Originální název: Jane Eyre

BETA Dobrovský (2013) 978-80-7390-008-3 473
Alpress (2007) 978-80-7362-513-9 453
Mladá fronta (1976)
Mladá fronta (1973)

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestra, svitne jí naděje na lepší život. Majitel působí sice jako nerudný a zatrpklý, ale vyučovat malou Adélku Janu baví, proto se rozhodne zůstat. Jenže dům skrývá mnohá tajemství a hrozby. Podivné rány, zoufalé výkřiky a strašidelný smích, které Jana v noci slýchá, rozhodně nejsou jen výplody fantazie.

Na knihu volně navazuje Paní Rochesterová od autorky Hilary Bailey.

vladislaus
  25. 10. 2013, 14:24
Jana Eyrová je typickým produktem literatury 19. století. Sladkobolný příběh chudého dítka, které ke štěstí přišlo. To mám radši parodii, jako filmová Pytlákova schovanka. Dnes tuto formu literatury asi představují Harlekýnky, tedy literatura která mne nedojme.
Kůstka
  4. 3. 2013, 20:54
Může obsahovat spoilery!
Nádherný příběh, konec se mi strašně líbil a vůbec se nedá srovnávat se zkráceným koncem filmu, který jsem viděla. Na konci na mě sice bylo trochu moc toho Boha od Jana Křtitele, ale pan Rochester mi to zase vynahradil. Bylo mi Jany strašlivě líto už ze začátku, kdy jí dávali všichni najevo, že není hezká, bylo mi ji líto, když ji osočovali z toho, že je lhářka, bylo mi ji líto, když ji zemřela kamarádka, se kterou se sblížila, bylo mi ji líto, když odešla z Thornfieldu bez peněz a neměla ani na kousek chleba.. I přesto ale slza neukápla, věděla jsem, že to dobře dopadne :) Prostě příběh plný emocí, kdybych si toto vytáhla u maturity, tak bych se vážně nezlobila :)
Peetuliska
  6. 11. 2014, 12:29
Příběh Jany, je jako příběh popelky. Sirota musí žít u příbuzných, kterým je na obtíž a její osud není lehký. První část, která vypráví o jejím dětství mě neobyčejně štvala, ta strašná nespravedlnost a permanentní házení klacků pod nohy byla do nebe volající. Její následný život a osud mi připomínal knihovnu trochu do červena, ale nebylo to na škodu, jen to ukázalo, že hrdinka je opravdu z masa a kostí a ne jen stroj. Kniha se četla dobře a bavila mě.
Bastet
  17. 6. 2011, 22:50
Jeden z nejúžasnějších příběhů co znám, můžeme tu najít celé spektrum žánrů - horor, drama, humor, romance. Postava Jany je jedna z nejlepších ženských postav v celé literatuře. Miluju slovní přestřelky mezi Janou a panem Rochestrem. Už ani nevím, kolikrát jsem to četla ale své oblíbené pasáže nalistuju okamžitě.
teola
  13. 7. 2012, 11:00
Tak jsem se rozhodla prozkoumat dílo další Bronteové. Kniha se mi líbila, ale pořád je mi mnohem bližší Emiliino vášnivé Na Větrné hůrce, než Charlotina umírněnější Jana. Přesto bych ji ráda měla ve své knihovničce.
Bloodym
  4. 12. 2013, 16:39
Přiznám se, že Jana Eyrová mi k srdci moc nepřirostla. Příběh mě nedojímá a hlavní postavy mi jsou nesympatické. Ač literatura 19.století patří mezi mé nejoblíbenější, ani jedno z děl sester Bronteových mě moc nedojímá. Ale pokud bych si měla vybrat, tak Jana Eyrová je lepší než sestřina kniha Na větrné hůrce.
Scathach
  5. 5. 2014, 19:42
Už ani nevím kolikrát jsem si u čtení říkala: "Chudák Jana...". Přišlo mi(to asi všem), že se jí stále zezačátku dělo hrozné bezpráví, u slovních tahanic s panem Rochesterem jsem se někdy i ztrácela, pak jsem zase za ni byla hrozně ráda, pak jsem si říkala, že je to trdlo, pak zase jsem doufala, že zachová zdravý rozum a nakonec jsem byla ráda za to, jak to všechno dopadlo. SPOILER! Po návratu k panu Rochesterovi, se mi dění mezi nimi líbilo více než předtím, protože kvůli handicapům pana Rochestera byla ta láska více znát a... zakrátka se mi vztah mezi nimi líbil více až na konci.
Jinak, příběh plný odstrčení, nenávisti, odporu, pak i přátelství a lásky. Na všechno se dostalo. Příběh se mi líbil a doufám, že v budoucnu zase zabrousím ve své knihovničce a Janu Eyrovou si znovu přečtu.
Tojaheva
  16. 2. 2016, 9:17
