Letní byt

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Havran - 2012
ISBN: 978-80-87341-07-0

Havran (2012) 978-80-87341-07-0 123

Román reflektuje dějiny polských Židů očima hrdiny, který se jako třicetiletý vrací do dětství, do starého rekreačního zařízení, kam jezdíval jako malý kluk. Setkává se tu se svými "strýčky a tetičkami", kteří přežili holocaust, poslouchá jejich příběhy o ztracených rodinách, přátelích, vybledlých fotografiích a již neexistujících městech, především dávné židovské Varšavě.

Mladý polský autor a šéfredaktor časopisu Midrasz Piotr Paziński patří ke generaci "vnuků" polských Židů. Ve svém románu využívá autobiografických prvků, ale mění je ve fikci, univerzální poetický příběh o pomíjivosti, paměti a rozpadu. Letní byt získal cenu Paszport Polityki (2009) a byl nominován na cenu Nike (2009). (Založil/a: mosem)

Piotr Paziński Piotr Paziński
*09.07.1973

mosem
  4. 1. 2013, 23:12
Po přečtení recenze jsem k této knize přistupoval možná až s velkým očekáváním. Nemohu řici, že udělení 3 hvězdiček je nějakým objektivním hodnocením, vycházejícím z obecné teorie recenzování. Je to moje osobní hodnocení, vyvolané možná tím, že knihu patřičně ocení ten, kdo má jistou dávku informací o židovské historii, náboženství a kultuře, zejména v Polsku. My ostatní se v ní poněkud ztrácíme. Kniha také nemá akčnost, kterou mám alespoň do jisté míry u knih rád. Nicméně - nemohu vyloučit, že časem se ke knize vrátím, vezmu v úvahu právě své informační mezery, doplním je. A pak se může i hodnocení změnit.