Brisingr

ISBN: 978-80-253-0963-6
v přečtených 2035x v přečtených

Fragment (2010) 978-80-253-0963-6 663
Fragment (2009) 978-80-253-0775-5 656

Třetí díl fantasy trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Brisingr - třetí díl fantasy série z pera Christophera Paoliniho se těší na své čtenáře, dračí jezdec se vrací! Přísahy, zkoušky oddanosti, mocné síly se střetnou... Bitvou na Hořících pláních boj s Královstvím zdaleka neskončil a zdá se, že v nadcházejícím střetu bude Galbatorixův Jezdec mocným protivníkem. Eragona se Safirou proto čekají další zkoušky v boji, ale v příběhu už nejde jenom o ně Stejně jako Eragon a Eldest, i Brisingr je plný napětí, nečekaných odhalení a zvratů, ve kterém nechybí ani Safiřin něžný humor.

Christopher Paolini Christopher Paolini
*17.11.1983

Magyana
  24. 6. 2016, 19:58
Zdlouhavé, místy strašně natahované a zoufale nezáživné. Kdybych ji nemusela číst klukům nahlas před spaním, spoustu odstavců bych přeskočila. Takhle jsem je musela protrpět do jednoho všechny. Zkrouhnout knihu na poloviční počet stran, vyškrtat hluchá místa, zkrátit rozvláčné pasáže - a byla by dobrá...
Nicméně moji kluci trvají na tom, že tuto sérii musíme dočíst, takže Inheritance mě nemine. :o/
Ariko
  4. 9. 2014, 16:14
A tady už to hodně skřípalo. Osobně si myslím, že v nejlepším měl autor přestat a nenatahovat násilně děj. Trilogie má být i nadále trilogií.
lensha95
  17. 3. 2012, 22:04
Nezdá se mi, že by kniha byla horší nebo lepší než předchozí díly, myslím, že jsou všechny tak na stejné úrovni. Občas trochu nudné pasáže, jiné pasáže jsou zase vynikající. Ale po přečtení máte takový pocit, že se vlastně nic pořádného nestalo.
Reliance
  6. 1. 2014, 3:09
Teď jsem to dočetla, místo toho abych se učila na zkoušky... No a nějak nevím co říct. Nějak nezvládám ty úmrtí milovaných postav.. Už král trpaslíků mě mrzel víc než dost a přislo mi to zbytečné.. Ale Oromis a Glaedr... Proč... Dokonce i slza ukápla... I když i v tomto díle je spousta báječných věcí a stejně jako od těch dvou předchozích jsem se nemohla odtrhnout, ty další dva zmíněné jsem si zamilovala o něco více..
PeťkaW.
  11. 5. 2012, 18:23
Paolini je skvělý vypravěč, takže i tak obsáhlá kniha jako je Brisingr uteče velmi rychle a čtenář se do ní rychle začte. Můj osobní pocit ale je, že většina děje, který byl napínavý a poutavý, se utopila ve zbytku zbytečného "okecávání ničeho". Napsat za každou cenu dlouhou knihu není vždycky ta nejlepší taktika. Závěr knihy ale ono "čekání na něco" hravě vynahradí a člověk tak má pocit, že se aspoň něco stalo.
Za sebe hodnotím jako nejslabší z přečtených 3 dílů, co se stránky dějovosti a poutavosti týče. Po formální stránce - Paolini zraje jako víno a s každým dílem má lepší a lepší styl psaní.
wwwhisk@s
  20. 5. 2013, 17:10
Taky fajn, ale už to není tak dobré jako Eldest. Hlavní překvapení knihy jsem bohužel věděla už půl roku dopředu, takže se nekonalo (myslím ale, že většině to stejně došlo už dřív). Jinak... moc si z Brisingra nepamatuju, ale vím, že mě celkem bavil. Na Eldesta ale nemá.