Nádherná knížka, která si po zástuze zaslouží obdivovat. Čtivě napsaná a mistrně promyšlený příběh, který Vás chytí za srdce. Je to krásný příběh lásky, kterou jen tak něco nezlomí a navíc silná a osobitá Jane, která se v životě musí vypořádat s plno překážkami.
Bernadette
  26. 6. 2012, 19:39
Moc krásná knížka. Úplně úchvatné vykreslení rozvíjejícího se vztahu Jany a Edwarda. I když mi občas vadily ty dlouhé řeči o Bohu, jedna z nejlepších romantických knížek vůbec. Už to čtu asi po 6té :)
ribička
  3. 9. 2010, 16:19
Měla jsem období,kdy jsem propadla britské romantické literatuře. Četla jsem Austenovou i sestry Brontëové a Jana Eyrová patřila k těm, co se mi opravdu nelíbili. Postava Jany je pro mě strašně nerealistická. Strašně dokonalá a svatouškovská a všichni jsou proti ní. To mě opravdu spíš rozčiluje, než baví.
Veronika
  22. 2. 2014, 22:01
Ľahké, čitateľné, gradujúce. Samozrejme, romantické. Prečítala som to na jeden dych. Ono, nedá sa tomu nič vytknúť. Typická anglická literatúra, romantická. Iné než happyend (aj keď v realistickejších kontúrach) sa čakať nedal. Dialógy medzi Janou a Rochesterom dielo ozvláštňujú. Napriek všetkému sa nikdy nevyhnem porovnávaniu s Emilynimi Búrlivými výšinami (Na větrné hůrce), ktoré sú o dosť vášnivejšie a živšie.
Claire27
  3. 9. 2015, 18:29
Zbožňuji klasickou anglickou literaturu. Sestry Bronteovy měly neuvěřitelný talent a jejich díla se velmi dobře čtou. Jana Eyrová je mou nejoblíbenější. Vztah mezi Janou a panem Rochestrem mi velmi často připomíná vztah Elizabeth a pana Darcyho z Pýchy a předsudku. Dialogy jsou skvěle promyšlené a postavy nás neustále překvapují. Jsem ráda za šťastný konec i přesto, že mu předcházely tragické události, kterým se nevyhnul ani pan Rochester.
RenataHopsinka
  12. 12. 2014, 21:35
Tuto knihu jsem četla a pak viděla i film. Letos se mi jí podařilo sehnat na knižním veletrhu za 10 kč i když je ve slovenštině, ale vůbec mi to nevadí, protože to je vážně úžasná a mnou milovaná kniha.
melilotka
  2. 8. 2012, 12:38
Klasika, u které se mi potvrdilo staré známé pravidlo, že kniha je vždy lepší než filmová verze. Poslední filmové zpracování Jany Eyrové mě nadchlo, takže jsem věděla, že i kniha se mi bude líbit. Že ji ale budu číst jedním dechem, to jsem tedy nečekala. Bomba!
ideal_alien
  19. 12. 2015, 19:29
Další z klasických knih, které by neměly u nikoho chybět. Jak už píší ostatní uživatelé... Kniha se s filmem opravdu nedá srovnávat. Potvrdilo se mi to už u hodně knih.
TajemnaM
  15. 11. 2011, 20:10
Jeden z nejkrásnějších románů, které jsme kdy četla. Celou dobu jsem se třásla, co se s Janou stane. Když plakala, brečela jsem taky, smála jsem se , když byla ona šťastná. Doporučila bych každému.
mauvais-ange
  29. 11. 2013, 14:35
Romány moc často nečtu a možná i proto jsem z této knihy byla nakonec příjemně překvapená. Žádná klasická romantika a klasická nuda. Příběh příjemný a čtivý.
Kulekunka
  6. 8. 2012, 0:21
Nádherná klasika. Trošku náročnější než knížky od Austenové, ale pro mě hodně podobné, to asi bude tím žánrem :-D romantika, historické prostředí, komplikované vztahy a tak podobně :-) Ale rozhodně to není ztráta času, spíš naopak :-) Jana Eyrová je prostě moje velká hrdinka...
jirka77
  5. 4. 2014, 19:46
Jana Eyrová je jednoznačně nejlepší ,,ženský'' román který znám. Naprosto úžasná kniha plná romantiky ,nádherných charakterů postav a prostředí.
Illaa
  9. 1. 2013, 21:13
Kniha ani film mě nijak nenadchly. V knize mi především vadilo časté odbíhání od děje a to tím, že autorka popisuje náboženské myšlenky. V knize bych chtěla vyzdvihnout jak samotný příběh, který se mi jeví jako velice slibný, jen mi občas přišlo, že ho nebylo náležitě využito. Tak i způsob, kterým autorka podrobně popisuje místa, atmosféru atd.
Buřinka
  25. 7. 2016, 19:37
Příběh lásky Jany Eyrové a pana Rochestra patří dnes už mezi klasická literární díla. V domácí knihovně u rodičů jsem tuto knihu objevila už záhy (asi v deseti letech) a vzdychala nad těžkým osudem hlavní hrdinky. Srovnávat tuto knihu s červenou knihovnou (představuji si pod tímto pojmem Harlekýnku, kde na první stránce odhadnu jak příběh skončí) je pěkná hloupost...Určitě stojí za přečtení i dnes, dlouho od data svého vzniku :-)
