Modlitba za Owena Meanyho

Argo - 1999
ISBN: 80-7203-119-8

Argo (1999) 80-7203-119-8 622
Odeon (1994) 80-207-0494-9 605

Nové vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se však posléze stává mladík nebývalé autority, prorok, jenž prožívá absurdní novodobou paralelu s životem Ježíše Krista.

Introvert
  19. 2. 2015, 11:32
Tato kniha předkládá čtenáři mnohem víc, než jen zajímavý příběh s několika opravdu vtipnými místy.
Ač jsem si chvílemi říkala, že by knize neškodilo mírné zkrácení, po dočtení mám nakonec pocit, že jsem přečetla vyvážené dílo, do jehož devíti kapitol Irving dostal všechno, co je v lidském životě důležité. Přátelství, lásku, poctivost, víru, člověčinu, chytrý humor...
Je to hluboce lidská, krásná kniha.
Barabura
  10. 3. 2011, 10:57
Podle mně je tohle nejlepší knížka od Irvinga. Sice jsem nečetla zdaleka všechny, ale nevěřím, že nepsal něco lepšího, protože to už podlě mně není moc možné. Owena prostě miluju a je to jedna z mých nejoblíbenějších postav.
alča87
  8. 10. 2014, 11:14
Jako vždy mě Irving nezklamal. Je neuvěřitelné jak každá informace v knize, která má tolik stran, může být tak důležitá pro vývoj věcí příštích. Owena zbožňuji, ale i Johna jsem si hodně oblíbila. Dvojice, která se skvěle doplňovala. John se možná vedle Owena cítil nicotný, nezajímavý, ale Owen by nemohl udělat svůj vrcholný výstup bez Johna.
Z této knihy je hodně cítit, kolik do ní sám Irving dal ze svého života, až jsem si někdy říkala, jestli nějakého takového Owena Meanyho neznal.
Bylo jasné jak to skončí, na konec jsme se celou knihu připravovala, přesto to byla rána z čistého nebe.
Owen a vlastně i John a postavy kolem nich jsou plní lidskosti a množí "obyčejní", ale přesto (jako i jiní Irvingovi hrdinové) jsou originály.
A musím říct, že jsem se za Owena opravdu modlila.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 20:48
Další mistrovský kousek tohoto spisovatele, čteno jedním dechem, nevím, jak přesně mám popsat děj této krásné a smutné knihy, proto vám mohu jen doporučit, abyste si ji přečetli sami :-)
Reetri
  3. 5. 2012, 7:42
Nejlepší slovo, které knihu vystihne je "krása"! Zároveň však souhlasím s tvrzením, že není úplně pro každého. Já osobně měla během čtení lepší i ty slabší chvilky. Některé špičkové pasáže jsem doma předčítala nahlas a bavila se celá rodina. Tohle zřejmě Irving umí, klobouk dolů. Zároveň to však bylo na můj vkus velmi táhlé, takové odpočinkové čtení. Ale proč ne! Jednou za čas je to třeba. Nutno podotknout, že Owena jsem si zamilovala a po dočtení knihy jej postrádám. Byla to moje první, kterou jsem od Irvinga četla a myslím si (i když Garpa mám raději), že to byla ta nejlepší možná volba!
psychoklara
  15. 2. 2014, 20:56
Prožitek z této knihy jsem si zkazila sama, zařadila jsem ji hned za Pokoj (ten jsem doslova zhltla) a před Zlodějku knih, na kterou čekají další čtenáři, takže jsem hned na začátku Modlitby za Owena Meanyho věděla, že na ni mám omezený čas. A to byla chyba. Je to příjemné oddechové čtení, ideální na dovolenou nebo na dobu, kdy má člověk dost času číst. Těch pár minut čtení v autobuse, při obědě a před spaním roztrhaly pěkný příběh na nezáživné kousky, na které se jen těžko navazovalo. Ale dost už o té osudové chybě (Vy takovou neudělejte).

Je to krásné, relativně nenáročné a přesto zajímavé čtení s poutavým a nečekaně napínavým koncem (přestože je jasné, jak to dopadne), který je o to příjemnější, když do sebe v úplném závěru všechno zapadne. Příběh Owena Meanyho nelze s poslední stránkou jen tak vypustit z hlavy, něco Vás donutí přemýšlet o něm znovu a znovu.
Domovoj
  18. 11. 2016, 19:26
Mé pocity z této knížky jsou dost rozporuplné. Tak silná témata zabalená do tak nudného obalu. V polovině knížky jsem si říkala, že ji snad ani nedočtu, jak mě to nebavilo. Do čtení jsem se musela nutit a dopředu mě opravdu hnala jenom zvědavost a víra, že to "něco" opravdu přijde...