Potulný mnich
  23. 6. 2013, 15:19
Musím říct, že třetí díl se mi zatím líbil nejvíc a jsem zvědav , jak to všechno dopadne. Jinak co bych řekl ke knize? Autor tam měl zajímavé myšlenky a nápady, škoda jen, ( podle mého úsudku ) že je nedokázal dotáhnout k dokonalosti a přidat pořádně do děje, určitě by se kvalita knihy zlepšila. Jinak kniha je pěkná a člověk si nad ní odpočine.
Nantong
  3. 2. 2013, 20:05
Paolini mě opět nezklamal...Stejně jako předchozí dva díly, také Brisingr byl pro mě zajímavou a napínavou knihou. Bylo vždy těžké ji odložit a nečíst dál.
Ajka13
  25. 8. 2013, 10:32
Třetí díl se od dvou předchozích trochu odlišuje svou zdlouhavostí, to nemůžu popřít. Autor se pustil do vykreslování zejména postav a jejich vztahů, což je dobře proto, že se dostane prostor i na menší postavy jako jsou Nasuada a Roran, ale kniha není natolik čtivá jako u předchozích dílů. Zejména první polovina se může zdát nekonečná, protože se děj příliš neposouvá. Ještě v polovině knihy je Eragon stále v táboře Vardenů a teprve se chystá na cestu k trpaslíkům, aby uspíšil jejich volbu krále. První polovina je tak zejména o postavách. Nicméně, jakmile se člověk dostane za polovinu (a pak hlavně na konec), kniha je neskutečně napínavá. Dobře, je trochu s podivem, jak se kutí meče může rozepsat do celé jedné kapitoly :) Ale to jen svědčí o autorově zápalu do knihy a informacích, které je schopen pro věrohodnost knihy nasbírat. Takže i když tento díl nepatří mezi mé oblíbené z celé série, rozhodně si zaslouží můj obdiv.
Laponka
  15. 1. 2011, 15:36
Kniha potěšila. Škoda, že neměla jen tři díly, protože už se opravdu těším na to jak to dopadne, takže snad vyjde čtvrtý díl této trilogie co nejdříve:D Kniha je čtivá a napínavá, proto 5 hvězd :)
Gustik5
  18. 4. 2012, 22:36
O chlup slabší než předchozí díly, přesto však velice nadprůměrná fantasy, která mnoho vyvstalých otázek zodpovídá, ale ještě více jich podněcuje...
HeM
  10. 8. 2012, 23:05
Sráčka.. Nuda, nuda, nudá.. Já se u toho tak nesmírně nudil, že jsem asi třikrát myslel, že to vzdám, ale tak nakonec se musím pochválit dočetl jsem to..
Vikyna
  19. 9. 2011, 22:15
Důstojné pokračování prvních dvou knih. Je takové trochu víc psychologičtější a zamotanější, ale udržuje si svůj standard.
Esther Darnett
  4. 12. 2013, 20:56
Vynikající "zakončení trilogie". Kniha zodpověděla spoustu otázek, ale ještě více jich otevřela. Také o mnoho probarvila Eragonův svět.
Rumbelle
  7. 12. 2014, 12:19
Super!!! Nádherně navazuje na předešlé díly. Odkaz dračích jezdců bude navždy moje nejoblíbenější kniha.
Simmi1
  15. 5. 2012, 15:53
Velmi na mě zapůsobila odhodlaná Nasuada ve zkoužce dlouhých nožů. Nesmím taky zapomenout na ´požehnané´ dítě Elvu, na její zvláštní chování, které mě vždycky překvapovalo. Taky mi bylo moc líto Glaedra s Oromisem, kteří hrdinně zahynuli v boji. Vlastně se mi líbilo snad úplně všechno, Roran, elfové, strom Monea a hlavně Safira s Eragonem.
