Originální název: The World According to Garp

Odeon (2008) 978-80-207-1276-9 576
Odeon (2003) 80-207-1135-X 521
Knižní klub (1999) 80-242-0093-7 521
Odeon (1994) 80-207-0295-4 587

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace - otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.

alča87
  17. 5. 2013, 19:51
Jedna z mých nejmilovanějších knih. Sice se mi chtělo někdy trochu zvracet, ale knihu jsem přečetla jedním dechem. Myslím, že je to kniha pro silné žaludky - drsná realita života. Všechno co se kolem nás děje špatného najdete u Irvinga - a bohužel, je toho hodně.
Keatin
  16. 3. 2012, 12:45
Taktéž první kniha od Johna Irvinga. Ze začátku jsem byla nadšená, v půlce jsem musela knihu odložit napozději, protože se mi zdála moc rozvláčná. Asi po týdnu jsem se k ní dopracovala znovu a dočetla jsem jedním dechem. Nicméně, stále si myslím, že kniha by mohla být nepatrně kratší, místy jsem se vyložene nutila k nepřeskočení odstavce ...ale i tak skvělé počtení. Mimochodem, scéna autonehody byla napsána tak, že jsem si živě představila, jak asi muselo Heleně být ...
Peetuliska
  24. 2. 2014, 19:44
Příběh malého Garpa, jehož matka je zanícenou feministkou, pokud se jí chce nějaký muž dotknou, řízne ho skalpelem.
Kniha čtená jedním dechem.
Rames
  9. 2. 2012, 16:02
Garp je kniha po které určitě znovu nesáhnu.Ne že by se mi nelíbila ale vše co mělo být řečeno bylo a ještě mnohem víc.Není tam prostor pro druhé čtení.
Vtipná hláška str.56: Holub byl tak mrtvý,že vši si hledaly nový domov.
Velmi čtivé jako všechny Irvingovy knihy. Doporučuji
Reetri
  5. 7. 2012, 11:22
Hmmm, tak to bylo něco. Na to, že to bylo velmi obsahově rozsáhlé dílo, upoutal děj mou pozornost na obdivuhodně dlouhou dobu! (Nudilo mě sice pár pasáží, ale ty se dají spočítat na prstech jedné ruky, což je u skoro šesti set stránkové knihy úspěch!) Jsem hrozně ráda, že jsem dala na vnitřní instinkt a knížku si přečetla. Ihned si ji řadím mezi své oblíbené. A moc mě potěšilo, že předčítání velmi zaujalo i mého přítele, který se i u mého pauzového nádechu ihned dožadoval, ať pokračuju a čtu dál. :)

Limewithmint: mou pozornost upoutalo jen několik špatných slovosledů a do očí bijící "odejet/odejel...", jinak pravopisnou chybu jsem nespatřila. (Nebo alespoň si toho nejsem vědoma.)
VerenaLord
  30. 1. 2013, 0:58
Má první kniha Johna Irvinga a hned naprostý bestseller! Líbí se mi ty paradoxně nereálné situace vyplývající z činů jednotlivých postav, řešené sociální problémy a vůbec - jedním slovem perfektní!
Archangel_P
  5. 8. 2016, 15:29
V průběhu čtení Světa podle Garpa jsem svou interakci s okolním světem omezil na značně nespolečenské jednoslovné nepřítomné odpovědi na různé zbytečné výzvy typu: ,,Nechceš se po dvou dnech už najíst?," ,,Nechceš jít ven?," ,,Pojď dolů, hledá tě tu někdo od Interpolu!" a podobně.
K románu nemám co dodat, je fenomenální. Nadsázka, akce, sarkasmus, násilí, smutek, štěstí, ... - to vše zde najdete. Irvinga jsem si touto knihou oblíbil a už teď se těším na další jeho díla.
Nakonec snad jen to, že společnost se dělí na dvě skupiny lidí. Na ty, kteří Garpa milují a ty, kteří jej neznají. Nic mezi neexistuje.
