Saze na nose

Poprvé vydáno celosvětově: 1989

Melantrich - 1989
ISBN: 80-7023-011-8

Melantrich (1989) 80-7023-011-8 96

Soubor kultivovaných prozaických bajek, které míří na naše lidské neduhy a charakter, působí svou aktualizací a nezvykle svěžím způsobem, mají vtip i moudré jadérko ponaučení či ironický osten namířený na rozmanitý odstín sobectví, chytráctví a mazanosti kořistící z naivnějších a bezelstnějších. Soudobého čtenáře zde možná překvapí stylizace či neočekávané myšlenkové vyznění a nezvyklá varianta ze života zvířat či rostlin, a srozumitelnost minipříběhů. Autor se pokusil i o nové náměty a variantu bajku-fejeton a na mnoha místech problematizuje též vžitá pravidla a zdánlivě logická řešení a nazírání na problém pravdy a postoje v lidské životě. Snad proto občas má čtenáře oprávněný pocit, že autorovi není vzdáleno umění satiry. Je to kniha esteticky přitažlivá a v současné produkci vzácná. Nemalý podíl má na tom Komendův talent krásně vyprávět. (Založil/a: Antonín)

#bajky
Stanislav Komenda Stanislav Komenda