Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Arabský hřebec

70%
4 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Arabský hřebec Originální název: Arabský hřebec
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nejnovější vydání:
Dybbuk - 2012
ISBN: 978-80-7438-076-1
Počet stránek: 384
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Dybbuk (2012) 978-80-7438-076-1 384

Román, jehož rámec tvoří osud ruské básnířky Mariny Cvetajevy. Nora, když zjistí, že je těhotná a přes nepříznivou prognózu lékaře odmítne jít na potrat, dochází postupně k nezvratnému přesvědčení, že nic není náhoda, ale naopak, jestliže má její životní příběh být beze zbytku naplněn, je už předem počítáno s její vzpourou a neposlušností! Jenom zázrak nás může vytrhnout z bahna lepkavé všednosti, na kterou jsme si zvykli a už ji ani nevnímáme. Cena za nalezení smyslu vlastního života, za určení vlastního osudu je vždy velká. Všichni hlavní hrdinové: Nora, Ivan, Klára a Boris milují ruskou básnířku Marinu Cvetajevu. Opravdu je to smrt, pro kterou se Marina vrací do Ruska? Nebo věděla o něčem, o čem my zatím nemáme ani tušení? Co to je za sílu, která útek po útku tká předivo našeho příběhu? Láska? Bez které je marné pátrat po smyslu našeho života, která nás vede k odvaze, ale i k pokorné prosbě, bez které neexistuje ale ani odvaha, ani oběť? V tom nelehkém hledání, spojujícím konkrétní život Cvetajevy a obecné postupné lidské uvědomovování a poznávaní, pomáhají a svědčí o něm třeba i písničkářka Radůza, psycholog a popularizátor LSD Timothy Leary, náboženský myslitel a paleontolog Pierre Teilhard Chardin nebo matematik John. F. Nash. (Založil/a: al-ma)

(více)  

Štítky

více  
Johanna Andrlová Johanna Andrlová
*??.??.1946

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

s-reader
60% 60% 60% 60% 60%
  23. 2. 2013, 17:15
Zoufale rozvleklé, snaha včlenit Marininu smrt do filozofického nebo mystického kontextu je prvoplánová a naivní. Posledních padesát stran je k nepřežití a to se pokládám za velmi zdatného čtenáře, který vydrží leccos. Přesto tři hvězdičky za literární přehled, který autorka musel prokázat a za připomenutí jména Mariny Cvetajevy.
Henry
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 8. 2013, 15:07
V románu je do jisté míry uplatněn antroposofický pohled na dějiny světa. Autorce se bohužel nepodařilo přesvědčivě zkloubit život a násilnou smrt básnířky Mariny Cvetajevy s úvahami o vyšším poslání jednotlivé lidské duše v dějinném vývoji. Autorka je přesvědčena a v románu se o tom několikrát zmiňuje, že právě Marina Cvetajeva byla první tzv. duší vědomou, tj. duší, která vědomě volí sebevraždu jako okultní prostředek pro zastavení zlých tendencí ve vývoji lidstva. Škoda, že je to tak rozvleklé, přesto tento pseudoromán považuji za dost kvalitní příspěvek k poznání skrytých tendencí v dějinách ruské i sovětské literatuře.