Ami, chlapec z hvězd

Ami, chlapec z hvězd Originální název: Ami, el niño de las estrellas

ANCH BOOKS - 2012
ISBN: 9783981430196

ANCH BOOKS (2012) 9783981430196 213

V jeden letní podvečer sedí malý Jihoameričan Pedrito u moře na skále a vidí, jak nad mořem přistává UFO. Z lodi vystoupí bělovlasý kluk přibližně stejného věku. Mezi chlapci se rozvine neobvyklý rozhovor a mimozemšťan Ami pozve Pedrita na vesmírnou procházku ve své lodi. Pedro zažije nevídaná dobrodružství a zasvěcení do tajů vesmíru i Země – poznává vyvinuté bytosti a civilizace, které plně a radostně vnímají každý okamžik života a řídí se zákonem bezpodmínečné lás­ky. (Založil/a: Snicketka)

Enrique Barrios Enrique Barrios
*1945

sourekm
  17. 2. 2015, 20:57
Celý příběh je poměrně líbivý a dojemný, ale to je asi tak vše. Na začátku se Ami úmyslně ukazuje s létajícím talířem všude po světě a odůvodňuje to podporou duchovního růstu těch, kteří talíř spatřili. Autor si vymyslel "Sensometr" tedy přístroj duševní rovnováhy což mi trochu připomíná FMRI scanner. Umí znehybnit policajty hypnózou a vysvětluje to jako psychomanipulaci.
Dále mluví o nesmyslnosti návštěvy bytostí z vesmíru se špatnými úmysly, poněvadž bytosti se špatnými úmysly by zanikly dřív, než by se mohly dostat do vesmíru. Což je teorie se kterou nesouzním.
Je zjednodušená na úroveň černobílého vnímání. Ami se na to dívá tak, že když není společnost přátelská, tak není ani konzistentní. To je samozřejmě nesmysl, jen na naší zemi dlouho stabilně vládlo mnoho impérií a ničilo mnoho mírumiilovných kultur. Nepřátelské společnosti mohou být jak konzistentní, tak i homogenní. A to nemluvím samozřejmně o kradení studií a technologie mírumilovným kulturám. Ptaktiky, které na naší zemi běžně fungovaly a prodlužovaly tak existenci těm nepřátelským společnostem.
Nesouzním taky s ideou světa bez peněz a bez válek. Takový svět sice dojemně působí a krásně se přednášky o jeho vizi čtou i poslouchají, nicméně jsou v praxi nerealizovatelné. Takový systém je založený na solidaritě kterou celou knihu hlavní hrdina lamentoval. Takovýhle systém nemůže fungovat jednoduše proto, protože lidská osobnost jednoduše alturisticky neuvažuje a naučit se uvažovat nemůže. To je jako se snažit orangutana přesvědčit že je delfín. Takováhle snaha už byla za komunistů. Je to jako snažit se přeškolit leváka na praváka. Tudíž mi to přišlo strašně naivní. Peníze vždycky byly, jsou a budou nejlepším objektivním nástrojem na odměření energie kterou jedinec dal společnosti a může tak od společnosti dostat něco zpátky. Nevidím na tom nic špatného. Pak mi přišlo vyloženě směšné, jak Pedrito přijímá Amiho názory. Vždycky když Pedro o něčem pochybuje, tak autor situaci hobluje větami: "V nitru však cítil, že Ami má pravdu."