Ale ten konec, kdy všechno najednou dalo smysl a zapadlo do sebe, byl pro mě opravdu zážitkem.
Tyet
  14. 3. 2010, 21:13
Nejkrásnější Irvingova kniha, přijde mi, jakoby ji ani nepsal on. Patří mezi mé nejoblíbenější.
marta-b
  7. 2. 2010, 15:18
Zprvu byla tato knížka dost rozvláčná a trochu nezáživná, když autor popisoval dětství obou hlavních postav – Owena a Johna. Zajímavé bylo to, jak se zabýval porovnáváním různých náboženství a církví, do nichž postavy z příběhu vstupovali a zase je opouštěli. Zaujalo mě také to, jak Irving otevřeně kritizoval Spojené státy a jejich politiku i postupy ve Vietnamské válce. Dozvěděla jsem se také spoustu historických podrobností z novodobých dějin USA. Uváděl např. narůstající počet vojáků ve Vietnamu, různé protestní akce, kdy a kde se konaly, výsledky voleb apod.

Tradiční a irvingovské na Modlitbě pro Owena Meanyho bylo to, jak různě střídal časová období a retrospektivní vyprávění prokládal událostmi ze současnosti, které byly právě onou minulostí ovlivněné.
svobodka
  26. 11. 2012, 13:31
Také já považuji Owena za nejlepší Irvingovu knihy (i když se mi líbí takřka všechny) a současně za jednu z nejlepších knih vůbec. Neumím vypsat tu spoustu pocitů a myšlenek, které ve mně vyvolala.
G8
  4. 8. 2014, 9:56
Kdyby se to trochu proškrtalo (dejme tomu tak na polovinu), tak by to mohla být výborná kniha. Napsané je to dobře, ale nejlepší kniha od Irvinga? Meh...
Pim
  20. 8. 2014, 0:44
Pro mě zatím Irvingova nejhumornější kniha a samozřejmě to vše jako obvykle také. Nicméně se opravdu dobře bavím a za to díky. Řekla bych až brilantní humor a postřehy, krásné ironie. Začínám se zamilovávat a jsem, přiznávám, jen před půlkou. Nejradši bych tady jen citovala a citovala… ale ono je to škoda prozrazovat a stejně chybí kontext jak náladový tak obsahový. Tak alespoň takovou malinkou neškodnou citacičku: "- protože i na "sračky" má cenu se dívat, může-li člověk hodnotit, o jaký druh sraček se jedná."

Páni. Tak jsem dočetla. Mistrně napsaná knížka. Postupně se vše odhaluje a na samém konci do sebe vše zapadne. Nádherné. Přečtu si znovu. John Irving je opravdu mistr vyprávění, kde se zamýšlí a ukazuje na palčivé problémy a ještě zasáhne příběhem, v Owenovi i pobaví humorem. Krásné. Jediné, co je na čtenáři, je udělat si čas, nespěchat. A příběh nás unese. Owen má můj obdiv.
dida
  20. 2. 2013, 19:32
Nevěřila jsem, že Owen Meany překoná mé nadšení ze Světa podle Garpa, ale opak je pravdou. Napadají mě jen samé superlativy, jedním slovem dokonalé. Irving neváhá obětovat nejsypantičtější hrdiny, donutit vás brečet, aby vám dal znovu naději šťastného konce a i když tušíte, že zádný nepřijde, doufáte.
jitmik
  5. 7. 2011, 20:15
K této knize se nedá říct nic jiného než: ÚŽASNÉ!!! Otevírala jsem ji s očekáváním nečeho jiného, ale nečekala jsem tak silný zážitek, který mi tato kniha dala.
Jokolo
  16. 10. 2014, 23:33
Na tuhle knihu byste se měli řádně připravit, ať vás neodradí ten nejrozvleklejší začátek skoro ze všech Irvingových knih. Popisy dětství hrdinů mě normálně u Irvinga baví, ale tohle fakt moc nešlo. Fakt jsem myslel, že to bude první kniha, kterou od něj nedočtu. Owen je zpočátku nejnesympatičtější postava planety a ani zbytek osazenstva není úplně libý a když už, tak má daný charakter málo prostoru (Dan). Občas jsem se dokonce i nudil!
No a pak jsem to dočetl. A je to Irvingova nejlepší kniha.