b.w.
  16. 4. 2014, 8:13
Jana Eyrová, to je moje srdcovka... Krásný příběh, nejvíce se mi asi líbí první část - Jany dětství, ale i zbytek knihy je úžasný. Je pravda, že pár částí je tak trochu zdlouhavých, ale jiné, skvělé je tisíckrát vyváží a překonají. Vřele doporučuji všem.
Princ Eugen
  12. 4. 2012, 23:44
Nejlepší jsou přímé řeči... Člověk by řekl, že mluví Janička moc knižně. Ale ony vlastně ty knihy v té době ještě neexistovaly. Až miss Bronte nám napsala knihu, která nám dala možnost se KNIŽNĚ vyjadřovat. Děkujeme :)
Lucecita
  11. 4. 2012, 19:17
Jedním slovem - krása. Od té doby, co se tam objevil pan Rochester, jsem to četla pořád. :) Doporučuji!
Evina Kalousová
  4. 1. 2016, 17:48
Janu Eyrovou jsem nejdříve viděla zfilmovanou (poslední verze - Wasikovska - Fassbender). Řekla jsem si, že si to přečtu. První dvě kapitoly jsem se prokousávala tím, jak je celá kniha napsána - vzhledem k období, kdy to autorka psala. Kniha je velmi krásná, čte se skoro sama. Je pravda, že je zde klasický, skoro až pohádkový motiv - milostná dvojice chudá vychovatelka a bohatý pán, ale na druhou stranu je zde mistrovsky popsané zoufalství a útrapy, kterými si musela Jana projít. Dávám 4*.
Sandalkar
  14. 11. 2015, 20:50
Upřímně, Jana Eyrová mi k srdci nepřirostla. Pokud srovnám tuto knihu a Na Větrné Hůrce její sestry, je toto dílo chudá příbuzná. Trochu naivní, depresivní... ale na druhou stranu obdivuji sestry Brönteovy, že tvořily v době, kdy ženská díla mohla proniknout mezi čtenáře jen velmi obtížně.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:36
Tahle kniha má výhodu v tom, že postava Jany Eyre měla vážně zajímavý život a velice poutavý. Ze začátku mě kniha moc nebavila, následně když se Jana dostala do školy mě to začalo bavit a nepustilo mě to dokud se na scéně neobjevil Pan Rochester, který Janě šíleně zdlouhavě a nudně vyznával lásku. Pak se zde objevil Jan Křtitel, který měl také nekonečně dialogy a pro mě velice nudné, ale stejně to na krásně příběhu mě nic nezkazilo a lepší konec jsem si nemohla přát.
E.T.12
  12. 6. 2015, 19:04
Tuto knihu jsem četla a po té i viděla s titulky tak ve 12 letech. Byla jsem z ní naprosto unesena. Tolik pocitů co jsem během této četby měla. Smutek, pláč, radost, štěstí a samozřejmě láska. Tato kniha a také film je krásný. Bylo mi líto Jane a zároveň jsem jí moc obdivovala a když se k této knize vracím tak stále obdivuji.
long.tall.sonny
  17. 8. 2013, 13:23
Má oblíbená. Před pár dny jsem ji znovu dočetla, a tak jsem se rozhodla ji tu okomentovat. Strhující děj, přirozeně, neploše působící postavy, krásný kultivovaný jazyk… Co více si přát? Jeden z těch příběhů, ve kterých jako byste sami byli: měla jsem chuť na Janu zakřičet „Otevři ty dveře a zůstaň s ním!“, když opouštěla Thornfield, a sama jsem se po imaginární klice už už natahovala, chtěla jsem St Johnovi vrazit facku a říct mu, už to vzdej, ustup a nech ji být, přála jsem si ji obejmout, když jí osud zasadil další z mnoha tvrdých ran… Avšak na konci se mi do očí tlačily slzy a srdce mi plesalo dojetím, že lépe to snad ani dopadnout nemohlo. Přesto dávám „jen“ 4 hvězdičky, a to za mně neskutečně protivnou postavu již zmíněného St Johna, který nebyl takovým tím slizákem, co vás mnohokrát v knihách baví, ale který mi prostě a jednoduše vadil.
joedrahr
  14. 8. 2016, 16:26
Jedna z nejlepších knih. Někdy prostě přijde chuť znovu si přečíst Janu Eyrovou a pak se člověk musí podvolit.
rikitiki
  25. 6. 2016, 7:25
Obsahuje spoiler spoiler Prý je to jeden z největších milostných příběhů a já s tím do jisté míry souhlasím. Charlotte B., chudá, vzdělaná a přesto v podřadném postavení skoro služky, přitom vášnivá, si srdcem vysnila svůj erotický sen o nebohé sirotě, která si získá lásku společensky jí nebetyčně nadřazeného muže. A nejenom lásku, podle mě si cenila mnohem víc, že získala jeho uznání: Jsme si rovni. OK.

