Cesta na sever

Odeon (1986) 157
(Založil/a: tymor)

Myrddin33
  17. 5. 2014, 12:58
Mé hodnocení je asi lehce nadsazené. Ale tato kniha mě nějakým způsobem upoutala. Je to první súdánský autor, kterého jsem četl. A musím říci, že jsem tím mile překvapený. Ať už otevřeností, s jakou popisuje veškeré situace - od sexuálního života po smrtelné situace. Postava Mustafy Sa'ída je velmi zajímavá a člověk v ní dokáže spatřit to, za co by se nemuseli stydět i nejlepší západní autoři.
Kniha je překvapivá a poutavá a za sebe ji mohu rozhodně doporučit. Jen upozorňuji, že kategorie "Cestování a dobrodružné" jsou absolutně scestné!
tymor
  11. 12. 2012, 17:38
Tím, kdo ke konci období, kdy Súdán ještě patřil k britské říši, podniká onu cestu na sever, to jest do Anglie, aby tam studoval, vyučoval, sváděl anglické dívky a nakonec se octl ve vězení, je mladík ze súdánské vesnice Mustafa Sa´íd - jenže jeho cesta ani návrat netvoří osnovu vyprávění, ale jeho pozadí. Sa´ídovy osudy, hlavně jeho vnitřní život, jsou záhadou pro vypravěče tohoto příběhu, ani ne tak záhadou kriminální, záhadu faktu, jako záhadu existenciální, již se vypravěč snaží dobrat a nakonec se sám stane její součástí - pro sebe i pro čtenáře. U samého dna té záhady je zřejmě otázka: dají se hodnoty moderní civilizace, dravé a nezadržitelné, smířit se setrvačnými hodnotami súdánského života a prožitku světa?

Cesta na sever převyšuje ostatní dílo Sáleha at-Tájjiba v podstatě asi především tím, že v pozadí vyprávění intenzivně jiskří pro Súdán - ale i pro ostatní arabské země - základní otázka: Co pro zemi znamená moderní, v podstatě západní civilizace? Co zde znamenala kolonizace? A co pro ni znamenají vlastní tradiční kořeny?