Chromý bůh

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-458-1

Talpress (2012) 978-80-7197-458-1 944

Lovci kostí táhnou do Kolanse vstříc neznámému osudu. Jsou na pokraji sil a vzpoury, ale pobočnice Tavore se nehodlá vzdát. Aby zachránila svět, musí přejít vražednou Skleněnou poušť a postavit se děsivým nepřátelům. Forkrul Assail hodlají zbavit svět všech lidí a znovu nastolit řád, zatímco starší bohové chtějí zpět své bývalé výsadní postavení. Magie a touha po moci, kterým bude muset pobočnice a její spojenci čelit, jsou strašlivé. A zatím v Charkanas, dávno ztraceném městě Tiste Andii, hrstka obránců pod velením Yedana Derryga zoufale bojuje s nenasytnými Tiste Liosan toužícími po ovládnutí Kurald Galain. Toto je poslední kapitola neobyčejné Malazské knihy Padlých. (Založil/a: Snicketka)

Richie
  18. 2. 2013, 2:17
Zakončení své skvělé ságy rozložil Erikson do dvou knih. A myslím, že se tím trochu dopustil chyby. Předchozí jednotlivá tažení Paličů mostů či Lovců kostí byla vždy zakončena v jedné knize. Poslední válku Malažanů a jejich spojenců s Forkrul Assail v Kolansi protáhl do dvou knih a bohužel ten příběh natáhl příliš. Přestože Erikson umí výborně vyprávět, přistihl jsem se, že se v první polovině až dvou třetinách knihy začínám místy nudit. Popisy únavného tažení vojáků přes poušť, probírání životů jednotlivých (v příběhu nevýrazných) postav, neustálé vracení se ke strastiplné cestě dětského Hada, či další odbočky k mnoha vedlejším příběhům - někdy od 500. stránky jsem občas začal přeskakovat některé odstavce nudnějších kapitol.
Třetí třetina knihy byla opět mistrná - vylíčení bojů snad všech lidských i nelidských ras bylo úžasným vyvrcholením knihy.
Přestože byl závěr ságy poněkud zbytečně natáhnut, dočetl jsem celou sérii s velkým potěšením. Je to velkolepé literární dílo - především pro skutečné milovníky a znalce žánru fantasy.

31.5.13 - i po pár měsících od dočtení mi stále Eriksonova Malazská říše leží v hlavě a předpokládám, že se k ní brzo vrátím a vychutnám si ji znovu.
LuciusWlk
  2. 5. 2014, 19:04
Tato neuvěřitelně dlouhá pouť je bohužel ukončena. A ukončena famózně. V podstatě vše potřebné bylo dovysvětleno a nějakým způsobem vyřešeno, byť ne vždy příjemně. Myslím, že kniha neměla nudnější místa. Kniha je jednoduše smršť událostí, dějů, dobíhajících příběhů s předešlých knih, výborného napětí, humoru, akce. Až je mi líto, že to končí. I když, Je zde ještě Esslemont a jeho podání Malazu a nakonec se můžeme těšit, co nám Erikson naservíruje nyní. :))
/// Série Malazska Kniha Padlých: Začátek série se se čtenářem nemazlí. Jste vhození do rozjetého vlaku, do příběhu bez vysvětlování, do absolutně nového světa, jehož vlastní zákonitosti by vydali na vlastní knihu. Buď to ustojíte a budete odměněni, nebo odpadnete. A jako by toho nebylo málo, druhá kniha je asi nejslabší s celé série. Ale poté následuje lavina brutálně vyjímečných knih s nádherně vzestupnou křivkou. Záplava postav, které budete milovat. Událostí, o kterých se vám bude zdát. Rozluštění, se kterých se točí hlava. Armády, kde je snad každý cvok a do které bych bez váhání vstoupil, jen abych byl jejich součástí. A závěr, jak jinak než fenomenální rozdělený do dvou knih. Což ostatně není na škodu, protože devět je jako konec bez vrcholu. Deset je konečné číslo. Deset tisíc stran příběhu. Toto je Malaz!
Všivák
  29. 1. 2016, 8:21
Tak to mám za sebou. Dva roky jsem strávil s touto ságou. Občas mě sice někdy zkoušela svou až přílišnou rozvleklostí. Vždycky ale perfektně vygradovala. Co je uprostřed nepochopitlné, na konci dává smysl. Erikson je velký fatalista. Své hrdiny nechává krvácet až za hranici únosnosti. Vlastně se tady vůbec nedá předvídat kdo umře a kdo bude žít. Nakonci mi ale ukáplo trochu slz a vhrudníku zůstal takový dobrý pocit. Jo, tohle stálo zato. Mimochodem, Corrab se stal mou nejoblíbenější postavou. Je to borec. A ta závěrečná epická bitva. To je paráda.
colore
  5. 7. 2016, 16:50
No fíha! Půl rok s Malazem byl fakt parádní. Ani se mi nechce věřit, že už to skončilo, zároveň si ale říkám: "Hurá, konečně mám čas i na jiný knížky". Myslím, že na tuhle sérii budu ještě dlouho vzpomínat. Celý to bylo neuvěřitelně vymakaný, akční, vtipný, nechutný, nepředvídatelný, magický, prostě úchvatný. Co k tomu víc dodat? Tohle si prostě každej milovník fantasy musí přečíst!!!
nečik
  24. 11. 2015, 14:06
Až po přečtení posledního dílu mohu celou ságu ohodnotit.

