Originální název: Wuthering Heights

Odeon (1968) 01-012-68 302
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1960) 270
Mladá fronta (1958) 296 pod názvem Vichrné návrší
Jan Laichter (1946) 477 pod názvem Bouřlivé výšiny

Slavný romantický a dramatický román Emily Brontëové se odehrává v tajuplném prostředí samoty uprostřed mokřin, kam přichází nový nájemce, aby nečekaně prožil strašidelné noční dobrodružství a začal pátrat po osudech nevlídných a drsných obyvatel usedlosti. Objevuje příběh, na jehož počátku stojí nenaplněná láska, cit, jenž jako zhoubný oheň spálil duši a zanechal v ní jenom pustošivou nenávist a celoživotní touhu po pomstě. Heathcliffova neukojitelná krutost po léta ničí životy lidí z usedlosti, pak ale láska, kterou nelze řídit rozumem, znovu zasáhne do osudů hlavních hrdinů.

Vyšlo také pod názvem Bouřlivé výšiny (1946) a Vichrné návrší (1958).

Emily Brontë Emily Brontë
*30.07.1818 - †19.12.1848

nevermore
  25. 10. 2011, 23:25
Emoce. Nejvýstižnější slovo pro tento román. Místy až téměř dívčí knihovna :) Nemůžu, však říct, ž by se mi nelíbilo
Ariko
  14. 9. 2014, 20:59
Jsem asi vyvrhel, ale mě se to četlo dost zle. Nejde jen o to, že nejsem moc romantický typ na to, abych pochopila proč se Heatcliff chová jak blbec z lásky k nedostižné ženě, ale vůbec celá ta kompozice textu a závěr..... No nevím... spoustu lidí to oslovilo, ale mě bohužel ne. Nejvíc si pamatuji jak Phoebe v Přátelích radí Rachel v hodinách literárního kurzu: "Myslím si, že divokost krajiny se zrcadlí v divokosti Heatcliffovy postavy." :D
Anael
  31. 8. 2012, 18:42
Většinu času jsem nechápala, proč se tak chovají. Přemýšlela jsem, kterou postavu mám vlastně ráda (zjistila jsem, že Haretona) a proč to vůbec Emily napsala. Pak mi to došlo. Přestože jsem většinu postav nesnášela a nemohla je vystát, přečetla jsem knihu celou a ještě nad ní přemýšlela. Opravdu se takhle lidé chovají? Nevím... ale chovají se i hůř.
alča87
  4. 6. 2013, 19:32
Skvělá kniha. Je tam všechno láska, zrada, tajemství, napětí.
Knihu jsem přečetla jedním dechem, doslova mě pohltila. Život je tak nespravedlivý a Emily Brontëová to skvěle vystihla. Příběh je tak smutný. Děj neobsahuje žádné složitosti a přesto je skvěle promyšlený. A chování Heathcliffa zcela chápu.
Keatin
  28. 12. 2013, 7:09
O knize i autorce jsme se samozřejmě učili ve škole, mně ovšem utkvělo v paměti pouze jméno Heathcliff, měla jsem za to, že to bude "něco jako Austenová". Chyba lávky. Napsat, že jsem zklamaná není to správné slovo, prostě jsem jen čekala úplně jiný příběh, zápletku ...i tak se to dobře četlo, ale jak už tady bylo někým napsáno, sympatie k postavám si těžko hledám a moc dobře nechápu "celosvětové" šílenství po tomto příběhu. Rozhodně končím u knihy, filmové zpracování mě neláká. A na závěr poznámka: o mé neznalosti stran příběhu vypovídá i to, že jsem si knihu vybrala jako čtivo na Vánoce. :)
barbiegrrrl
  19. 1. 2016, 18:23
Stejně jako Keatin, jsem knihu začala číst v domnění, že to bude něco jako Jane Austenová, byla jsem tedy překvapená, ale rozhodně ne zklamaná. Naopak. Jedná se o rodinnou ságu plnou dramatických událostí, nešťasných lidí a osudů. Celou knihou se táhne ponurá atmosféra podtržená zasazením do nehostinné krajiny, kde často vládne nepříznivé počasí a nechybí ani trocha tajemna. Přestože závěr je vlastně happyendem, zbytek knihy je přesným opakem. Láska nebo jakýkoli jiný kladný cit je tu vždy jen příčinou utrpení. Kromě vypravěčky si čtenář jen těžko vybere postavu, které by byl ochoten fandit, protože jsou většinou nesympatické, pomstychtivé, bezohledné, zákeřné, ufňukané nebo prostě zlé. Přestože se dá celkem snadno pochopit proč takové jsou a člověku je jich občas i líto, jen těžko jim to chování může odpustit. Já jsem měla ráda Heretona, pouze pro něj jsem si opravdu přála dobrý konec.