Ale jsem jediná, komu Jane Eyre připadá protivná, úzkoprsá a plná předsudků? Fakt mě vždycky štvala. To její hodnocení lidí na základě vzhledu, její opovrhování vším neanglickým. Nebohá Adélka, opuštěné dítě v cizí zemi, ke kterému se ani vlastní otec nechce znát (myslím, že pan Rochester je jasně její otec), které se i její guvernantka Jane vysmívá, že má v oblibě hezké šaty a zdobení. A co je na tom? To Janino puritánství, když nosí jen vlasy stažené do drdolu a jednoduché, většinou černé nebo šedé šaty, zavání až příliš okázalým asketismem. Jane je bigotní, neústupná a značná manipulátorka trpící sebeklamem. Vnímá se jako poddajná, popisuje se tak, ale několikrát zdůrazní, že pana Rochestra "zkrotila". V duchu se mu pošklebuje, jak s ním mává už před svatbou a plánuje, jak s ním ještě hůř vymete po ní.

Jane mě štve, jako hodně věcí v tomhle románě, ale - to je právě to - je tu i dost důvodů, proč je zajímavá. Nepoddává se, má jasno a přes všechny možné handicapy se dokáže prosadit. Jane, což je jedno z dodnes platných kouzel knihy, dostala do rukou jen mizerné karty, ale hraje, jakoby měla samá esa. Měla by být pokorná, zalezlá někde v koutku, vděčná, ale ona je sebevědomá a jistá si své vlastní ceny. Popisovaná jako malá, bledá, nehezká a křehká, jenomže to právě ona je nečekaně tím mocnějším z milostného páru.

