Hejno bez ptáků

Originální název: Hejno bez ptáků
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nezjištěno / Jiné - 2012
ISBN: 978-80-260-3077-5

Nezjištěno / Jiné (2012) 978-80-260-3077-5 Nakl. Toito; dva svazky: 449, 133 str.

Jeden z nejslibnějších knižních debutů roku. Hejno bez ptáků je román o západní civilizaci a její slepé skvrně. A také o zrodu jiného myšlení, které od základu mění, kým můžeme být.

Adam, doktorand statistiky v Cambridge, zkoumá spojitosti náhodných neštěstí na celém světě. Namísto kosmického řádu ale začíná nacházet cosi nečekaného: vlastní portréty, staré stovky let. Jak se mu vytrácí hranice mezi vědou, životem a mýtem, další zlověstná varování posilují obavy o rozum i o přítelkyni Ninu.
Příběh lásky umírněné punkerky a zavilého matematika se podivuhodně prolíná s dějinami západního způsobu poznávání světa. Dějová linie vede čtenáře z Cambridge přes Prahu do Japonska a Himálaje, jen aby se vrátil do zákrutů své vlastní mysli. Tam narazí na podivnou slepou skvrnu, která brání zahlédnout svět jinou perspektivou, než k jaké jsme byli vychováni.

Román vychází ve dvou svazcích (Kniha a Příběh), přičemž je ponecháno na čtenáři, který otevře jako první. (Založil/a: Uzavřený_účet_9045)

ForFreedom
  7. 2. 2013, 21:09
I přes tu mediální masáž a jistou namyšlenost pořád jedna z nejnápaditějších a nejpodnětnějších knih, co se tu v poslední době objevily. Skvělá je důmyslnost a působivost formy, se samotnou myšlenkou, čili vlastně obsahem, korespondující, dvě knihy, černá, bílá, epizoda, příběh, vztah mezi nimi a vzájemné doplňování se a "zaoblování", toito, symbolické vydání před „koncem světa“...
Hejno chce pak samozřejmě hlavně vycházet z reality (a být reálné!)- a to tedy ještě z jejích hodně rozmanitých koutů - podchytit jí, prozkoumat a pak naservírovat čtenáři, tak hezky, že nebude vědět odkud pro tu symetričnost začít. Jenže ono to prostě zkresluje. Myšlenka je sympatická a tvůrčí, přijde mi ale, že Doušek je jí prostě fascinován natolik, až tím nadruhou stranu deformuje samotné postavy tak, jak je zrovna v jednotlivých epizodkách potřebuje mít. Vidí je jako zrcadla, v kterých se navzájem odráží, že nakonec úplně ztrácí svou vlastní tvář a stávají se skutečně jaksi jen Ptáky bez Hejna, Hejnem bez ptáků. Viz přehnaný (a přiznám se, pro mě i tak nějak nesrozumitelný) závěr (Deníku).
Ve finále jsem z toho spíš v rozpacích, jako by se ne všechno propojilo a sdělení nakonec lehce zastínila forma. Každopádně ale doporučuju, určitě. Nutí to přemýšlet a i přes ty "drobnosti" je to pořád potleskuhodné! 3,5/5
jamalka
  14. 7. 2013, 19:58
Na debut to není špatné, ale žádný zázrak se nekonal, bohužel si vzal autor velké sousto. Zprvu velké nadšení, vystřídalo následné zklamání. Myšlenka propojení příběhu knihy s vlastní knihou je zajímavá, ale zde je bohužel výsledek nedotažený- ve vlastní Knize autor spíše opakuje a lehce rozvádí některé pasáže z Příběhu.
Celkově pak dílo působí spíše jako dvoudílná kniha, čímž se vymyká původnímu záměru, což je velká škoda. Málokdy se mi stává, aby mi byl hlavní hrdina takhle nesympatický a až natolik mě iritoval, s Knihou jsem měla opravdu problém, ještě že je tak krátká - i když sděluje zásadní myšlenku asi na 100 stránkách neustálým omíláním dokola.
Takže ve výsledku Příběh 80%, Kniha 30%, celkově ale 70% za nápad a vizuální provedení.
Jana Edita
  27. 4. 2016, 22:12
Autorovi patří můj obdiv za práci s jazykem, za skvělá přirovnání, za neotřelé metafory... Nicméně po dočtení převládá spíše zklamání, že v záplavě slov se ztratilo sdělení, díky němuž bych mohla o celém textu dále přemýšlet. Zdá se mi, jako by v textu (k mé lítosti) bylo i mnoho laciných tezí, které bohužel nakonec nic nespojilo.