Blondi
  31. 12. 2012, 23:56
Z téhle knížky jsem byla dosti "vyřízená". Úžasně popsané pocity, prostředí a hlavně ponurost. Děsilo mě chování hlavních postav, ale i přes to jsem se od knihy nedokázala odtrhnout a byla jsem do děje zcela vtažena. Pěkné dílo, které ve mě stoprocentně něco nechalo. Ráda se k tomu někdy vrátím.
Lecter
  22. 5. 2015, 20:19
Na Větrné hůrce je větrno.Pro mne to vůbec nebylo nudné,děje se tam strašně moc věcí najednou,ikdyž se to může jevit jako nuda.Mám z toho hodně pocitů a musím to vstřebat a zamyslet se.Myslím,že Emily moc dobře věděla proč to napsat takhle.Taky mi někteří připadali nesympatičtí a Kateřina hrozná Milka,ale ono to bude jinak.
Rames
  24. 2. 2015, 17:00
Obdivovaný a často citovaný román není o dokonalém džentlasovi a moudré krásce jak by se dalo předpokládat z oblíbenosti tohoto díla. Ale o vášni a lásce o zlu a pomstychtivosti a nevinnosti. Emily nebyla nikdy vdaná dokonce neměla nikdy žádný milostný vztah, žila s bratrem a sestrami v malém domku. Její fantazie a vnitřní život musel být ohromný, postavy postrádají jakoukoli naivitu své doby, jsou tělesné a opravdové . Prostě dokonalé!
teola
  10. 8. 2011, 16:59
Jak už je to tu zmíněno, postavy se vyvíjí tak divokým ( a právě proto tolik lidským) způsobem, že v jednu chvíli někoho máte rádi a po několika stránkách ho zase nenávidíte. Ale na konci vám vlastně dojde, že všechny ty postavy alespon chápete, když už je nemáte přímo v lásce. Podle ohlasů jsem čekala něco jiného, něco co mě dostane do kolen, ale dostala jsem silný lidský příběh, trochu zavánějící kýčem, ale opravdu krásný.
Reliance
  15. 5. 2015, 10:20
Na začátku mě to neskutečně vtáhlo do děje.. Cca tak prvních 150 stran.. Po tom nočním dobrodružství sem však čekala, že ten duch Catherine tam straší protože nějak tragicky zahynul a půjde hlavně o tohle.. Vyvinulo se to sice úplně jinak, ale pořád to byla knížka, která mě nechtěla od sebe vůbec pustit.. :D Důkazem může být zkouška, na kterou musím znova, protože jsem se "učila" Větrnou hůrku.. :D Sposta lidí, co tuto knihu četli má výhrady k jakési nesympatičnosti postav, já jsem tímhle vyloženě netrpěla, ale zase je pravda, že když zahynuli tak jsem to zrovna neoplakávala, za což jsem ale hrozně ráda protože to vždycky prožívám.. :D S žádnou postavou jsem se neztotožnila, líbil se mi ten pohled posluchače, kterému je vyprávěn příběh.. Pro mě nejnesnesitelnější postava byl asi Linton.. :D U Catherine doufám a domnívám se, že tak nějak měla ráda i Edgara, i když to nebylo tak silné jako její druhá láska. Pro typ prostředí ve kterém se příběh odehrál mám prostě slabost a za mě má tato kniha všechna doporučení. :)
Abigor
  4. 3. 2015, 20:42
Ani jedna postava mi nebyla sympatická. Každej buď rozmazlenej, iracionální, nebo hnusák. Ale sloh ujde a... jakmile se do toho pustíš, nejde skončit. Přečteš to za den a to se ti to ani nebude líbít!!! Příběh je skvělej, konec ryze ženskej, ale krásnej. Chceš víc? Nebuď náročnej(á)! Víc, než dobrá kniha.