Protože pan Rochester je slaboch, který svou slabost zoufale maskuje za přezíravost. Přitom je tak ubohý, že se z přísné Jane snaží vykřesat lásku předstíraným flirtováním s jinou a dokonce se pokouší vymámit milostné doznání i v přestrojení. Bohatý zcestovalý muž ze vznešené rodiny chce získat náklonnost chudičké a nepatrné guvernantky bez zázemí podvodem. Několikrát přímočaře řekne, že si jí chtěl k sobě připoutat navždy (rozuměno ve viktoriánské Anglii - strávit s ní noc) a teprve pak ji říct, že sňatek je neplatný, protože on už je jaksi ženatý. Jaksi, protože není schopný si ani přiznat, že je ženatý úplně normálně dle zákona. A když z bigamistického sňatku sejde, jak se vypořádá s tím, že žádná svatební noc nebude? Tím, že Jane málem znásilní (kde pro tuhle scénu mohla vzít neprovdaná viktoriánská spisovatelka inspiraci?). Což je přesně chvíle, kdy ona ho "zkrotí" a vědomě si to užívá. Sadistická manipulátorka si podvolí submisivního slabocha, který se naoko tváří dominantě.

Pan Rochester je ve vleku žen, i když jimi nahlas pohrdá (hospodyně, Adélka, milenky). Zatímco jeho první žena Berta ho zničí finančně a fyzicky, Jane ho dorazí psychicky. Není divu, že jejich první setkání bylo, když on jel na bujném hřebci, který se tak vyděsil nečekané chodkyně, až se splašil, shodil svého jezdce a ten se poranil. Už první setkání tedy naznačilo, že Jane divokého pana Rochestra zkrotí do podoby zmrzačeného zvířátka. Jeho šílená první žena ho později připraví o majetek, když podpálí jeho panství a způsobí jeho další zranění.

Jeho odmítaná manželka Berta, která v románu nepronese jediné slovo, se podle mě dá chápat také tak, že ve skutečnosti není opravdovou postavou, ale vyjádřením jeho živočišných pudů, kterým v mládí dovoloval projevit se naplno, zatímco později už je sám násilím dává pod zámek. Přesto se čas od času vysvobodí a žádají si své. Až očistný oheň je utlumí a zničí, teprve pak Jane svolí k intimnímu kontaktu.

Jane si pak pana Rochestera vezme, až když je zmrzačený, skoro slepý a absolutně na ni odkázaný. Zatímco ona je silná a bohatší o nečekané dědictví. To přece není z její strany láska, to je její vítězství! Zvítězila nad společenskými i genderovými pravidly. Má ho navždy v područí. Chudák oslepený, bezmocný pan Rochester je vydaný na pospas milosrdenství bývalé guvernantky.

A znovu se ptám: Jsem jediná, kdo si myslí, že Jane pana Rochestera až tak moc nemiluje? Je okouzlená prvním mužem, kterého potkala. Libuje si, že v ní našel zalíbení člověk z mnohem vyšších společenských kruhů. Ale komu je věnována poslední kapitola knihy? Tomu krutému a zároveň tak přitažlivému Janu Křtiteli, který si sice chtěl Jane vzít, ale aniž by ji miloval.

Rozhodl se pro ni rozumem, ne srdcem. Jako pro ženu, jejíž vlastnosti (důslednost, asketičnost) se skvěle hodí pro manželku misionáře. S ním by nemohla mávat, jeho by nemohla "krotit". Protože si byli tak podobní. S ním si byla skutečně rovná! A tentokrát nešlo o majetek a rod, ale o charakter. Jako Jane odmítla vášeň pana Rochestera, když nemohla být posvěcená sňatkem, tak Jan Křtitel se odřekl lásky slečny Oliverové, protože by ho v jeho vysněné kariéře misionáře jen brzdila. Z pana Rochestera si dělala legraci, před Janem Křtitelem projevovala jen úctu. Přesto mu věnovala poslední kapitolu knihy. Co už je to jiného než vyznání manipulativní ženy, která se logicky rozhodla pro snáze zvládnutelnější objekt, ale její obdiv patřil jinému muži? Jane opět volila rozumem.

Knížka přetěžkaná romantickým patosem se už téměř nedá číst. Sáhodlouhé popisy krajiny, domů, pocitů i rozvleklé dialogy nudí k nesnesení obraty typu: "Vzal mi od úst poslední sousto...", "Hojila jsem mu duši hojivým balzámem...." atd. Jenomže mezi tím už přežitým romantickým balastem nabídne Charlotte B. najednou neskutečně současný a trefný postřeh, který je jedním z důvodů, proč tahle knížka patří pořád k největším milostným příběhům všech dob: "Jsem samostatná lidská bytost se svobodnou vůlí - a tu teď uplatním a opustím vás." To je odvážné a svobodomyslné nejenom na 19. století, ale i pro dnešek.