Lilithen
  7. 3. 2012, 14:10
Brisingr jsem četla s velkým odstupem od prvních dvou dílů, takže jej s nimi bohužel nemohu objektivně porovnat, ale ani tak mi nepřijde o nic horší než Eragon a Eldest. Když jsem si před zakousnutím se do knihy četla recenze, myslela jsem si, kdo ví jaká nuda to nebude, ale byla jsem překvapená, protože kniha mne bavila od začátku do konce. Většině lidí vadí, že se děj vlekl a bylo málo akce, mně to naopak naprosto vyhovuje - mezi jednotlivými napínavějšími částmi si odpočinu od napětí a mohla jsem přemítat, jak která zápletka dopadne. Za mě pět hvězd :).
Rominka
  9. 12. 2011, 12:56
Asi zatím nejlepší kniha z celé ságy. Rychlejší spád by určitě neuškodil,ale jinak v celku povedané...
mitote
  10. 5. 2011, 8:36
Začala jsem první dva díly číst, když mi bylo 14... V té době jsem fantasy doslova hltala. Ale když jsem si za dva roky koupila právě tento další třetí díl, bála jsem se, že už mě to tak do děje nevtáhne. Ač už fantasy nečtu, tahle knížka má úžasnou moc a donutí vás strávit nad jejími stránkami čas nepřetržitě od rána do večera. Ač jsem se na knihu ze začátku dívala poněkud skepticky, zamilovala jsem si ji stejně, jako předchozí díly. Proto pět hvěz...

A ráda bych se ještě vyjádřila k tomu čtvrtému dílu: Díky tomu, že Paolini píše jeden díl tak dlouho a mezi jednotlivým čtením je dosti dlouhá pomlka (teď už to bude dva roky?), naopak jsem jenom ráda, že knihy jsou tak rozsáhlé... Ale pevně věřím, že čtvrtý díl bude už posledním :)
Martin
  6. 4. 2010, 16:14
Dal bych tomu tak 70%. Zaprvé je tam hodně nudných částí, asi jako v prvním díle na začátku, pak je tam až moc řešen Eragonův milostný vztah a vlastně příběh zas až tak moc nepostoupil... Taková nepovedená trilogie, která bude mít možná 5 dílů ;-).
PS: nevěřim, že to dokáže ukončit na 4. knize...
rahzul
  3. 12. 2015, 18:02
Obsahuje spoiler spoiler No nic moc teda.. Kniha měla více hluchých pasáží, než je zdrávo a děj se téměř nikam nepohnul. Přesto, že Eragon nabírá nové a nové zkušenosti, tak se mi zdá, že se stále chová jaksi dětinsky viz. " Strome, strome, já chci meč, já ho prostě chci" :D Furt jsem čekal, že se zeptá mravenců, aby mu prošmejdili podzemí, nebo na to pujde jinak "od lesa". A oni si to se Safirou radši takhle vydupou. Mám obavy, zda-li strom Menoa za tuto drzost Eragona nějak nevykleštil..uvidíme. K osudu Oromise a Glaedra můžu jen říct, že to bylo sakra odfláklé!
Pár světlých momentů by se ale taky našlo.. Líbilo se mi finále volby trpasličího krále, závěrečné proslovy byly úchvatné. Rovněž Roranovy pasáže se mi velmi páčili. Z bratrance Stínovraha se stal slušnej řezník a jen čekám, kdy konečně pohne s kamínkem na dlani :)
XZvire
  26. 6. 2013, 14:23
Miluji fantasy, ale musím uznat, že Brisingr mi dal hodně zabrat. Mám ho doma už zhruba 3 roky, rozečtené jsem to měla dvakrát a vždy jsem knihu odložila, protože mě přestala bavit. Letos jsem si řekla DOST, musím to dočíst, abych si mohla později přečíst Inheritance. Kniha nemusela být za každou cenu tak dlouhá, bylo v ní až moc nudných a zbytečných kapitol. Díky posledním cca 150 stránkám, kdy mě kniha začala bavit, se těším na poslední díl. Za mě zatím nejslabší, doufám, že mi to Inheritance vynahradí se vším všudy..