Bloodym
  28. 4. 2013, 18:47
Četla jsem to česky, pak anglicky a přesto mi kouzlo této knihy, o kterém tolik lidí mluví, zůstává skryto. Postavy mi byly brutálně nesympatické a abych byla upřímná ani v nejmenším jsem je nechápala. Ani na vteřinu jsem se nedokázala vžít do některé z postav a rozumět jejímu jednání. A nejspíš proto se mi tato kniha ani trošililinku nelíbila!
Venceslao90
  3. 8. 2012, 18:37
Souhlasím s názory pode mnou. Kniha není špatná, ale já jsem od této slavné knihy čekal prostě víc. Přiznám se, že první polovina mě nebavila. Příběh byl nezajímavý, postavy vesměs nesympatické, navíc jednající iracionálně. Druhá polovina pak byla zajímavější, ale jako celek na mě kniha velký dojem (takový jaký jsem čekal) neudělala. 2,5*
estrellita
  7. 10. 2011, 19:21
Nádherná kniha plná emocí...člověk má během čtení tolik rozporuplných pocitů, že to snad ani není možné. Čtivě napsané, nemohla jsem ji pustit z ruky.V postavách jsem se ze začátku trošku ztrácela, což se ale v druhé polovině knihy zlepšilo. Celou knihu prostupují emoce, emoce, emoce...a to se čte krásně.
Tojaheva
  7. 10. 2014, 10:28
Je to bouřka emocí a nepochopitelných činů. Začátek se podobá hororu, který mě dost vyděsil. Určitě si to přečtu vícekrát a potom budu vědět, která postava je mi blízká, ale v tuto chvíli bych vynadala většině.
Fade
  3. 3. 2013, 16:10
Jestli jsem měla s některými postavami aspoň trochu soucítit, tak jsem tedy nesoucítila. Aspoň, že byl v mém vydání na konci nakreslený rodokmen, ten mi ušetřil spoustu zmatených chvil.
PeťkaW.
  14. 5. 2012, 18:30
Nejdříve jsem se bránila tuhle knihu číst (naše učitelka nám ji tak vychválila a pěla na ni ódy snad celý týden výuky). Pak jsem viděla filmové ztvárnění se skvělým démonickým Ralphem Fiennesem, který mě velmi mile překvapil, až jsem si řekla, že knihu nakonec přečtu.
Začátek je trochu zmatečný a hůře stravitelný, ale jakmile se člověk zorientuje ve vztazích "kdo, kdy, kde, s kým, proč a jak", tak se všechno zklidní a můžete si plně užívat krásný, ale zároveň trochu děsivý příběh o vášni tak velké, že zničí hned několik životů.
Věřím, že kniha někomu nesedne, ale všechno je o vkusu. Mně se tajemná atmosféra knihy líbila, i když i v takové klasice jako je Větrná hůrka bylo několik věcí, které mi nesedly...
svobodka
  10. 11. 2012, 16:39
U této knihy jsem si ověřila platnost jednoho svého názoru - tu pravou knihu je třeba číst v ten pravý čas.
Poprvé jsem ji četla za středoškolských studií a žádný velký zážitek to pro mě nebyl. Jak zde píše spousta ostatních čtenářů, postavy mě rozčilovaly a jejich jednání jsem nechápala. Jenže teď jsem si ji po několika desítkách let přečetla podruhé - a najednou je všechno jinak. Je to nádherné, je to působivé, je to opravdu kniha, která by se neměla v četbě vynechat.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 14:02
Emily dokázala propojit dva druhy spisovatelských směrů dohromady, ale raději bych se přiklonila k romatismu. Líbí se mi vývoj postav, nepřehlédnutelný vývoj osobnosti je u Heatcliffa - z nevzdělaného a hrubého na vypočítavého a chytrého. Zajímavé jsou také charakteristiky ženských postav, jsou zdatnější a dalo by se říci i morálně vyspělejší. Zaražející je fakt, že vzdělaní muži jsou popisováni jako slabí a zranitelnější než ti, kteří jsou hrubi a nevzdělaní.
