České země rozmarné i kruté

České země rozmarné i kruté Originální název: České země rozmarné i kruté
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Čas - 2012
ISBN: 978-80-7475-103-5

Čas (2012) 978-80-7475-103-5 264

Historie českých zemí, to je bezedná pokladnice příběhů. V každém z nich – a to zcela bez výjimky – se ještě dnes dá najít cosi navíc, cosi utajeného či nevyřčeného; vždy je tu „ještě něco“, co nám historici neřekli či zatajili, ať již z jakýchkoli důvodů. Tato kniha je naopak čtivým a zajímavým podnětem pro přemýšlení o věcech i dějích, které zůstaly dosud v obecně známých dějinách skryty, a také návodem k tomu, jak se dají odhalovat. Zaměříme se na první Slovany na našem území, přičemž postava Praotce Čecha vzbuzuje mnoho – možná překvapivých – otazníků, krvavé zúčtování Přemyslovců se Slavníkovci a Vršovci a husitů s Adamity, blíže se podíváme na vraždu Břetislava II., stejně jako na nešťastnou bitvu na Moravském poli, prožijeme celoživotní nenávist Elišky Přemyslovny a její jmenovkyně Rejčky, zamyslíme se nad smrtí Rejččina partnera Jindřicha z Lipé, pozornost věnujeme Václavu IV., poněkud postavě na českém trůnu, tajemnému Žitovi i nešťastnému Johánkovi z Pomuku, zanalyzujeme křižácká tažení Zikmunda Lucemburského, stejně jako jeho podezřelou smrt, kterou mu možná připravila sama jeho choť, hříšná Barbora Celjská, budeme svědky napravení Mikuláše Dačického z Heslova a naše líčení rozmarných i krutých epizod završí bestiální řádění císařského levobočka Julia Caesara d´Austria na krumlovském zámku. Třetí svazek Edice Český ČAS tak přináší nevšední, místy možná kontroverzní, rozhodně však zasvěcený a plastický pohled na události, které se vymykaly dobovým mravům, už tak z našeho pohledu poněkud drsným. (Založil/a: alča87)

kretinostupido
  8. 3. 2014, 12:25
No, co k této knize říct. Autor sice cituje základní prameny české historie a základní autory české historigorafie, sem tam také přihlédne k novějším článkům a knihám dnešních historiků a publicistů. Nicméně celý počin se mi zdá až přehnaně bulvární a dohnaný k cíli čtenáře záměrně šokovat tím, co že se to vlastně v tom českém středověku (a částečně i novověku) v našich národních dějinách stalo. Autor Koláček najednou začíná házet většinu Přemyslovců do jednoho "erotomanského" pytle, atd. atd. Některé příběhy jsou bezesporu zajímavé a poutavě napsané, naproti tomu některé příběhy jsou dost opepřeny autorovou fantazií, kterou následně zase vyvrací historickými fakty. Rychle čtivé, zajímavé a bulvární - hodnotím průměrně ...