Keltové

Keltové

Podtitul: Duchovní děti Evropy

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Neznetvořená a dětsky působící tvůrčí síla keltského člověka je něčím více než pohádkou. Nežije pouze v nesčetných literárních svědectvích a v bohatství lidových mýtů a tradic, jež dodnes nejsou ani zdaleka úplně pochopeny. Žije v každém z nás, jakkoliv hluboko je v nás zasuta. Tato kniha se pokouší vyzvednout toto dědictví - bez falešné mystifikace.
Téměř bez námahy se autorům podařilo rozklenout most od stop minulosti až ke spirituálnímu znovuzrození Evropy. (Založil/a: vika)

Momo Edel Momo Edel

Bertram Wallrath Bertram Wallrath

Brkoslav
  8. 5. 2013, 8:59
Při čtení této knihy jsem si uvědomil jak je důležité pro celkové hodnocení, jaký vztah mám k předmětu knihy. Zpočátku pociťoval jsem znechucení tématem, kvůli zprofanovanosti keltománie. Pak jsem si uvědomil to o čem jsem teď napsal, a všiml jsem si že pro čtenáře který se zajímá o Kelty obsahuje kniha řadu zajímavých informací.
Mě nějvětšího znechucení dostalo se při čtení kapitol o postavení žen v keltské společnosti, kde se tvrdí, že pokud byly ženy bohaté, tak měly stejnou svobodu jako muži. Dále jsem se dozvěděl o zřejmě všem nejdůležitějším z keltských mýtů, které byly zaznamenány po pokřesťanštění obyvatelstva Irska.
Pro mne zajímavost, kterou jedinou jsem si konkrétně z knihy odnesl, byla informace o několika speciálních artefaktech, které byly Kelty přivezeny na britské ostrovy. Konkrétně se jednalo o kámen fláj (jestli si název dobře pamatuji). Tento kámen by měl být vložen do britského trůnu i v současné době. Ale pohledem na internet se jedná zřejmě o kámen korunovační kámen ze Scone a to že je to ten keltský artefakt je zřejmě domněnka autorů knihy.
Z celé knihy jasně se ukazuje, že o Keltech nevíme téměř nic. Hlavně z důvodu, že sami odmítali cokoliv ze své filozofie ukládat do psaného textu. Dobové informace o nich máme od římských spisovatelů, kteří byli zaujati jejich životem. Pro čtenáře, kteří mají oblibu v tomto tématu je možno knihu doporučit.