cmuchal
  27. 10. 2014, 21:10
Obsahuje spoiler spoiler Heathcliff mi po celou dobu čtení knihy pil krev a lezl na nervy. Jednu chvíli, co se navrátil ze zahraničních studií, jsem začínal být bláhovým způsobem naivní a myslel si, že se jeho charakter zlepší, což se však nestalo. Nejsem si však na sto procent jistý, zda-li by na něho Kateřina měla zásadní vliv, kdyby společně žili a uzavřeli sňatek, samozřejmě příběh Větrné Hůrky by se lišil. Velice mi byla sympatická služebná, její iniciativa sblížit postavy dohromady. Zajímavá mi přišla osobnost Haretonova, která měla tu smůlu, že se naskytla ne zrovna láskou oplývajícím lidem, kteří na jeho výchovu absolutně kašlali a jeho buránství někdy i podpořili. Syna Heathliffa jsem zpočátku litoval kvůli chatrnému zdraví, ale ke konci příběhu se mi svoji slabou a zmanipulovatelnou povahou znechutil. Na Větrné Hůrce, je velmi ponurá kniha, jež však poměrně dobře skončí a líbí se mi mnohem více než-li Charlottin román o Janě Eyre.
Ailees
  21. 6. 2013, 22:38
Nesnáším Heathcliffa – a nesnáším Kateřinu. Nedokáži pochopit postavy tak zlé, arogantní a bezohledné; natož lásku, pro kterou je nutno zničit příslušníky dvou rodin. Netvrdím, že román není čtivý, naopak – posledních sto stránek jsem musela přečíst za jediný večer, protože jsem jednoduše nedokázala přestat. Temná a pochmurná atmosféra Větrné hůrky a okolních močálů mi také vyhovovala, ale... Drtivou většinu hlavních hrdinů jsem nemohla vystát. Marně přemýšlím, nakolik se takhle lidé skutečně chovají – protože ve světě bez odpuštění, soucitu a laskavosti by bylo opravdu smutné žít.
ribička
  3. 9. 2010, 16:32
Je naprosto neobvyklé, čist román o postavách, které jsou si od sebe natolik odlišné a které mají tak málo kladných vlastností. Jediné, co Katku a Heathcliffa spojuje je jejich láska. A právě v tom je toto dílo tak (v té době) originální a brilatní.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:43
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Líbí se mi mnohem více než Jana Eyrová od Charlotte. Láska a nenávist, které se tu kloubí mi působili husí kůži. Nádhera.
Veronika
  3. 4. 2010, 13:35
Šialená, nemohúca, obrovská, trpiaca, milujúca, nechcená, túžiaca - láska. A popritom veľká nenávisť, ľudia zmietajúci sa v návaloch emócií... rada sa k tomu vraciam, naozaj skvelé, a bohužiaľ aj nadčasové, dielo.
Celupka
  22. 1. 2013, 16:24
Emily Brontëová musela být masochistka, když byla schopná napsat takový příběh... Velmi ponurý, jinak pár světlých momentů, tragické životní příběhy... to vše Na Větrné hůrce naleznete.
wendieta
  23. 1. 2013, 14:10
Trvalo mi hrozně dlouho přečíst tuhle knihu. Jsem ráda, že jsem si tohle "veledílo" přečetla, ale pořád nechápu, co je na něm tak skvělého. Příběh dobrý, někdy zbytečně zdlouhavý, ale přijde mi to spíš jako mnoho povyku pro nic. Chápu, že v době, kdy to Emily psala to bylo něco, ale teď?
knihomotýl
  11. 7. 2015, 2:56
Kniha se mi četla opravdu dobře, příběh byl nevšední a velice zajímavý. I retrospektivní styl vyprávění dodávalo příběhu na šarmu. Sledovat ten propletenec postav a vztahů mezi nimi mě neuvěřitelně bavilo a líbilo se mi, že si s tím autorka tak hezky pohrála. Co mi však vadilo byla (již často zmiňovaná) nepřirozenost charakterů postav. Bylo sice příjemnou změnou fakt, že hlavní postavy nebyly jasní klaďasové. Toho se nejspíš snažila autorka docílit: Spojit dva naprosté protiklady, nenávist a lásku. To se jí ale bohužel nepovedlo tak elegantně, jak zamýšlela. Místo originálního díla plný rozporuplných postav vznikl příběh vedený plochými, křečovitě napsanými postavami, které ať jsem se snažila analyzovat jakkoli, nedokázala jsem jejím chováním uvěřit. Nejlépe z toho vyšli Linton jr. a Catherine jr., avšak Heathcliff, neustále zlý, nerudný a nenávistný, a Catherine starší, rozcapená, neposlušná a náladová, čtenáře zaženou do kouta. Dle mého jsou tyto charaktery příliš vedeny do extrémů (nejspíš aby se jejich povahové rysy ještě zdůraznily) a pak vyznívají nepřirozeně. *spoiler* Přeslazený happyend (aby se autorka zavděčila po lásce prahnoucím čtenářkám) tomu dodává korunu. *konec spoileru*
Ange014
  5. 3. 2012, 22:32
Překvapivě to vystihla mnou nenáviděná Bella ze Stmívání: To jediné dobré na nich byla jejich láska. Ale přestože je to poutavě napsané, já prostě nedokážu fandit lásce dvou arogantních a zlých lidí v depresivní atmosféře a špatném počasí.