Nejdříve mínusy:
- problém ztotožnění se s postavami
- časté filozofické úvahy v textu (prostě jsem tyto části přeskakoval, často jsem je i nepochopil)
- vysoké nároky na čtenářovu pozornost (v mém případě to platí dvojnásob, když si čtu ráno než jdu do práce - večer po uložení dětí ke spaní tohle prostě nedávám :-D )
- zbytečně mnoho postav

Plusy:
+ neobyčejně pestrý a propracovaný svět
+ postavy: Karsa, Bugg a Tehol, Šurk, Malazská armáda
+ události: bitva v Darudžistánu, Coltainův pád, Karsova linie

Závěrem: určitě někdy v budoucnu si Malaz přečtu znova, ale musí mít na to člověk opravdu klid.
Methat
  9. 6. 2015, 18:09
Obsahuje spoiler spoiler Tady funguje klasická malazská vojenská struktura, ženská. Krátka, násilná debata a hotovo. My jen tak nepostáváme. – Bouřňák na Kalyth

„Myslí si, že slunce každej večer zapadá do její prdele a každý ráno jí vychází z huby. Je mimo, Gesi. Je šílená jako pětioká kočka s jedním vousem -“ – Bouřňák o Krughave.

„Žvýkání sušeného masa vybudí nějaké ty šťávy, ale je to jako polykat bhederiní placenty deset dní ležící na slunci“ – Pores v rozhovore s Faradan Sort

Spoilers
_______________________________________________
Posledná časť tejto epickej fantasy série a ja cítim smútok. Nie len preto, pretože príbeh skončil a s nimi aj moji obľúbení hrdinovia ale aj preto, že posledných sto stránok bolo jednoducho smutných. Rozlúčkových. Autor sa lúčil s malažanmi, s Paličmi mostú, Lovcami kostí, s Imassmi, Jaghutami a všetkými ostatnými rasami. Najkrajšie na tom bolo, že konečne dal priestor Ganoesovi a Tavore sa stretnúť a objať a na konci nechal prejaviť aj city lásky ďalších postáv, čo u neho nebolo zvykom a mňa hrialo u srdca. To bolo pre mňa najdôležitejšie, toto gesto. Keby sa neboli stretli (a Erikson by to urobil podobne ako u Tavore a Felisín – vtedy mi tretíkrát zlomil srdce / 1. Whiskeyjack, 2. Coltain), zostal by len ten prvý smútok, že skončil príbeh ale nebola by žiadna rozlúčka. V momente, keď Tavore padla na kolená a vykríkla, zasiahla ma do srdca tak silno a presne ako Očkov šíp Coltaina a ja som si zavspomínal na jej dlhé a ťažké ťaženie a čo všetko prežila za tých množstvo strán a rozumel som jej. Konečne som ju aj ja pochopil, keď sa mi prv zdala chladná a nijaká. A odľahlo mi, že už je koniec aj pre ňu, pretože som si ju obľúbil.

