Zápisky odstřelovače

Originální název: Za Volgoj zemli dlja nas ne bylo / Notes of a Russian sniper
Poprvé vydáno celosvětově: 1981

Mladá fronta

Mladá fronta

Když Vasilij Zajcev dorazil v říjnu roku 1942 do Stalingradu, průměrná životnost sovětského vojáka zde nepřekračovala 24 hodin. Tato statistika se však v průběhu bitvy postupně zlepšovala, mimo jiné i zásluhou skupinky odhodlaných odstřelovačů – a Vasilij Zajcev se měl stát nejlepším z nich. Zároveň také patřil k těm šťastnějším, kteří u Stalingradu bojovali a boj přežili, aby mohli svůj příběh vyprávět.
Zajcev poskytuje čtenáři jedinečný pohled do tváře války – tváře plné hrůzné brutality a zoufalství vojáků obou stran, tváře doložené děsivou statistikou mrtvých a raněných. Jeho Zápisky jsou považovány za nejlepší záznam o stalingradské bitvě z pera přímého účastníka bojů a představují klasické dílo válečné literatury.
První české vydání vzpomínek proslulého sovětského odstřelovače, jehož osudy ztvárnil film Nepřítel před branami (www.knihy.cz) (Založil/a: spitfirehaga)

#deník
Vasilij G. Zajcev Vasilij G. Zajcev
*1915 - †1991

Elrond
  10. 7. 2013, 11:37
Heroický boj Rusů na západním břehu Volhy proti germánským hordám a za záchranu a další pokračování evropské civilizace.... Velmi poutavé, nepatetické čtení z pera přímého účastníka bojů v poslední obranné linii, kterému se podařilo převelet do "nebeských regimentů" přes dvě stovky fašistických bojovníků a samotnému toto peklo rozpoutané hitlerovci přežít - i přes to, kdy specielně na jeho likvidaci bylo z Německa povoláno i odstřelovačské "eso", major Könings..... Vasilij Zajcev se stal až posmrtně celosvětově známý díky Annaudovu filmu Nepřítel před branami,(byť v samotném Rusku zná dle režisérových slov Zajcevův příběh každý taxikář). U nás tyto paměti vycházejí poprvé a velmi zajímavé je srovnání, co ve filmu bylo na reálném základě ,co bylo již ubráno nebo naopak přidáno. Odlišnosti od filmového zpracování jsou velké, ale čte se to dobře a po přečtení jsem nabyl dojmu, že Zajcev byl ve skutečnosti takový, jako ho líčí i film - chytrý, skromný, odvážný.....ačkoli film jeho osobu ukazuje jednodušeji, než ve skutečnosti mohla být.
Wara
  5. 3. 2014, 13:09
Kniha poplatná době, kdy byla poprvé vydána, tj. v roce 1971 v prostředí SSSR. Přijde mi, že hodně z příběhů je trochu "přibarvených" tak, aby si z ní cíloví čtenáři (v té době hlavně mladí komsomolci, budoucí vedoucí kádři komunistické strany a hrdí občané SSSR) vzali to potřebné pro uvědomění si toho správného "světonázoru".
Popis jednotlivých bojových operací z pohledu jedince působí trochu zmateně, což trochu paradoxně přispívá k většímu pocitu realističnosti knihy. Nepřátelé jsou všichni bez výjimky vykreslováni jako fašistické bestie a zrůdy kteří se neštítí čehokoliv jen aby dosáhli svých cílů, chybí mi alespoň náznak úvahy o tom, že i na druhé straně stáli občas lidé, kteří jen plnili rozkazy.
Škoda také chudší obrazové přílohy, obzvláště mapka oblasti mohla být detailnější a s lepšími popisky.
Nicméně se to jako celek čte celkem lehce, dá se to zvládnout i za jeden večer. Zajímavě působí zejména srovnání událostí vylíčených s knize s tím, co se v roce 2001 objevilo ve filmu natočeném podle ní.
Pivoj
  6. 10. 2016, 8:23
Hollywoodští tvůrci výrazně pozvedli příběh nad úroveň knižní předlohy. Zajcev není žádný spisovatel a byť příběh je zajímavý, knižní provedení je mizerné. Výslovně se jedná ideologickou propagandu. Myslím, že skutečnost byla rozhodně bližší filmu než nekritické oslavné ódě sovětského režimu.
mrakor
  9. 11. 2015, 22:21
Po precteni komentaru, jsem cekal propagandu hrde rus. Ale knizka takova neni, fajn cteni. Obcas trochu rychly prubeh deje. Nechtel bych zazit valku jak ji popisuje Zajcev, natoz tak se probudit zakopany mezi mrtvolama.