Tardis
  10. 6. 2015, 21:38
Stereotypní motiv i prostředí, ovšem dobře zvládnutý styl vyprávění. Pro mne už navždy další variace na Austenovou s trochu protivnějšími postavami. Nuda.
Sabotteur
  23. 6. 2013, 16:01
Horečnatá noční můra, která se místy maskuje za romanci. Červená knihovna pro ty, jejichž vysněným hrdinou je zlý duch z močálů posedlý destrukcí. Skvělé.
Lúthien Celebrindal
  23. 3. 2014, 20:23
Dle mého názoru to není ani tak romance jako spíš příběh o tom, jak zlí a protivní sobci mohou vyrůst z rozmazlovaných dětí. Tragédie opakující se v další generaci navozuje pocit "vyprávění na jedno brdo".
Přes všechny výtky mi příběh připadal čtivý a celkem napínavý, přečetla jsem knihu jedním dechem.
23.44
  10. 12. 2012, 21:07
Emotivní až teatrální příběh, romantický, sugestivní,,,čtete pořád dál a zlo je tam neustále a pořád dokola a koncentrovaně, až se stává trochu monotonní.
stepuli
  1. 10. 2016, 11:20
Asi proto, že se knížka vyskytuje v seznamech povinné četby na školách jsem se jí snažila vyhýbat, jak to jenom šlo. Vždyť kolik knih z těch povinných stálo opravdu za to? Když se mi dostala nedávno do ruky, řekla jsem si ale, že jí přece jenom dám šanci a trochu si rozšířím obzory. Myslím, že je dobře, že jsem si počkala a nečetla ji z povinnosti, o to víc jsem si ji mohla vychutnat. Příběh je nadčasový a syrový jako britské podnebí. Z děje nebudu nic prozrazovat, určitě stojí za přečtení.
ideal_alien
  2. 1. 2016, 17:55
Dokonalá kniha!!! Myslím, že by si ji měl přečíst každý... Je to kniha, kterou si ve svém životě přečtu rozhodně víckrát!
Bookworm
  9. 12. 2011, 17:50
Jsou knihy, které zabírají stovky stran a vy si stejně říkáte, proč autor nepsal ještě dál a na druhé straně jsou knihy, které jsou na stovkách stránek, ale vy si říkáte, proč autor psal dál a dál. Tato kniha mi bohužel spadá do druhé kategorie. Není to zlé, to vůbec ne, ale celý příběh mi přišel zbytečně rozvleklý a tak nějak pomalý, což knize celkově ubralo na dynamice a interesu.

Raggen
  9. 5. 2015, 12:31
Já vlastně nevím… Kniha to určitě není špatná, to ani náhodou, ale… Pořád mi vrtá hlavou proč se všichni chovali tak divně… A ani nevím, jestli byl mezi všemi osobami příběhu někde ukrytý "kladný hrdina". Osobně mi byli všichni protagonisté protivní, jejich chování mi bylo protivné a asi mi úplně unikl opravdový záměr knihy. Trochu normální mi přišel asi jedině Hareton, ale když vezmu v úvahu, jak to s ním nakonec dopadlo, asi byl taky trochu mimo. Doplnila jsem si další knihu z klasiky a teď se pro klid duše vrhnu na něco normálního, tohle mě prostě neuchvátilo.
Terůů
  31. 12. 2012, 12:06
Každou kapitolu jsem se musela přemáhat, abych pokračovala ve čtení. Všechny postavy mi byly nesympatické od samého začátku, navíc jsem nepochopila to jejich neustále zákeřné a zlé jednání. Příběh lásky? To snad ne...