Představovat si je lepší, než si pamatovat.
domingo
  8. 3. 2010, 16:57
Jediný životní příběh, který je lepší než Forrest Gump. Irvingův rukopis je sice rozmáchle epický a místy hraničí s blábolivou popisností, ale vždy se udrží na uzdě, nikdy nesklouzne ke kýči - což je na ploše 520 stránek vskutku unikátní jev. Připočtěte si dokonale vypointovanou naraci, uvěřitelné a charismatické postavy (v čele s nesmělým hlavním hrdinou, jehož nádherně bulvární sračka Svět podle Bensenhavera je navíc i úžasně vtipná:)) a hlavně ironii, humor a nadhled - Garpova skvělá první povídka propadne, zatímco po vydání té největší hovadiny mu svět leží u nohou, kouzelné :) Celková atmosféra knihy osciluje mezi zdařilou parodií, naléhavým poselstvím, vyprávěnou autobiografií a ironickou satirou.
P.S.: Scéna s amputací penisu je vážně stylová!
P.P.S.: Být Irving trochu charismatičtější vypravěč, který by se kromě dokonalého příběhu mohl opřít i o svébytné a charakteristické stylové prvky, bylo by to za 100%.
(4/5)
Ivet
  4. 10. 2014, 18:24
Po přečtení Pravidel moštárny jsem se nemohla dočkat toho, až se vrhnu na další Irvingovu knihu. Příliš vysoké očekávání je nejspíš důvodem, proč mi Svět podle Garpa přijde jako o trochu slabší kniha ve srovnání s Pravidly moštárny. Ano, je skvělá, ale přečtení mi trvalo několik měsíců, což je pro mě důkaz, že mě kniha nijak extra neuchvátila. Přesto zanechala velmi silný dojem a občas se mi vrátí do povědomí, když mě nějaká situace nutí analyzovat můj žebříček hodnot. Sami si musíme uvědomit, kam chceme směřovat svůj vlastní život, jinak necháváme někoho jiného být jeho spisovatelem.
LadysR2
  28. 1. 2013, 9:43
no kdyby to místy nebolo až zbytečně popisné, tak bych dal víc.. A Garp je fakt zvláštní postava. Znovu už bych nečetl
G8
  29. 1. 2013, 14:16
Moje první Irvingova kniha a hned takový klenot. Kniha mě snadno vtáhla do děje, zejména díky výborné satiře a výskytu značného množství naprosto absurdních situací. Hned po rozečtení mě kniha vykoupala ve stále aktuálních tématech (emancipace, feminismus, násilí, neúplná rodina, atd.). Jasných 5* (ty bych snad udělil i jen za geniální rozkuřovací amputační scénu v autě).
dida
  12. 1. 2011, 18:42
První knížka, kterou jsem od Irvinga četla a naprosto mě uchátila, tolik neuvěřitelných příběhů v jednom lidském osudu a naprosto sem mu to věřila. Od té doby sem četla skoro všechno, teď zrovna Syna cirkusu a pořád marně hledám to splynutí jako u Garpa.
ROB33
  16. 1. 2015, 15:18
V některých částech knihy jsem se docela nudil, avšak většinu jsem doslova hltal. Před lety jsem viděl film v hlavní roli s Robinem Williamsem, jenž je můj oblíbený herec. Trochu jsem měl strach, aby to neovlivnilo moje čtení, ale vůbec to nevadilo, kniha je vážně skvělé dílo. Garp je fascinující postava. Jestli Garp víceméně není vlastně Irving a jeho fantazie. Kniha má pro mě druhý název Svět podle Irvinga.
chrispe
  7. 11. 2012, 22:50
Místy dlouhé předlouhé a nudné... a místy skvělé a velmi čtivé. Tak si vyberte. Fascinoval mě vztah Garpa a Heleny. Celkově mám z té knihy spíš pozitivní dojmy a doufám, že přijde čas, kdy si přečtu znovu.
Jokolo
  3. 10. 2014, 11:36
Moc nechápu, jak může Irving mít většinu románu tak stejných, ale zároveň totálně odlišných. Zase jsou tu spisovatelé, autonehody, sex a všechno ostatní, co Irving evidentně zbožňuje.