Alaglesia
  24. 2. 2013, 9:54
Brisingr jako třetí díl "Dračí ságy" ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Měl dobré, ale zároveň slabší pasáže. Líbilo se mi přijetí Urgalů k Verdenům, návštěva Eragona Ellesméry, odhalení jeho pravého otce. Co pro mě bylo zdlouhavé a poměrně nudné, byla volba krále trpaslíků, měla jsem chuť celou tuto pasáž přeskočit a popis jednotlivých bitev nepatří také ke zdařilým. Přesto uděluji knize čtyři hvězdy, a to především za to, jaké emoce ve mně vždy v závěru vyvolá zvrat v príběhu...kdyby tomu tak bylo po celou dobu, bez váhání bych hvězd dala pět.
TajemnaM
  17. 11. 2011, 9:17
Po skvělém Edldestovi se Paulini vrací zpět. Brisingr by měl ambice na fantasy knihu roku, s tak dobrým možným přáběhem, ovšem zahodil je. Děj je dobrý, ale zpracování tak nějak pokulhává. Prostě nic moc akce, přijde mi jako by snad autor jen potřeboval prozradit nějaká tajemství, ale příběh žádný. Zatím nejhorší ze všech dílů.
Plue
  3. 6. 2014, 13:15
Tento díl je vydařenější než ty předchozí. Stále tam není žádná sympatická hlavní postava a asi už ani nebude :D. Líbilo se mi hlavně, že se tam ke konci konečně něco začalo dít.
Jetelik
  12. 8. 2011, 16:23
Předchozí dva díly naprosto skvostné. Tento třetí trochu zklamání. Kapitoly o Roranovi,které patřily v druhém díle mezi mé oblíbené se mi nyní zdály jako nudná vycpávka. Vysvětlení Galboutrixovy pomocí dračích srdcí mi připadá takové podivné,těšil jsem se na zajímavější vysvětlení. Také jsem myslel,že osobnost Eragona bude působit trochu dospěleji .Příběh mohl být klidně v tomto díle ukončen,bojím se,že čtvrtý díl bude jen jeden velký popis různých bitev a valecneho tažení .
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 20:01
Tuto knížku jsem četla asi před rokem, ale vím, že se mi líbila, ačkoli jsem ji četla docela dlouho. Jsem zvědavá na čtvrtý díl, ačkoli se trochu bojím, co jsem slyšela, tak má neuspokojivý konec.
bublynka22
  20. 9. 2012, 21:45
trošku se mi zdálo, že se projevuje tlak na autora. některé pasáže byly míň promyšlené a měla jsem občas,co dělat, abych nepřeskakovala pasážč bez Rorana;) ačkoli výroba meče měla opravdu dobrou myšlenku.
Elisa99
  21. 11. 2014, 18:01
Musím plně souhlasit s Ariko, příběhu již člověk ani nemůže věřit. Čtení pro mě bylo dlouhé a občas i velmi nezáživné až nudné, ale jsem člověk, který nepřeskakuje žádnou část, takže jsem se tím prokousala a musím říci jednu věc - Paolini by měl vždy napsat knihu doma, třeba 4 takové, vybrat z každé jen podstatnou myšlenku a z toho až napsat jednu delší knihu. Příběh je totiž dosti přeplácán zbytečnými odbočkami a plytkými myšlenkami.
johny777
  25. 2. 2013, 9:04
Dokud nebyl vydán 4. díl, byl pro mě Brisingr nejsilnějším zážitkem z Odkazu Dračích jezdců. Obvzláště zajímavé byly zážitky v elfských lesích a výcvik před bitvou.
JohankaD'Arc
  24. 9. 2015, 21:58
Když jsem tento díl začala číst, čekala jsem, že bude poslední tak, jak původně měl být. A nebyl. Škoda, protože následující kniha už pro mě byla propadák. I tato byla únavně protáhlá, některé pasáže nebyly nutné nebo by šly napsat zajímavěji. Spíš bych ale řekla, že mě Změna z trilogie na... čtyři díly úplně znechutila. (Komerce?)
