Průzkum řeky Colorado a jejích kaňonů

Průzkum řeky Colorado a jejích kaňonů Originální název: The Exploration of the Colorado River and Its Canyons

Dokořán - 2006
ISBN: 80-7363-049-4

Dokořán (2006) 80-7363-049-4 272

Jeden z nejpozoruhodnějších přírodních útvarů světa, Grand Canyon, našel v geologovi Johnu Wesley Powellovi skutečně vynikajícího kronikáře. Díky Powellově vědecké všestrannosti se seznámíme nejen s geologickými poměry, morfologií, faunou i flórou, ale i s detailní etnografií indiánských kmenů z okolí Velkého kaňonu.

Kniha však není jen monografií skvostného kusu přírody Spojených států, ale je také portrétem vědy konce 19. století. Proti současné většinové vědecké produkci má velkou přednost, a tou je kombinace terminologické přesnosti a strhujícího děje. Je to dobrodružný román a vědecká studie zároveň.

Za zmínku stojí i sportovní hodnota Powellovy expedice: šlo totiž o vodácký prvosjezd Colorada, řeky, jež budí úctu dodnes. (Založil/a: jatox)

John Wesley Powell John Wesley Powell
*24.03.1834 - †23.09.1902