Podzimní vražda

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Host - 2012
ISBN: 978-80-7294-638-9

Host (2012) 978-80-7294-638-9 432

Déšť smáčí zámek Skogså u Linköpingu. Kapky se snášejí na zem a na tělo, které plave ve vodním příkopu. Bohatý právník a nový majitel zámku Jerry Petersson byl zavražděn.
Inspektorka Malin Forsová brzy začne podezřívat předchozí majitele zámku, aristokraty, kteří jistě nemají radost z toho, že museli prodat rodinný majetek Jerrymu Peterssonovi. Mohl to ale být motiv vraždy? A jaké další zlé síly se probudily na pláních Östgötalandu? A kdo byl ve skutečnosti Jerry Petersson, muž, který se skrýval za svými miliony, drahými obleky a sbírkou obrazů?
Mons Kallentoft se vrací s mrazivým příběhem o penězích, společenských vrstvách a moci. Podzimní vražda je třetí část jeho slavné řady s Malin Forsovou a potvrzuje Kallentoftovu pověst skvělého spisovatele. (Nakladatelství Host Brno) (Založil/a: Petris)

Pett
  20. 3. 2014, 9:46
Sdílím stejný názor s Danielem níže... pro mě byl dokonce podzim o píď lepší než léto :) líbilo se a má slabost nadále přetrvává...ještě mi chybí Jarní mrtví a v květnu už nová Malin, tak se těším...
Martin Klíma
  18. 6. 2016, 19:37
Citový podzim

Citový Podzim jako název je z mého hlediska zvolen ze tří důvodů. Samozřejmě každá kniha by u čtenáře měla vyvolat nějaké pocity. Dále názvem mé recenze odkazuji i k názvu knihy Podzimní vražda. Na podzim totiž bohužel plno lidí kromě dobrých pocitů zažívá i ty špatné jako skepse, deprese, smutek a další a dokonce bohužel mnohdy i více než jindy v roce. Třetím důvodem k názvu recenze budiž to, že zrovna u Kallentofta asi nejvíce ze současných autorů severské krimi pocítíte zapojení pocitů do díla.

Určitě znáte takové to slovní spojení a do třetice nejlépe. No tak zde to tak neplatí, alespoň z mého pohledu. Osobně mi totiž třetí díl této série přijde zatím nejslabší. Musím velice pochválit dílo jako celek v oblasti atmosféry a toho, jak na mě vlastně zapůsobilo. Musím totiž uznat, že jak jsem psal výše o podzimu a pocitech, tak přesně takové pocity se dostavily. Naštěstí ne přímo u mě, ale obecně ke společnosti dá li se to tak říci. Najednou jsem řešil, jak velká propast ve světě je mezi bohatými a chudými. Zda jsou peníze opravdu takovou metlou i spásou lidstva zároveň. Zda jsou někteří lidé opravdu tak krutí či hodní. Jací jsou lidé vlastně ve své podstatě? Vyrojilo se prostě mnoho otázek a mnoho odpovědí se ubíralo v mé hlavě jako podzimní počasí. Tedy vítr, chlad, déšť, blátivo no prostě nic moc, ale místy se objevilo slunečno a ty krásné podzimní barvy. V tomhle tedy musím autora hodně pochválit, jelikož mně hezky zamotal hlavu. Z postav opět vyzdvihnu tu hlavní. Inspektorka Forsová, je vlastně takový slon v porcelánu. I přesto, že si často sama vlastně šlape po štěstí, až nechápete, co to do ní zase vjelo, tak berete v potaz i to, že se musí potýkat se svými démony a boj s nimi není záležitost okamžiku. Jednoduše řečeno této velice zvláštní postavě fandíte. Co se týče postav z vrstvy šlechty či bohatých, tak ty už mně nepřišli takové zajímavé a mnohdy i nudily. Bohužel někdy nudila i samotná kniha a ani mně ve výsledku nepřišla nějak moc napínavá. Dokonce jsem v ní našel i pár hluchých míst. I v Podzimní vraždě najdete pasáže, kdy mluví mrtví. Nedá se mně říct, že by mně to zde úplně vadilo, ale chvílemi mně to přišlo, že se tyto pasáže objevily v nesprávný moment a pokud se to tak dá říct, tak snad i mluvily z cesty. Bohužel musím uznat, že chvílemi se mi zdálo, že se příběh i tak trochu táhne. Na závěr ještě dodám rozsah. I zde se dočkáme klasiky (431 stran).