Keďže postáv bolo v celej sérii neuveriteľne veľa, nie na všetky moje obľúbené postavy sa dostalo veľa priestoru. Napríklad by som chcel viac čítať o Paranovi a čo sa dialo v Sedmiměstí, keď sa dostal do pozície pěsti a ako sa do pekla dostal ku Kolanse (nehovorte mi, že vytvoril megaportál a presunul celú armádu cez tisíce kilometrov mora), Karsa Orlong mi strašne chýbal, v poslednej časti sa ukáže len raz (ak sa nemílim), no zmení celý priebeh boja (ale vôbec som nepochopil prečo sa tam ten boh ukázal a prečo ho mal Karsa zabiť?!).

Tretí diel je pre mňa najlepší. Keby som mal čítanie ukončiť, tak štvrtým dielom, pretože ukončuje druhý diel a pretože piaty je úplne iný svet, rozprávanie, pohľad, atď.

Každopádne, začiatok desiatej kapitoly je legendárny. Stačí si ho prečítať a prechádza mráz po chrbte. Eriksonove posledné slová v knihe a tejto sérii sú: „Nezapomeňte na nás“. Ja na nich určite nezabudnem…
_______________________________________________
„Dnes pújdu mezi vojáky, pobočnice, protože musím vyprávět jeden příběh. O dvou dětech a pytli s hračkami.“ – Ruthan Gudd

Tento popis pobitvovej scény mi zlomil srdce: „Mezi mrtvými a umírajícími byly dvě dívky, klopýtaly od těla k tělu. Od hlavy k patě byly karmínové. Jedna vřískala, jako kdyby se snažila roztrhat svúj hlas na kusy, navěky ho zničit. Druhá vrávorala mezi mrtvolami s rukama na uších.“
buchtys
  28. 8. 2015, 22:41
Toto je krev našich životů, to je celá odměna za naše činy, které budou brzy zapomenuty. Nikdy jsme nebyli takoví, jak se od nás čekalo. Byli jsme jen takoví, jací jsme byli. Nezapomeňte na nás.

Já nezapomenu.
piko
  3. 12. 2016, 12:24
Konečně po 3 letech jsem ságu dočetl a prostě nevím a jsem ztracenej. Výborný pasáže se střídají s nudnýma a otravnýma. Předposlední díl jsem měl chuť nedočíst jak byl nataženej a poslední sem četl jedním dechem jak byl kulervoucí. Nejvíce mě však mrzí, že jsem to celý nepochopil a vlastně od prvního dílu jsem se jen ztrácel. A když už jsem si myslel, jsem to pochopil, tak se stalo něco mimo mé chápání. Možná by to chtělo přečíst ještě jednou, ale znovu bych to asi nedal. Nicméně jednotlivé bitvy a příběhy byly epické a krásně napsané. Bavili mě pasáže s lidmi Lovci kostí, Tehol, Tavore, Paliči mostů, Karsa Orlong atd. ti byli epesní, za to např. tistejové jsem skoro nenáviděl, jak byli nudní a komplikovaní. A tak to bylo se vším něco bombastické se střídalo s něčím k uzoufání, takže jsem z celé ságy poněkud rozpolcen. Nicméně nelituji toho, že jsem to četl a dočetl.
dandik
  18. 4. 2016, 23:41
výborná kniha a určitě doporučuji všem, aby si ji přečetli ....,určitě se k ní jednou zase vrátím :)