Čím dál víc se mi líbí šíře jeho románů. Děj se soustředí na jednu postavu, která však nemůže existovat bez dalších charakterů, které příběh vlastně dotváří více než samotná hlavní postava. U Garpa je to ještě mnohem znatelnější než v Irvingových jiných příbězích . Román obsahuje mnoho témat, ale okrajověji než v jeho ostatních knihách.
Hlavním tématem je tu rodina a strach o ní, ale je velmi zajímavé si přečíst i o ženském myšlení (Roberta - později lépe rozvedeno v románu V jedné osobě - a ženské přemýšlení - později zase v Roku vdovou) či jeho spisovatelské kariéře.
Zřejmě nejlepší román, který jsem od něj četl.
gabin
  22. 8. 2014, 14:42
Docela zklamání, celou dobu jsem pátrala, proč je tento uplkaný a roztěkaný román tak "in" a moc mě to nebavilo. Pravda je, že je tu všechno, celý lidský život ve své tragikomičnosti. Jenže právě na každou stránku toho všechna nebo jak to mám říct mám jiné oblíbence, jejichž způsob vidění světa i vyjadřování mi sedí daleko víc a s nimiž se Garp vůbec nedá srovnat. Určitě je to také tím, že se od nich vždycky něco nového dozvím a necítím u nich žádný kalkul nebo touhu šokovat. Zatím nemám chuť si od Irvinga přečíst něco dalšího, i když mě moje nejstarší dcera přesvědčuje, že ostatní knihy jsou daleko lepší, protože ani jí se Garp vůbec nelíbí, přestože Irvinga zbožňuje. Tak nevím...Možná, že až jednou dojdu na konec toho dlouhého seznamu knih, které si chci přečíst...
Tardis
  30. 10. 2014, 18:07
Zvláštní kniha. Kdykoliv si na ni vzpomenu, vybaví se mi neuvěřitelné množství dílčích příběhů, které obsahuje, a z nichž některé by mohly být tématem pro novelu (a jsem vážně ráda, že na rozdíl od většiny autorů beletrie jím citovaný originální příběh o zvířatech (pro)puštěných ze Zoo není imaginární, ale odkazuje na jeho prvotinu, Svobodu mědvědům).

Karliiina
  22. 9. 2014, 17:41
Ani nevím, co o této knize říct. Popisuje život jednoho neobyčejného člověka od začátku jeho bytí, až po smrt. Co více říct. Snad jen to, že tuto knihu šíleně moc miluji a to, že Irving jako vždy nezklamal.
Manon
  29. 11. 2013, 14:30
Nejlepší Irvingovská kniha.Přečetla jsem ji během pár dní jedním dechem. A ani nevím co k ní říct, protože tohle si prostě musí člověk přečíst sám.
Henkie
  23. 6. 2013, 20:00
Irving je PAN SPISOVATEL:
Garp byl super chlap. Roberta byla super zenska.
Na tu nechutnou scenu v pulce knihy asi nikdy nezapomenu.
Paio
  11. 12. 2012, 2:43
Z knihy jsem nadšená, je pravda, že jsem musela v průběhu čtení knihy zkouknout i filmové zpracování, abych měla nějakou představu. Ze začátku trochu méně záživné pasáže, ale i ty se daly překousnout. Kniha byla zaručeně lepší než film.
Preambule
  29. 11. 2014, 14:11
Zdařilý obsáhlý román, takový ten do křesla a k čaji v zimě. Ovšem po přečtení se mi má (nejspíš přehnaná) očekávání nesplnila. Prostě mě to nechytlo tak, jak jsem si představovala.
Ale přesto: téma feministické (ač to o sobě netvrdí) matky a nepříliš úspěšného spisovatele je vlastně oslava obyčejného, mnohdy krutého života. Garp ovšem všemi štěstími a neštěstími proplouvá, může se stát cokoli a pořád ho tvůrčí (i netvůrčí) energie žene dál. I přes svou zjevnou podivínskost je šťastný manžel s několika rovněž podivnými přáteli.
