Chůze

Chůze Originální název: Gehen

Prostor - 2005
ISBN: 80-7260-143-1

Prostor (2005) 80-7260-143-1 165

Chůze je v této novele o dvou mužích, vydávajících se každé pondělí a středu na procházku a vzpomínajících na přítele, který se pomátl, symbolickým vyjádřením pohybu života, který trvá, jen pokud neustává a končí, jakmile dospěje k cíli. Nevysvětlitelná událost v Rustenschacherově obchodě s obleky dokládá, že duchovní člověk má ideální kalhoty v hlavě ještě dřív, než přikročí k jejich koupi. Takže ať vkročí kamkoli, vytuší, že všude narazí na více či méně podřadné zboží. Jenomže Thomas Bernhard nezůstane jen u tohoto banálního zjištění: pokročí ještě dál. Jeho hrdina zklamání neustále očekává, a přesto přijde okamžik, kdy je toho všeho najednou přespříliš. A v té chvíli se zastaví. To je však současně pád do pomatenosti: život je neustálý pohyb od jedné krajnosti ke druhé, ale nemá žádný střed, a proto každý, kdo se uprostřed pohybu zastaví, najednou není nikde. Nesmíme přemýšlet o důvodech chůze, jak a proč jdeme, protože jinak nám hrozí, že se zastavíme. (Založil/a: skjaninka)

s-reader
  8. 4. 2011, 8:12
Chůze, to je počteníčko! Asi bych byl ve velkých rozpacích, kdybych měl někomu tuto knihu dodporučit, ale mě Bernhardův blábolivý styl a neustále se otáčení v kruhu vyhovuje. Děj se jen pomalu posouvá dopředu, vlastně to není děj, jen nějaké náznaky toho, co se událo.
A tak dloho, dlouho setrváme v Rustenschacherově obchodě, kde Karrer tluče holí o pult a neustále opakuje, že jde o podřadné zboží. z Československa.
Příjemnou zábavu.
Peetuliska
  5. 5. 2014, 2:04
Chůze je v této novele o dvou mužích, vydávajících se každé pondělí a středu na procházku a vzpomínajících na přítele, který se pomátl, symbolickým vyjádřením pohybu života, který trvá, jen pokud neustává – a končí, jakmile dospěje k cíli. Chtěla jsem dát existencionalismu šanci, ale jak to vypadá, kamarádi asi nebudeme. Na doporučení kamaráda, jsem začala číst tuto knihu. Stále stejné omýlání toho samého mě opravdu nebavilo. Ano, ke konci bylo pár myšlenek, které mě zaujaly, ale když jsem knihu dočetla, byla jsem šťastná.
Morloth
  15. 8. 2010, 18:54
Téměř celá novela plyne v jednom sáhodlouhém monologu, který je až úzkostlivě neepický, přesto se do tohoto monologu vkrádá tragika a překvapivě i humor. Celý příběh vychází z absurdní příhody, jež se odehrála v Rustenchacherově obchodě s kalhotami, neboť vše co bylo na skladě bylo československé podřadné zboží.