Artep524
  6. 7. 2012, 15:34
Jedna z mých oblíbených knih. Líbil se mi hlavně nevšední děj a popis Větrné hůrky, velice tajemného místa.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:23

Tuto knihu čtu zrovna podruhé, moc se mi líbí. Sestry Bronteovy jsou perly :)
Tento příběh mi totálně popletl hlavu co se týče postav, až v půlce jsem pochopila, kdo je teda kdo, takže jsem si to musela přečíst podruhé, abych z první půlky něco měla :) Je to dlouhý předlouhý příběh, člověk se pozastavuje nad kdečím, hlavně pan Hatchliffe. Fuj. I ta Kateřina. Je to drsnej příběh..
Veronika279
  24. 2. 2016, 10:16
Opravdu velkolepý, tragický román.
Tento román ve vás vyvolá mnoho pocitů, chvíli jsem postavy litovala, chvíli jsem jim to přála a někdy jsem měla chuť "dám jim pár facek" :-D Kdyby si občas všechno pořádně vysvětlili nedocházelo by k tolika omylům, ale o tom vlastně celý román je.
Lidi se tu nenávidí a zároveň šíleně milují. Hodně se rozlišuje společenská vrstva, která je uctivá ale někdy si dovolí tolik, že jsem se dooopravdy divila....
Ze začátku mi dělali problém příbuzenské vztahy postav ( hlavně podobná jména) a taky že se sestřenice a bratranci berou mezi sebou (což bylo tenkrát normální) přesto je to v knize krásně napsáno kdo ke komu patřil, jak byli příbuzný atd.... takže jsem všechno lehce pochopila.
Kniha je psaná pro nás dnes starým jazykem, což ji neubírá na kráse, spíš naopak, občas pro nás nepochopitelná rozhodnutí hlavních postav a pomsta, kterou bysme dneska těžko pochopili.
Když to všechno schrnu: žádné postavě jsem nefandila ani si ji tolik neoblíbila, snad trochu dceru Kateřiny, ale i ta mi občas lezla na nervy a došla jsem k závěru že většina jich buď šílená byla nebo časem zešílela.
Tuto knihu vystihují tři slova : LÁSKA - POMSTA - ŠÍLENSTVÍ
I když jsem tu vypsala co všechno se mi nelíbilo, tak jsem se od knihy nemohla odtrnout a prostě to tam patří, aby měl člověk takové pocity aby postavy nenáviděl a zároveň je miloval. Proto hodnotím 5 hvězdičkama opravdu si to zaslouží...
MiriamBlahova
  27. 11. 2015, 13:47
Mou nejoblíbenější postavou je Heathcliff. Myslím, že v jádru nebyl zlý - jde spíše o to, co z něj udělala společnost a je mi ho velmi líto. Někdy hodně bláznivý - nechápala jsem, když chtěl být pohřben vedle Kateřiny a popisuje, jak by se NEJEN jejich duše propletly - ale musím přiznat, že mě jeho komplikovaná osobnost bavila. Hodně z něho jsem viděla v Heretonovi, takže konec, kterého jsme se dočkali, byl pro mě o to lepší. Vím, že se ke knize ráda a s chutí vrátím!!!
Les_pulpinos
  28. 8. 2014, 22:36
Jedna z mála knih, která mě oslovila natolik, že mi bylo téměř líto, že už jsem ji dočetla! Ponurá atmosféra Větrné hůrky a jejího okolí spolu s příběhem silné nešťastné lásky, kvůli které trpí členové dvou rodin.. klasické dílo své doby, ovšem tento román vyčnívá nad mnoho jiných, a proto mě tolik okouzlil a svým způsobem i fascinoval ;)
24601
  13. 4. 2013, 14:06
Kniha mě pohltila, všechny ty pocity jež jednotlivci prožívali jsem prožívala s nimi plná šoku a věčně s očima navrch hlavy.