Spisovatel se vyhnul sexu (ztělesněno v hlavním hrdinovi :) ) a spoustě dalším typickým věcem. Román z řady jeho knih jasně vybočuje, ale přesto bych řekl, že je to Irvingova nejprocítěnější (z autorova pohledu) kniha, i když to samozřejmě nevím jistě. Rozhodně je nejcitlivější, nejhlubší a nejkrásnější.
Líbilo se mi, jak nenásilně dokázal spojit své názory na nedávnou americkou historii prostřednictvím Johnových deníků s příběhem Owena a jak to do sebe krásně zapadlo.
Během knihy ale můžete dostat pocit, že je to všechno nějaké divné a nedává to smysl. A pak přijde posledních deset stran a vy si konečně uvědomíte, že každé slovo mělo hluboký význam. A že Owen není vůbec otravný, ale že je Boží.
Dneska asi neusnu.
VaclavB
  4. 2. 2015, 12:46
Poprvé jsem tuhle knihu četl příliš brzy a moc mě neoslovila. Ale po druhé musím uznat, že je to vytříbené dílko. Skvěle podaný kontrast "obyčejného" Johna a "neobyčejného" Meanyho. Paradoxně jsem si oblíbil Johna mnohem více, protože mi je prostě bližší. Dobře nastavené zrcadlo americké společnosti a pokrytectví náboženských představitelů.
JSK
  26. 7. 2010, 13:00
nejlepší Irving. vyprávěcí styl měl vždycky vynikající. ale tohle je dílo, které to celé dohání i v rovině obsahu. můžu upřímně říct, že modlitba za owena meanyho mi změnila pohled na víru. tak jak to uměj jenom knížky. lepší než armáda svědků a křesťanů v ulicích. čte se to samo a ještě vás to dojme a ovlivní.
Taylor
  3. 2. 2016, 22:41
Irving me opět dokázal odrovnat. Modlitba je určitě jedna z nejlepších knih, které napsal...i když to si myslím o každé jeho knize kterou doctu.;) Kniha je hodně obsáhlá v čemž vidím velké pozitivum. Po docteni si říkám, že bych ještě pár stránek uvítal.;) V knize najdete i pár vtipných momentů, ale kniha je ve své podstatě hrozně vážná....ale také hrozně skvělá! Čte se moc dobre a jen vás utvrdi v tom, že Irving je zcela výjimečný spisovatel. Jeden z těch posledních velkých!
Kosac
  10. 11. 2016, 8:38
Jedním slovem ÚŽASNÉ...Kniha, která dojme, pobaví i rozbrečí. Výborně popsané postavy, děj, samozřejmě Irving nezapomíná jako vždy na politiku, dějiny USA. Každá pasáž i kapitola, postava má svoje místo, nic není uváděno zbytečně.
aubergine
  24. 2. 2016, 15:27
Za mě bohužel zklamání. Po nadšených komentářích tady i jinde jsem očekávala něco naprosto úžasného, ale to se nenaplnilo. Možná je to tím, že mám ráda 'klasického' Irvinga a přijde mi, že mu psaní o sexu a wrestlingu jde lépe než o náboženství a válce. K postavě Owena jsem ani za těch 600 stran nezískala sympatie a k Johnovi už vůbec ne. Hester byla zvláštní, ale popisy dětství hlavních hrdinů mi přišly z celé knihy asi nejlepší (pásovec, babička apod). Irvinga už mám celkem načteného, ale tahle kniha pro mě rozhodně není jeho nejlepší a jsem ráda, že nebyla mojí první, protože bych se k dalším možná ani nedostala...
Lídinka
  9. 9. 2014, 21:16
Tato kniha je skvělá jako zatím každá, kterou jsem od Irvinga četla, ale je ještě hlubší. Je to krásný a dojemný příběh a jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Jediné, co bych vytkla, je poněkud vleklý začátek. Ten ale prominete, když se dočtete ke skvělému konci.
Michelle8
  23. 9. 2013, 13:53
Zatím asi nejlepší knížka, co jsem od Irvinga četla. Pamatuju si přesně ten moment na konci knihy, kdy jsem seděla s knížkou v ruce a mrazilo mě v zádech, protože vám najednou všechno dává smysl. Jedna z mála knížek, ke které se ráda vracím! Existuje i filmová verze s názvem Simon Birch, která není marná.