Na úplný závěr pak dodávám své procentuální hodnocení. Zde to bude 70%. Bohužel pro mě suverénně nejslabší díl série a to i po přečtení 4 až 6 dílu této série.
chrispe
  15. 5. 2014, 16:51
U knih Monse Kallentofta mě zatím vždycky zklamal závěr (Ano! ono chybějící WOW!) a u Podzimní vraždy tomu není jinak. Nicméně i tak musím říct, že takhle kniha se mi líbila snad ze všech tří, co jsem doposud četla (Zimní oběť, Letní smrt) nejvíc. Velký prostor je dán Malin a její vnitřní rozervanosti, osudy všech z Linköpingu se někam posouvají a mě to zajímá a baví.
DanielOsbourne
  13. 2. 2014, 0:45
K téhle knize jsem měl trochu respekt. Když jsem koukal na ta hodnocení, bál sem se knihu zakoupit, v knihovně byla zamluvená na dlouhou dobu a já nemohl číst nic jiného, protože mě zajímali další osudy Malin Forsové a celého oddělení. Nakonec jsem si knihu tedy zakoupil a ejhle, jsem spokojen. Určitě to není takový propadák, jak všude čtu, ale je to kvalitní pokračovaní této skvělé detektivní série. Postava Malin Forsová zde bojuje nejen se zapeklitým případem vraždy, ale i se svými démony. Kallentoft pro mě zůstává jedním z nejlepších severských autorů, které jsem zatím četl.
Vera_28
  26. 2. 2015, 8:54
Knihu jsem přečetla jako náhradu za zatím nedostupnou C. Läckbergovou, ale myslím, že pana Kallentofta bych mým králem švédské detektivky nejmenovala. Tento příběh se táhne, a na to, že je to bichle, jsem čekala na konci nějaké to Wow!, leč nedočkala jsem se. Na jednu stranu mě to chytlo, na druhou jsem byla ráda, že už to mám přečtené. Navíc mi ve slohu vadila spousta "kudrlinek" - aneb proč to napsat jednoduše, když to jde složitě, např. "...dešťové kapky jako těžké sny na vzpěčující se okenní tabulce..." - a takových vzletných přirovnání, zbytečně složitých, ve výsledku depresivních - když už je jich pak moc - je tam až až. Možná si někdy přečtu Zimní oběť, ale asi jen v nouzi.
rightname
  5. 6. 2016, 21:42
Obsahuje spoiler spoiler Předchozí dvě knihy se mi líbily o něco víc, tady mi vadil trochu zdlouhavý úvod a také to, jak se osoba vraha objevila v příběhu poněkud kostrbatou náhodou....
marcelline
  15. 1. 2016, 22:42
Musím (bohužel) souhlasit s katusinkou. Tento díl se mi také moc nelíbil. Předešlé dva hodnotím o dost lépe, Zimní oběť je zatím mým favoritem. Podzimní vražda je příliš zdlouhavá, případ samotný nezáživný a kniha se mi moc dobře nečetla. Snad se to u dalších dílů zase změní.
katusinka
  6. 7. 2013, 19:13
Mě osobně tedy (na rozdíl od Zimní oběti nebo Letní smrti, ty byly skvělé!!!) nudila tato kniha téměř celá. Prvních 209 stran se dá celkem v klidu přeskočit, pokud se člověk nechce stále dokola nimrat v tom, jak to jde s Malin Forsovou z kopce. Samé fňukání a představy o tom, co by správně měla udělat, ale samozřejmě nikdy neudělá. Až poslední stránka první části konečně přináší něco k případu, ale vcelku se ten román táhne jak týden před výplatou. Ale možná jsem se jen neměla s kým ztotožnit, tentokrát se to celé točí okolo deprivovaných mužů ...
Izzie
  22. 2. 2013, 9:31
Velmi povedená detektivka. Jen opakující se motivy (jednání pachatelů, ošklivé dětství, sociální nerovnost)z předchozích knih trochu nudí. 70%