Umění filmu

Podtitul: Úvod do studia formy a stylu

Originální název: Film Art: An Introduction
Poprvé vydáno celosvětově: 1979

Akademie múzických umění - 2011

Akademie múzických umění (2011) 680

Překlad devátého vydání legendární knihy amerických autorů Davida Bordwella a Kristin Thompsonové. Kniha poprvé vyšla v roce 1979 a od té doby se stala základní učebnicí pro obory filmových studií po celém světě. Vedle zájemců o filmová studia dokáže oslovit i širokou čtenářskou obec svým jasným, přehledným a systematickým výkladem fenoménu filmu. Kniha je doplněna ohromným množstvím obrazového materiálu, na němž je probíraná látka názorně předvedena. Čtenáři se nabízí jedinečná možnost porozumět základním tvůrčím filmovým kategoriím, jako jsou kamera, střih, zvuk apod., rozkrýt způsoby vyprávění příběhů, pochopit způsob fungování filmových žánrů atd. (Založil/a: Topolos)

#film
David Bordwell David Bordwell
*23.07.1947

Kristin Thompson Kristin Thompson
*??.??.1950

LadyEsik
  8. 3. 2013, 9:39
Umění filmu s podtitulem Úvod do studia formy a stylu můžu vřele doporučit všem, které zajímá film. Kniha má šest částí a jedenáct podrobných kapitol, které jsou velmi přehledné, doprovázené fotkami z filmu, odkazy na další články na webových stránkách autorů, které se týkají problému a s citáty režisérů, scénáristů a dalších osob točících se kolem tvorby filmu. Najdete tu například veškeré informace o natáčení filmu (kolik lidí se na něm podílí, o produkci, distribuci atd.); o filmové formě (o vyprávění jako formálním systému, co je to syžet a fabule, jak využívají režiséři prostor a čas atd.); o filmovém stylu (osvětlování, kostýmy, masky, prostředí, o herectví, o umění práce s kamerou – tedy kompozice, perspektiva atd., rámování, střih, zvuk, o jednotlivých stylech režiséra atd.); pak rozdělení typů filmů (takže se dozvíte o dokumentu, o tvorbě animovaného filmu, o experimentálních filmech atd.) a nakonec o tom, jak správně analyzovat film a dějiny filmu.

Jednotlivé kapitoly jsou ještě prokládané ukázkami z filmů a jejich podrobný rozbor (například role zvuku ve filmu Dokonalý trik).

Díky této knize jsem objevila desítky zajímavých filmů a po jejím přečtení už nesleduji film jako dřív. Najednou si všímám střihů a jejich funkce ve filmu, tónu barev a jak na mě působí, osvětlení atd. Už vím, jak vznikají animované filmy a co mi mohou nabádnout filmy experimentální, přitom dřív bych je brala jako nesmysl. Tato kniha může být dobrá i pro ty, kteří se věnují psaní nebo fotografování.
NinadeL
  3. 2. 2013, 13:27
Je to sice důležitá kniha a DBK patří mezi novodobé bohy oboru, ale česká verze této proslavené Bible má mnoho much. Lokalizování této knihy pro české prostředí je pak zásadním problémem číslo 1. A hlavní perličkou pak DVD-Rom, který má člověka provést ukázkami filmů ze zlatého fondu, ale autoři si nedokázali opatřit práva ani na Friga na mašině, takže divák/čtenář jen zaplaká nad výdělkem.
Luci-ye
  19. 6. 2016, 14:28
Četla jsem jen dějiny filmu v druhé části knihy, a moc mě to bavilo. Stručné, ale dostačující. Ty obrázky jsou super, a taky jsem ráda, že jsem se dozvěděla o nových filmech. :)