Limewithmint
  11. 7. 2012, 14:16
Tak...kde začít, nejdřív jsem nechtěla komentář psát vůbec, ale když jsem zjistila, že nejsem jediná, komu se to moc nepozdávalo...nu což. První třetina - to jsem myslela, že to zahodím pod postel, pak se začátkem vyprávění paní Deanové se to celý divně zvrhlo a já se nemohla odtrhnout, takže jsem u toho byla ukovaná celý den. Knížka jako taková není špatná, zaujala mě, i bych si ji snad časem přečetla znovu. Bohužel se mi neustále vtíralo do mysli, že by tam většina představitelů potřebovala "dlouhej bič a krátkej dvorek" protože se mi zdálo, že to občas zavání nevychovaností a neúctou (a na úctu si v tý době asi fakt dost potrpěli) a rozmazleností a rozcapeností. Malá Katka - neposlechne a pak se diví, že to má následky? A just jí to patří, táta to s ní myslel dobře. A Heatcliff je kapitola sama pro sebe - nevyslechne si to nejdůležitější a pak plánuje pomstu asi tak 150 let, nevím, asi jsem sama divná, protože já bych tak dlouho něco nebo někoho nenávidět nedokázala či co. A Linton Heatcliff, toho Emily radši ani vymýšlet neměla (já vím, že se jí hodil do krámu :) ) nebo mohl bejt aspoň němej, ale ty jeho ufňukaný představení byly moc i na můj velký soucit s bližním.
Tak nevím, jestli jsem to třeba nepochopila nebo jsem ignorant, ale podle mě by tahle knížka měla větší kouzlo bez rozmazlenců, ufňukanců a nenávistníků, jednomu by to pak takhle nehejbalo žlučí. Cvoky si klidně ponechám, stejně jsme blázni skoro všichni :) A nevynechám ani překvapující počet mrtvol - ze 16 hlavních a hlavněvedlejších postav tenhle román nepřežilo 11 chudáků. Možná i věděli proč :)
mysinecka86
  9. 6. 2015, 22:13
Po procteni téměř všech hodnoceni o nevalnosti Větrné hůrky,jsem se s obavami pustila do čtení a po prvních stránkách me okamžitě přešly.Knihu jsem četla tři dny ( u me rekord jsem pomalý čtenář) a velice me mrzelo,ze byl konec.Větrná hůrka je uzasne dílo, strhující, všechny postavy jsem si oblíbila, zejména Nelly a světě div se Heatcliffa. Kniha ve me po léta zůstane.Vynikající.
Luci-ye
  20. 10. 2014, 23:02
Knížka je čtivá, mě bavil více začátek, prostředek nic moc, a pak až úplný konec byl fajn. Postavu Heathcliffa jsem zkraje litovala, později jsem nechápala, jak se člověk může takhle moc zatvrdit a chovat se tak surově. Earnshawovi, Heathcliff, Lintonovi - brilantně vykreslené charaktery, i když docela klišé. Jinak jsem také z těch, kteří od názvu čekali nějakou slaďárnu a ono to je dost psycho...
W
  7. 7. 2014, 22:32
Nejspíš jsem od knihy čekala něco trošku jiného. První stránky mě moc nebavily, pak jsem se ale dostala do děje a chtěla jsem to prostě dočíst. I přesto jsem ale neměla ráda ani jednu postavu, každá se mi zprotivila svým jednáním. Ale tak to bývá i v životě..
Eventful
  28. 8. 2012, 15:55
Tak tak..není to špatné ale něco mi tam nesedělo.Možná až příliš roztahané a ze začátku jsem se v těch Earnshawech a Catherinach ztrácela, než jsem pochopila jaké jsou tam vlastně ty vztahy..Rozmýšlela jsem se jestli tomu dát hodnocení 3 nebo 4..ale vzhledem k tomu jak jsem byla ráda, že jsem to už dočetla, tak jsem dala 3. Ke konci to bylo lepší ale jinak mi bylo upřímně zle z povahových rysů postav..:/ mladý Linton se projevil jako pěkná svině a musím se přiznat, že jsem pěkně zuřila když jsem ty pasáže četla. Nicméně z literárniho hlediska chápu, že to patří mezi klasiky..koneckonců mezi nejpopulárnější knížky patří hodně "divných a nudných" děl..
Veve721
  25. 9. 2016, 20:47
Skvělá ale ponurá kniha, ke které se ráda vracím. Člověka občas vytočí Heatcliff, který se chvílemi chová jako blbec, ale hlavně ta potvora Kateřina, tak ta by zasloužila...ovšem filmová verze s Ralphem Fiennesem, tak ta je báječná i díky skvělé hudbě.