. Poukazuje na průběh nelehkého rozvodu jeho rodičů i následky, které na něm zanechal, plné depresivních stavů a morbidních představ a odhaluje jejich genetický původ, který jej nakonec na vrcholu slávy přivedl k sebevraždě. Crossova práce tak představuje nejhlubší knihu o nejtemněji padající hvězdě, uvádějící na pravou míru celou řadu falešných mýtů. (Založil/a: DF.Future)

Anael
  31. 8. 2012, 22:39
Mně se kniha líbila. Možná to bylo tím, že jsem v tu dobu, kdy jsem ji četla, hodně ujížděla na Nirvaně, ale možná to bude i tím, jak byla napsána. Souhlasím s tím, že je líbivě napsaná i že chce šokovat za každou cenu... na druhou stranu si říkám, že je lepší šokovat, než nudit :)
Peetuliska
  24. 2. 2014, 16:40
Pro všechny koho zajímá životní osud Kurta Cobaina, jeho vztahy s jeho osudovými ženami a v neposlední řadě s drogami..
ForFreedom
  18. 8. 2011, 10:58
Šílený překlad. Nevím, kdo to redigoval, ale pustit do oběhu něco tak strašně zprzněného je bezmála zločin! Kurtův legendární výrok:,,Je lepší shořet, než vyhasnout" (,,Its better to burn out than to fade away") je tu interpretován jako:,,Je lepší shořet, než zestárnout". Nevím o co se milá paní překladatelka pokoušela, ale rozhodně se to minulo účinkem. Zmatené překlady jednotlivých útržků z písní, zkrátka pekelně odfláknuté.
Co se samotného životopisu týče, tak kromě lehké přehnanosti až patetičnosti (například popis toho, jak si jde Kurt vystřelit mozek je fakt peklo) je to velmi komplexní a a výmluvně propracované. Z Kurta to sice dělá málem až emo hrdinu, ale možná takový skutečně byl...
Luciferka
  1. 10. 2012, 13:05
Tato kniha mě dosti oslovila a to, protože v některých částech jsem nechtěla věřit vlastním očím. Někdy uměl spisovatel opravdu šokovat, ale jsem ráda, že jsem díky tomuhle mohla nahlédnout do Kurtova života. Kniha se mi opravdu líbila :)
maddean
  18. 1. 2011, 22:41
V době kdy jsem tíhla k Nirvaně se mi strašně líbila. Měla jsem za sebou už dva jeho životopisy nebo "životopisy" kapely, ale tahle jednoznačně vede.
Czermy
  19. 10. 2010, 21:59
Ubírám hvězdu za až moc líbivý styl, který bije do očí než se člověk do knihy víc vžije (těch superlativ). Ale jinak věc, ze které má člověk depresi, a když dočte, je schopen i pochopit.
Mooh
  31. 7. 2014, 21:59
Naprosto výtečně zpracované, obdiv autorovi! Knihu doporučuji především lidem, kteří kdy někomu záviděli slávu, změní vám to náhled.
All
  9. 7. 2013, 19:37
Knížka byla velmi zajímavá a dovolila nám nahlédnout do Kurtova života. Některé části byly velmi šokující
lukalukasik
  7. 1. 2012, 13:28
Hroznej konec. Strašně smutnej a takovej... v hajzlu. Tam jak kdyby bylo jasný, že není cesty zpět, že se dostal na druhej břeh ještě za živa. Kombinace slabý vůle, závislosti a absence soukromí..
styeer
  11. 1. 2011, 0:09
Je to určitě jedna z těch nadprůměrných životopisných knih. Čtivé, poučné, občas depresivní. Ale je trochu vidět, že to psal novinář (zdálo se mi, že chce šokovat za každou cenu).