Knihu doporučuji číst s ohledem na dobu vzniku, s přeskakováním úmorných pasáží a pokud to nejde ani pak, tak zkuste filmovou adaptaci z roku 2011, i když je přizpůsobená dnešní době - anebo právě proto.
simca.narovcova
  2. 1. 2016, 17:16
Tohle by měl přečíst každý. Miluji příběhy o ženách a jejich postavení. Tohle je typický román, ale ač je za doby realismu, přijde mi že popis věcí a situací, postav a přírody, tu není nijak extra výrazný. Mě teda vůbec navadil a přečetla jsem vše. Janu jsem si charakterově hned na začátku oblíbila. Líbila se mi, jak byla chytrá a vznětlivá, nechtěla si nechat nic líbit, ale s mírou. A důvtipná. Naprosto doporučuji tuhle klasiku. :)
laile
  13. 8. 2015, 19:44
Kniha, kterou jsem precetla jednim dechem. Zamilovala jsem si ji a nedam na ni dopustit. Videla jsem i hodne filmovych a serialovych zpracovani a jsou taktez hodne povedene. Krasny pribeh a krasny konec. Pro milovniky anglicke historicke literatury jako stvorene.
Vivian
  25. 7. 2015, 18:17
Co napsat k 100x napsanému.. Má srdcová kniha, nádherný děj, pohled do života té doby, zpracování, myšlenka, napětí, láska, osud.. Plný počet hvězd, nutnost v mé knihovně.
Bludimíra
  4. 5. 2015, 11:50
Je to pěkně napsané, i čtivé, nicméně není to úplně moje gusto. Jana Eyrová mi nejdříve dala naději, že z ní bude tak trošku rebelka, držkatá holka a pak mladá slečna, co se nedá. Nicméně nakonec z ní vyrostla holka neuvěřitelně racionální, až navenek chladná, kdy v jejím srdci není příliš místa pro vášeň. Nebo i by bylo, ale vědomě se ji snaží vytlačit a daří se jí to. Až je mi tato dívka téměř nesympatická a v hlavě se mi honí myšlenka, cože to na ní pan Rochester tak miluje? Jak utekla a zůstala bez jídla, potulovala se a skoro se divila, jak dopadla, to mi přišlo až trošku směšné. Jediná opravdu sympatická postava, která se umí odvázat a která to nejvíc schytá, je právě pan Rochester. Závěr je krátký happyend, no aspoň, že tak.
tenshi-san
  25. 4. 2015, 12:01
Jeden z nejkrásnějších příběhů,které znám, trochu rozvleklejší, ale nevadí, nedám na ni dopustit.
syl
  27. 6. 2014, 22:59
Kniha se četla hezky, i když zajímavá mi přišla především první část - dětství. Dál jsem příběh vnímala spíše jako romantickou pohádku s nejasným koncem. Příjemně mne ale překvapila hloubka některých autorčiných myšlenek a občasné filozofování hlavní hrdinky.
Teresita
  27. 2. 2013, 22:07
Nádherná kniha, dlouho jsem si myslela, že sestry Brontëovy psaly červenou knihovnu o lidech ve vyšší společnosti, kteří od rána do večera řeší kdo koho miluje nebo nemiluje, jako například Jane Austen, která mě nudila. Po nějaké době jsem se ale rozhodla přečíst Větrnou Hůrku, která mě okouzlila. Dala jsem šanci také Charlotte a její Jane Eyrové a musím se spisovatelkám hluboce omluvit, protože tyto knihy rozhodně patří mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četla! Jane Eyrová mě naprosto uchvátila. Přečetla jsem ji jedním dechem a řadím mezi oblíbené! Nádherný příběh, poutavý děj a naprosto nadčasová knížka. Jak už tady psali ostatní, některé pasáže o Bibli a náboženství mi také přišly poněkud zdlouhavé a občas mi lezlo na nervy Janino přeslušňácké chování.Dobrá knížka se pozná podle toho, že zaujme od první stránky, a to přesně tento román udělal. Nádhera!
SoulTraveler
  7. 10. 2012, 17:16
Zamilovala jsem si ji z několika totálně neobjektivních důvodů: miluju anglickou literaturu 19. století, Anglii, anglické počasí a celkově mě ten příběh uchvátil. Velmi obdivuji Charlotte Brontëovou pro popsání hloubky emocí hlavní hrdinky, pro dějovou rozmanitost a pro to, že její hlavní postava není top modelka, po které všichni touží, ale dívka s výraznou osobností a hrdostí.
luucie
  6. 10. 2012, 11:50
Kniha se mi líbila. Byla až do poslední stránky velmi čtivá. Při čtení hororových pasáží jsem se opravdu bála, při romantických scénách Jany a pana Rochestra jsem zase cítila jejich vzájemnou lásku. Dokonce jsem měla několikrát i slzy v očích. Přesto mě kniha neuchvátila natolik, abych dala 5 hvězdiček. Třeba když jsi ji přečtu podruhé..
Lauralex
  2. 9. 2012, 13:03
Miluju knížky a prohlašuju o sobě, že jsem vášnivá knihomolka. A myslím, že když jsem četla Janu Eyrovou, říkat to můžu. Podle mě klasika anglické literatury 19. století. Řadím jí mezi svoje nejoblíbenější.