Limewithmint
  25. 6. 2013, 15:52
Tak mám dočteno. Je pravda, že jsem moc ráda, že jsem některé knihy Irvinga četla už dříve, přijde mi, že má vždycky takových dobrých 150 "nudných" stránek, kdy nás uvádí do děje, seznamuje s postavami a tak podobně, což je mu jedině ke cti, protože pak nemusí odbíhat. Na Owena jsem se hrozně těšila na základě těch krásných recenzí co jsem tu četla a možná i proto se stalo to, co se stalo. Já se do toho prostě nemohla začíst. Říkala jsem si - nebuď srábek, 150stránek a už to bude v poho, ale to se nějak nestalo a já se do knížky pořádně začetla, Irving mi odpusť až po straně 308 :( ale pak už jsem frčela jak divá a jen žasla nad tím, jak nám Owen a jeho kamarád Johnny vyrostli v báječné mladé muže. Knížka je to krásná a až poberu trochu víc rozumu, tak se k ní určitě vrátím a třeba ji vstřebám líp než napoprvé. Ale stejně budu ve skrytu duše vždycky doufat, že to skončí jinak. Kamaráda a člověka jako je Owen Meany bych si moc přála mít :)
moniii_ch
  18. 7. 2013, 10:59
Nejprve milý příběh o životě v jednom maloměstě, příběh o náboženských otázkách, literatuře, o válce ve Vietnamu a politice USA, který se postupně mění v napínavé drama, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Moc se mi líbí, jak Irvning postupně odkrývá pointu a dává prostor čtenářově fantazii... a ten závěr - k ubrečení. Nádhera, Owen Meany je neuvěřitelně silný charakter. 5 hvězdiček bez váhání.
basa_Pitrs
  24. 11. 2014, 20:59
Mysteriózní, komediální drama, které nešetří náboženskou, politickou ani historickou tématikou. Děj je vyprávěn retrospektivně, ale dochází k prolévání časových rovin, což autorovi umožnilo obejít chronologickou podstatu příběhu. Místy se čtenář může v takto strukturované kompozici ztrácet, ale v takových případech autor vypomáhá jednak uvedenými letopočty a jednak opakováním událostí, které se v zmíněném roce odehrály (nebo se teprve odehrají). Tímto nám vznikají zvláštní situace, kdy například nejprve proběhl pohřeb a až posléze smrt postavy a tak dále, nebudu raději víc prozrazovat. Irvingovi rozhodně nechybí humor a ironie (sám na to koneckonců prostřednictvím postavy vypravěče - Johna upozorňuje). Román jsem přečetl jako jeho druhou knihu po Pravidlech moštárny a (když veškerý respekt před nimi) kladu ho na úroveň vyšší, protože dojem, kterým na mě kniha dýchla, jsem dlouho nezažil a přál bych ho zažít každému, kdo se ji rozhodne přečíst.
robin.salomon
  25. 3. 2012, 20:01
Rozhdoně to není kniha pro každého, na můj vkus příliš sentimentální a průhledná zápletka. Nebavil jsem se u toho, ale mám zvyk knihu dočíst celou :)
mandarinkova
  28. 8. 2011, 21:55
Mám slabost pro Irvinga a ještě tisíckrát větší pro jeho postavy. A zrovna Owen Meany a Johnny Wheelwright člověka tak dojímají, že tahle kniha nemůže člověka nevzít za srdce.
JERRY
  3. 4. 2012, 11:03
John Irving má pro mě velice zvláštní styl psaní. Celou dobu mi přišlo, jako by se knížka měla konečně "pořádně rozjet" a když už to vypadalo, že k tomu dojde, tak knížka skončila (podobně jako u Svět podle Garpa).
LenkaM
  3. 10. 2016, 10:19
Ufff... Dočetla jsem to asi po dvou letech, kdy jsem si dávala třeba půlroční pauzy. Po dočtení můžu říct, že to je nádherná knížka. Během čtení mě to někdy neuvěřitelně nebavilo. Četla jsem od Irvinga Pravidla moštárny (úžasné) a Svět podle Garpa (super), takže jsem prostě čekala něco jiného, asi proto jsem se tím musela tak dlouho prokousávat. Ale jsem moc ráda, že jsem to vydržela a dočetla.
Blama
  8. 9. 2016, 12:41
Muj nejmilovanejsi roman.... S Irvingem mam nekdy trochu potiz, nektere romany povazuju za jedny z nejlepsich, co jsem cetla a nektere jsou pro me pak naopak extremne nudne, rozvlekle (Posledni noc na klikate rece , Dokud te nenajdu napr.). Owena ale muzu cist porad dokola, je to tak nezvykly a zajimavy pribeh s tajemnym, transcendentalnim pozadim... Vzdycky me znovu dostane!
