Deník malé blondýnky

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Ottovo nakladatelství - 2012
ISBN: 978-80-7451-251-3

Ottovo nakladatelství (2012) 978-80-7451-251-3 169

Začínám dnes psát tenhle svůj deník. Né, že by to byl můj nápad, nejsem padlá na hlavu. V dnešní době blogů si píše papírovej deník jenom TT (totální tydýt) a HP (Homo pitomec). Ale chce to máma, tak jí dělám radost. \"Deníček si psala už moje maminka, maminka mojí maminky i maminka maminky mojí maminky.\" říká mi, když vidí, že vejrám jako péro z gauče po babičce. Reportážní a umělecký fotograf Jiří Urban spolu se svojí dvanáctiletou dcerou Ann předkládají úsměvný dokument o životě českých puberťaček a puberťáků, do nějž se ponoří se zájmem i každý dospělák. Humorné situace v obrázcích výstižně zachytila známá ilustrátorka Tana Tanko. Společné dílo obou autorů se bez problémů vyrovná světovému bestselleru Deník malého poseroutky a v mnoha směrech ho i předčí. (Založil/a: photourbic)

Zlatkau
  11. 12. 2012, 17:50
Deník malé blondýnky vychází vstříc českému čtenáři
Na konci listopadu se objevila na pultech knihkupectví nová kniha z produkce Ottova nakladatelství. Napsali ji společnou rukou Jiří Urban a jeho dvanáctiletá dcera Ann. Kniha dostala název Deník malé blondýnky a obrázky ji doplnila výtvarnice Tana Tanko. Nenechte se zmýlit cizokrajně znějícím jménem, ve skutečnosti jde o vyhledávanou českou výtvarnici Květu Drdovou. S její tvorbou se můžete setkat například v posledním vydání Školáka Káji Maříka.
Ottovo nakladatelství chce zřejmě tímto počinem představit veřejnosti původní českou tvorbu, která je mnohdy daleko kvalitnější, jak u nás často vydávané a narychlo, tudíž mizerně, překládané angloamerické tituly.
Člověku by se chtělo říci, že je již v našem malém českém knižním rybníčku už předeníkováno. Zmiňme například dva z nich: Deník malého poseroutky a Deník úúúplně obyčejného upíra. Oba, kromě toho, že nevycházejí z českého prostředí, a mají tudíž k českému dvanáctiletému čtenáři asi tak blízko, jako Praha k New Yorku, jsou určeny spíše chlapcům. Nehledě na to, že zápisky Grega Heffleyho z Deníku malého poseroutky, stejně jako jeho upírský kolega Nigel Mullet (Deník úúúplně obyčejného upíra) řeší úplně jiné problémy, jak český dvanáctiletý pubescent.
Dvanáctiletá Šárka v Deníku malé blondýnky se vypisuje z každodenních problémů, které prožívá o prázdninách. Proto i kniha dostala podtitul O prázdninách.
Když dostane Šárka na začátku prázdnin k svátku deník, nadšená z něho rozhodně není:
„...V dnešní době době blogů si píše papírovej deník jenom TT (totální tydýt) a HP (Homo pitomec), ale chce to máma, tak jí dělám radost.“
Později však zjišťuje, že psaní deníku má i své výhody, protože když se nakonec „provalí“, že si píše svůj deník, stává se v tu ránu mezi kamarádkami hvězdou první velikosti.
Deník je psán „milým“ hovorovým jazykem a je určen nejen dívkám. Své si v něm najdou i dospělí. A nejenom něžného pohlaví.
Proto nelze jinak než kvitovat s povděkem snahu Ottova nakladatelství o přiblížení českých autorů českému čtenáři.
Doufejme jen, že tato zajisté velmi významná snaha nezůstane jen ojedinělou vlaštovkou. Zatím to tak nevypadá. Podle slov ředitele nakladatelství Vlastimila Svobody, se připravují další díly Deníku malé blondýnky. Domnívám se, že čtenáři se mají na co těšit!