Musim říct, že mě dost chytla, myslela jsem, že to nebude čtivý, ale to bylo! Napsaná je velmi dobře. Hlavní téma sice není nijak zvlášť originální od jiných románů téže doby - láska, ztráta lásky, znovunalezení lásky (v dnešní době by se možná dalo říct 'happy end'), i tak není vůbec stejná nebo snad méněcená. Stejně musíte zjistit, jak to skončí, co kdyby. Možná mě to chytlo i proto, že se mi líbí povaha Jany a někdy mi přišlo, že bych se s ní mohla ztotožnit. Příběh mě opravdu chytnul a za pět dní bylo přečteno - vzhledem k tomu, že jsem četla jen hodinu po večerech, jinak mi knížka vydrží v průměru na tři dny.
Jitulka88
  24. 7. 2012, 12:49
Četla jsem kdysi a plánuji si přečíst někdy určitě ještě jednou. Patří mezi mé nejoblíbenější knížky, postava Jany je výjimečná!
wintertaile
  24. 4. 2012, 21:03
moja najoblubenejsia knizka. Citala som ju snad 20x a este mam na plane ju citat! Krasny pribeh, neskutecne krasne napisany!!
criss16
  27. 11. 2011, 8:52
Nejkrásnější klasika. Nikdy jsem netušila, že by mě mohla bavit "povinná četba" a pak že bych ji přečetla asi 3x.
Alka
  9. 11. 2011, 20:09
Jedna z nejhezčích romantických knih vůbec, i když se nejedná o čistý romantismus. Jsou zde mnohé prvky z realismu. Její mravní síla a statečnost jsou obdivuhodné. Líbí se mi, že má Jana má vždycky inteligentní odpověď, je to inspirativní.
monana03
  19. 7. 2011, 8:51
Poutavý příběh mladé dívky, která trpělivě snáší všechny útlaky a i po dětství bez rodičovské lásky je schopna stát se dívkou "dobrých mravů" se smyslem pro spravedlnost a potřebou milovat. Knihu jsem si užívala, vždy se najde vhodná chvíle na trochu klasické romantiky..
lu-ca
  10. 7. 2011, 22:29
Ne moc často se stává abych opravdu knížku nechtěla pustit z ruky. Nechala jsem se zcela unést příběhem. Romantické, vtipné, napínavé a někdy děsivé. Z děl, která jsem od sestrer Brontëových četla, se mi právě Jana Eyrová líbila nejvíce.
Veki
  10. 7. 2011, 12:27
Zpočátku jsem se trochu bála, že to zase bude jeden z těch romantických výplodů, které nejsou moc ke čtení, ale nenechala jsem se odradit. A příběh se rozvíjel opravdu moc slibně, musím říct, že mě nakonec tak strhl, že jsem nemohla přestat číst.
Destiny
  11. 3. 2011, 15:35
Podle komentářů jsem očekávala typický, romantický, slaďák u něhož člověk ví hned na začátku jak to skončí, ale nakonec jsem byla mile překvapena. Opravdu krásná kniha.
Bastera
  27. 2. 2011, 19:49
Klasika, na kterou nedám dopustit. Nevadí mi, že je to absolutně nereálné, ráda si přečtu něco romantického a nereálného a přitom krásného. Vždyť tvrdou realitu mám každý den kolem sebe, proč se trošku nezasnít :)