Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Svaté války

93%
5 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Svaté války

Podtitul: Dějiny křížových výprav


Originální název: God's War: A New History of the Crusades
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Nejnovější vydání:
Nakladatelství Lidové noviny - 2012
ISBN: 978- 80-7422-091-3
Počet stránek: 1041
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nakladatelství Lidové noviny (2012) 978- 80-7422-091-3 1041

Nový pohled na velmi kontroverzní období středověké Evropy, na křížové války, od významného oxfordského historika. Autor poskytuje detailní historii křížových výprav, v nečekaných a širokých souvislostech založených na nejnovějších výzkumech a stupni historického poznání. Cíle křižáků, původně se odvíjející do osvobození Svatého města Jeruzaléma z rukou nevěřících se postupně stanou bojem proti bezvěrcům či jinověrcům na mnoha frontách, včetně českých husitů.

Významný oxfordský historik nabízí ve svých souborných dějinách tzv. klasických křížových výprav doby vrcholného středověku širokou škálu možných přístupů k tomuto fenoménu. Autor ukazuje, jak se v průběhu 200 let proměnila myšlenka kruciát, uvedená v život na koncilu v Clermontu papežem Urbanem II., jež se však postupně stala jedním z kontroverzní a také hojně kritizovaných nástrojů boje proti jinověrcům, kacířům i oponentům církve, mimo jiné i husitům. Zároveň je však kniha i zprávou o střetávání kultury latinské Evropy se světem řeckým, arabským, tureckým a arménským, který se odehrával na území dodnes politicky neklidného Blízkého východu a sousedních regionů. Knihu doplňují přehledné tabulky panovníků a vládců, podrobné mapy a obrazová příloha. (Založil/a: Moreanne)

(více)  

Štítky

více  
Christopher Tyerman Christopher Tyerman
*22.03.1953


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Skřítek
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 1. 2013, 17:07
V prosinci loňského roku vyšla obsáhlá kniha věnující se dějinám křižáckých výprav v době vrcholného a pozdního středověku. Obsáhlý výklad zaměřený i na výpravy proti muslimům ve Španělsku, pohanům v Pobaltí, jen husité autorovi zůstávají nepodstatní a věnuje jim minimum pozornosti, což napravuje v doslovu historik Pavel Soukup.
Zany
100% 100% 100% 100% 100%
  30. 5. 2014, 16:43
Tyermanovy Svaté války jsou o dost lepší než Dějiny křížových výprav od H. E. Mayera, které jsem četl před pár dny (takže mohu dobře srovnávat) a zdály se mi dost těžko stravitelné, navíc pojmout celé obsáhlé téma na pouhých cca 300 stranách (zbylých cca 100 jsou poznámky a literatura) je těžko uchopitelné a to se věnoval jen Svaté zemi, navíc pouze do ztráty Akkonu r. 1291.
Oproti tomu Svaté války od Tyermana jsou sice podstatně tlustší (cca 1050 stran, z toho textu cca 950, zbytek poznámky, literatura atd), nicméně odsýpají o dost líp. U Mayera postrádám mapky, asi předpokládá, že má čtenář topografii Blízkého východu v malíku, takže zařadil jen jednu schematickou mapu, Tyerman má sólo mapu ke každé výpravě se zakreslením pohybů vojsk. Tyerman navíc popsal i reconquistu ve Španělsku, válku s katary, křížové války v Pobaltí a české vydání doplnil Pavel Soukup o stručný nástin křížových tažení z české perspektivy.
Nicméně je dobré přečíst si obojí, přestože se obě knihy obsahově samozřejmě překrývají, i Mayer má témata, která Tyerman opominul, například se víc věnoval spletitým dějinám křižáckých panství v Palestině a Sýrii (antiochijské knížectví, hrabství Tripolis, jeruzalémské království a atd) i v období mezi jednotlivými výpravami, plus dějiny křižáckých panství vzniklých v Řecku a Malé Asii po dobytí Konstantinopole při 4. křížové výpravě

Mayerova kniha:
http://www.cbdb.cz/kniha-96683-dejiny-krizovych-vyprav
Ondřej Havala
80% 80% 80% 80% 80%
  17. 11. 2016, 20:48
V češtině asi lepší a obsáhlejší knihu ke křížovým válkám nenajdete. Jedná se o těžkopádný faktografický dějepisný traktát, který do mnoha detailů popisuje jednotlivé války se všemi historickými souvislostmi. Kniha je až přeplněna množstvím historických postav. Jinak ale poutavé čtení.