Orbi
  14. 9. 2014, 23:32
Osobně jsem z této knihy rozpačitá. Upřímně (promiňte mi ten výraz) stupidní zabití maminky kamaráda baseballovým míčkem po úspěšném odpalu mě trošku nadzvedlo. Podle mě je na celý příběh kniha i zbytečně dlouhá a nic mi nedala.....ale je to velice subjektivní pocit.
ondra.skala
  11. 12. 2013, 15:05
Pro me asi nejlepsi Irving jakeho jsem cetl. Pravdou ale je, ze Garpa a Mostarnu si jen pamatuju ze stredni, budu je muset precist znovu aby tohle vyjadreni bylo uplne relevantni.
Catherinne
  29. 8. 2013, 20:58
Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četla jsem ji už před nějakým časem, kdy mi přesně sedla do nálady a tehdejšího citového rozpoložení. Dojala mě, rozbrečela a myslím, že mě i v určitém smyslu změnila. Prostě nádherná kniha, které ve mně zanechala hluboký dojem. Owen mi přirostl k srdci :)
lesulka
  21. 8. 2011, 23:57
Kniha se mi moc líbila...srdeční záležitost...já jsem si v tom tu parodii našla a vůbec mi nevadila...naopak.Pro mě jednoznačně nejpovedenější Irvingova knížka.A asi mi obsahově sedla do mé životní fáze...
ToP
  14. 7. 2011, 23:03
První polovina knihy víceméně nuda, pointa uměle vygradovaná, pár skvělých momentů, idea a příběh pro mě silné zklamání. Milión absurdních prorockých předobrazů a temných náznaků a roky příprav pro jeden finální obskurní čin. Bůh podle Irvinga funguje ještě úchylněji než Bůh podle bible, a to už je tedy opravdu co říct. Ještě kousek a mohla by to být výborná parodie na biblické předobrazy ve stylu Hellera nebo Montyho Pythona. Takto vznikl jen prapodivný patos, který tedy rozhodně není mým šálkem čaje. Pokud jsem to nepochopil a parodie to skutečně je, pak to má něco do sebe.
DaisyLevoi
  27. 5. 2011, 21:54
Podle mého názoru je to jedna z nejpovedenějších knich od Johna Irvinga. Žádná kniha, kterou jsem četla před touhle tou mě tak nedojala. John Irving je pro mě bůh!
jsausten
  29. 3. 2011, 22:39
Nejlepší Irvingova kniha a jedna z nejlepších a nejhodnotnějších knih, které jsem měl kdy to štěstí přečíst. Již prvními větami jsem byl naprosto pohlcen, aby mě kniha mohla o chvíli později doslova vyflusnout naprosto zdrceného, dojatého. Když jsem se slzami v očích ( to opravdu mnoho knih nedokáže ) knihu zavíral, věděl jsem, že mi ještě dlouhou dobu nedá spát. Okamžitě se stala zlatem mé knihovničky a už se těším, až se k ní vrátím. Jako perličku beru to, že jsem si nikdy ani zpola nebyl schopnen představit poměrně často popisovanou bizarní postavu Owena, prostě ať má kniha rozvíjet představivost jakkoli, Owen je postava nepředstavitelná!
michalilinka
  19. 1. 2011, 16:12
Nejlepší knížka, co jsem kdy četla. Nikdy mě zatím žádná kniha takhle nedostala, stále se k ní vracím, dojala mě, doslova mě chytla za srdce. Tohle je prostě PAN SPISOVATEL.
majda
  2. 8. 2010, 23:20
Velmi zajímavá knížka. Myslím, že ať už se o ní čtenáři vyjadřují pozitivně nebo negativně, stoprocentně jsou nuceni nad ní aspoň přemýšlet. Mě opravdu dojala..
danus
  19. 7. 2010, 17:21
Nejlepší knížka jakou jsme kdy četla! Jiná od Irvinga už mě tolik nevzala a nedojala jako zrovna tato. Doporučuji. Jak tak oni tady píšu, asi si ji jdu přečíst znovu :)
minya vendae
  6. 7. 2010, 11:07
Zvláštní kniha, jedna z nejlepších, které jsem četla. Pravda že první část knihy je trochu "vláčná" - dětství chlapců je hezké a občas vtipné, ale trochu moc zlouhavé, což Irving dokonale obrátí ke konci knihy, kdy příběh nabírá úplně jiných směrů, odhalují se nové pravdy a nečekaná tajemství, nejednou dokonce až šokující odhalení. Příběh je neuvěřitelně poutavý, nemůžu se ho zbavit. Nemůžu na něj úpřestat myslet.