LuKiss
  1. 8. 2013, 0:06
S této knihy nemám žádné hlubší dojmy. O něco lepší než předchozí díl, ale na první zdaleka nedosáhne. Eragon na mě občas působil jako rozmazlený chlapeček, který má drahou hračku. Příběh celkově byl samozřejmě nadprůměrně dobrý, ale přímo z tohoto dílu si opravdu moc neodnáším...
hrosula
  8. 11. 2012, 17:59
Rozhodně to není nuda, jak tu někdo píše. Všechny jeho knihy mě velmi bavily a četla jsem se jedním dechem.
eormis
  10. 8. 2011, 19:36
Stále nevyužitý potenciál příběhu.. Tentokrát je to ale lepší a zážitky Eragona a Safiry jsou super, ale jakmile dojde k jeho bratranci pro mě je to smrtelná nuda. Příliš mnoho skoků do pohledu jiných postav, stále málo propracované, a když jsem se dostala k tomu, že Galbatorix má množství dračích srdcí, od kterých ho musí oddělit...no není tohle vykradený Harry Potter?
kat
  3. 2. 2011, 12:32
Tak tady mě nejvíc překvapilo to, že to není poslední díl. Četla jsem to jako poslední díl a pak zjistím, že bude ještě pokračování. Ale jinak jako vždycky skvělá kniha.
cajdex
  7. 4. 2015, 10:36
Zbytečný díl, celá kniha by šla napsat na jednu A4. Tuhle serii čtu už asi 10 let, vždycky když dočtu jeden díl tak se divím, jak se z toho mohl stát takový fenomén a musím počkat několik let, abych se dokopal přečíst si další. Mezi knihami fantasy žánru podprůměr.
Floween
  17. 2. 2015, 23:53
Ke konci třetího dílu jsem si musela dát od Eragonoságy pauzu, jak jsem měla chuť roztrhat virtuální stránky nudou. Už mě začínal pěkně štvát autorův příliš popisný styl. Nebo jsem sama, koho prostě nezajímá, jak velký byly sloupy podél nějakýho vchodu?!
Jinak dobrý. Ale asi jsem to celý dočetla kvůli tomu, že dočíst něco jen do půlky je hrůza a taky že jsem absolutně netušila, jak to dopadne (krom toho, že Angela hned v prvním díle vyžvaní, že odejde pryč ze země)
sheylka
  16. 9. 2012, 22:49
Právě dočteno, opět se smíšenými pocity - jako to bylo i u předchozího dílu, ovšem s tím rozdílem, že teď nemůžu jen bezmyšlenkovitě sáhnout po dalším díle, ale na pokračování si musím ještě nějakou dobu počkat, tak snad to vydržím..! Každý tady píšete, že byl ten či onen díl nejlepší a naopak tamten nejhorší - to já (bohužel, nebo bohudík?) nedokážu říct - pro mě to byl jeden dlouhý příběh, který se mi dostal pod kůži a o kterém se mi v noci zdá a ještě asi nějakou dobu zdát bude (a že jsou to hezké sny). Fantazie má obrovskou moc a je už jen na Vás, jak moc s ní dokážete pracovat a jak dokonalý svět a postavy si tady vysníte :)
HellFire
  8. 8. 2012, 10:37
Oproti původním dvěma knihám je Brisingr v první polovině nesmírně nudný a zachraňuje jej konec. Pro mě spíše zklamání.
sucre
  24. 11. 2011, 18:40
Musím říct,že tato kniha je výborná.Kniha ještě s předchozímy dvěmy díly je moje nejoblíbenější kniha.Už se těším až si přečtu 4. díl(doufám že bude minimálně tak dobrý jako předešlé 3 díly.)
