Nejnovější dějiny Ukrajiny

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Jota
ISBN: 8072170317

Jota 8072170317 267

Překlad této původní studie o dějinách Ukrajiny je jednou z mála publikací tohoto druhu, kterou můžeme spatřit na pultech českých knihoven, což je dáno do jisté míry politickým vývojem druhé poloviny minulého století, kdy v totalitárním režimu byla problematika ukrajinských dějin zcela ztotožněna s vývojem SSSR.

Kniha, zabývající se otázkami nejnovějších dějin, převážně dějin dvacátého století, nám nabízí komplexní pohled na osudy a útrapy ukrajinského národa. Ať už v rámci SSSR, meziválečného Polska, Československa nebo Rumunska. Osudy těchto rozdělených enkláv přinášejí rozdílná paradigmata, která už byla patrná ve století devatenáctém. Proto také autoři v prvních kapitolách nastiňují situaci v jednotlivých ukrajinských oblastech pod svrchovaností různých států. (Založil/a: shawn)

Vladimír Goněc Vladimír Goněc
*12.03.1950

Kebab Bursa
  18. 9. 2014, 22:00
Ono to už tak nové dějiny nejsou - končí rokem 1996, ale trochu symbolicky zamyšlením, co budou Ukrajinci dělat s tou pátou kolonou na Krymu a kolem Doněcku. No, tak už to víme. Dějiny Ukrajiny jsou děsivé, zřejmě žádný národ Evropy netrpěl ve 20. století jako Ukrajinci. Zotročování, hladomory, občanské války, popravy spisovatelů či vojenských velitelů, vysídlování celých vesnic, na jejím území se odehrály podstatné bitvy 1. a 2. světové války. Po dočtení jsem přemýšlel, jak je možné, že stále ještě mluví tolik milionů lidí jazykem, který nám je o tolik bližší než ruština.