Z popela

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-493-3

Dokořán (2012) 978-80-7363-493-3 144

Muž navštíví ženu v jejím bytě. Večer spolu stráví mlčením. Přesto si v souznění s Vivaldiho hudbou vzájemně sdělí vše podstatné, co by ani ta nejbarvitější slova vypovědět nedokázala... Okolnosti zařídí, aby se malicherná událost stala poslední kapkou v poháru a dohnala mladého muže ke zločinu. Jsme schopni všeho? Může efekt motýlích křídel ohrozit každého z nás? Muž se po rozvodu vrací na místo, kde se před léty odehrála tragédie. Nedokáže žít se sžíravým pocitem viny. Je rozhodnut vypořádat se s traumatickou vzpomínkou jednou provždy? Ztráta milované bytosti dovede muže do stavu, který nejlépe vystihují závěrečná slova v Bergmanově filmu Fanny a Alexandr: Čas a místo neexistují. Fantazie přede a tká nové vzory na bezvýznamném podkladě skutečnosti. To jsou některé z námětů čtrnácti krátkých příběhů, ve kterých se autor zaměřuje na složité životní situace člověka. Hrdinové jeho povídek často klesnou až na úplné dno. Každý z nás se může ocitnout na jejich místě, bezmocný tváří v tvář úkladům osudu, vystaven bolestnému rozhodování. To zásadní, čím jsme jako lidé obdarováni, je svoboda volby. I zdánlivě beznadějná situace se může stát východiskem. Vždy máme šanci znovu povstat z popela. (Založil/a: al-ma)