EndrjuS
  8. 10. 2011, 16:58
Třetí kousek tetralogie od Paoliniho, pořád se v knize nalézají nudné pasáže, čili žádné zlepšení od Eldesta. Paolini mohl trošku přidat v tempu knihy a celkově se tehle kniha propadá do průměru (některé pasáže jsou samozřejmě povedené). Snad tuhle knihu vynahradí Inheritance (4. díl)
Ellinka
  8. 10. 2015, 19:32
Další díl série Odkaz Dračích Jezdců od Christophera Paoliniho je opravdu super! Libil si mi proto, ze je tam sposta dalsich věci, které se dozvídám o příběhu Eragon. Je to opravdu velmi uchvacující pokračování!
Phil88
  19. 2. 2015, 19:09
Tak si říkám, jaká je škoda, že Paolini před svou tetralogií nenapsal pár knih, na kterých by nasbíral zkušenosti a vyladil formu. Věřím, že pak by byl Odkaz dračích jezdců parádním dílem. Ale na čtyři hvězdy dosáhne s přehledem.
Jack5
  4. 4. 2013, 20:33
První dva díly...super. Tohle..roztahané...skončil jsem v půlce snad jsem o moc nepřišel. Možná se k tomu časem vrátím, ale silně pochybuju...
Mr.x
  23. 3. 2013, 19:29
Dost dobrý,ale čekal jsem že to bude napínavější i tak jsem dal nejvyžší hodnocení.
Stále u mě vedeInheritance,(velice doporučuji)
Elchar
  14. 1. 2013, 17:10
Jedná se o zajímavý prolog k velkému vyvrcholení v Inheritance, ale ve výsledku vlastně nikam zvlášť neposunul. I když scéna s vytvořením Brisingru je skvělá, naplnění první Solembumovy rady taky (i když ta druhá v Inheritance je ještě lepší) a krásně zkorumpvaný trpasličí politický systém pobavil :)
Amaltheia
  27. 8. 2012, 19:48
Tak jsem právě dočetla Brisingr. Před několika lety jsem se zařekla, že třetí díl nepřečtu do té doby, než vyjde čtyřka. Ta už také patří do mé knihovny a přečtu si ji do konce prázdnin. Ještě že už je to poslední díl. Rozsáhlé knihy mi potíže nedělají, ale u Paoliniho knížek jsem mnohokrát usnula i uprostřed slova. Většina knihy se rozplývá v mlze nezajímavých a zdlouhavých pasáží. A ty "napínavé" štěky to rozhodně nezachrání. Nechápu, že byl tak namyšlený a pustil se do takového "monstrózního" díla už v 15 letech. Nemá na to zkušenosti, nemá načteno, není vypsaný, chybí mu důvtip a zralost. Vadí mi některé postavy tak, že jako autorka bych jim nechala hned setnout hlavu (např. Nasuada), dále Eragonova poníženost a podřízenost, Roranovo bičování, Oromisovo pochybení na konci, Aryanina namyšlenost a Angeliina drzost. Nejlépe hodnotím Murtagha a Trna... stále zůstávají mými neoblíbenějšími postavami. Jo a pak ještě Elva...Tak... a teď jdu číst Darrena Shana... jupí!!!
OndraOny
  31. 7. 2012, 19:48
Pro mě jsou knihy Odkazu dračích jezdců (Eragon, Eldest, Brisingr, Inheritance) nejlepší knížky na světě ;) Prostě úžasné :)
rewkon
  21. 1. 2012, 16:53
Podle mě nejhorší díl akce nic moc děj je úplná slabota doufám ,že brisingr bude jenom překlenutí do posledního dílu a ten snad bude nářez :D
mikl
  30. 3. 2011, 22:44
Pokračování nebude 4.díl ale pokračování 3. dílu sám to napsal jinak by to nemohla být trilogie tato kníha mě maximálně vtáhla do děje a těšil jsem se na každý večer když si budu moct přečíst další kapitoly. Úchvatné je i to že vás nikdy nepřestane překvapovat děj, a proto 5 hvězd