Je tam humor, je tam život, je tam propracovaná psychologie postav, jsou tam vraždy i oslavy. Je to fajn. Ale není to skvělé, tedy alespoň pro mě ne.
mitote
  4. 3. 2011, 21:57
Uff, vydržela jsem 250 stran číst obyčejný příběh, neobyčejného chlapce s neobyčejnou matkou jen se zatnutými zuby... Ale pak nevím co se stalo, knížka mne do sebe neuvěřitelně vtáhla a těch zbývajících 300 jsem přečetla jedním dechem....
VaclavB
  4. 2. 2015, 12:50
Irwing popsal Garpův život tak, jaký život dokáže být - drsný, nudný, překvapivý i monotónní. Tempo knihy je nevyrovnané, ale ne tak, abych knihu odložil. Scéna autonehody je krutě naturalistická ža tragikomická - celá její váha na čtenáře ale dopadne až po další kapitole.
Izzy
  25. 8. 2012, 11:02
Svět podle Garpa na mě ohromně zapůsobil. Líbí se mi, že Irving píše velmi otevřeně a přitom nepůsobí vulgárně. V knize najdeme plno komických situací, ale zároveň se román točí i kolem citlivých témat jako individuality, sexuality, ženského hnutí, násílí, strachu z neštěstí a smrti. Téměř každý si zde najde problém, který se ho osobně dotkne. Je však pochopitelné, že tak jako se najdou čtenáři reagující opravdu nadšeně, tak bude i řada čtenářů reagujících podrážděně. Každopádně dílo vyburcuje k nějakému postoji. Autor k tomu využívá ironii, nadsázku, prtvky tragédie i komedie, satiry, parodie, absurdní komiky, černého humoru; objevují se i jazykové kontrasty.
Makulenka
  7. 7. 2016, 9:23
Po dočtení jsem si musela dát den na rozmyšlenou svého komentáře..
Příběh v podstatě "obyčejného muže", průměrného spisovatele na pozadí ženské emancipace a hnutí, a boje s vlastními, vymyšlenými strachy, které se nakonec doopravdy zhmotní.. Jo, chytla mě za srdce.
Začátek knížky mě nadchl, pak bylo asi 100str. hluchých míst, kdy jsem si říkala "co na tom všichni mají". A pak asi ve třetině to nabralo takový spád, že jsem četla "ve dne v noci". Počáteční nedůvěra může být ale dána i tím, že jsem v týdnu neměla moc času a četla po 10str. úsecích, kdežto o víkendu jsem se do příběhu mohla více ponořit.
Knížku řadím rozhodně k oblíbeným a určitě se k ní zase vrátím (musím přece zjistit, zda mi v tom začátku něco neuniklo).
prostejenja
  25. 2. 2013, 18:24
Genialni Irving, fenomenalni Garp a jeho svet. Uzasne dilo plne ironie a misty az cerneho humoru. Zboznuju Irvingovy ujete charaktery postav a v tomhle, mozna opravdu az prilis rozsahlem, dile jich bylo hned nekolik. Jeste premyslim, zda za oralni sex v aute nedat nakonec 5*.
Ruffy
  6. 4. 2012, 10:32
Velmi zvláštní kniha, a tak jsem ji přečetla jedním dechem. Jen je škoda, že ji nemáme v povinné četbě :).
Halalí
  27. 8. 2010, 19:26
Román o fiktivním spisovateli T. S. Garpovi se pravidelně řadí na přední příčky žebříčků typu: „kniha srdce“, má k tomu pochopitelně všechny předpoklady a čtenářská oblíbenost je naprosto oprávněná. Jen bohužel nemám zdání, zda jde o Irvingovu „vypočítavost“, ale román obsahuje všechny prvky, které knize zaručují zápis do čtenářských srdcí. Románu není co vytknout, možná jen, že na mě tak trochu působí jako by byla napsána podle kuchařky „Jak napsat bestseller, který si zamilují téměř všichni“. Je tady ale i možnost, že Irving je génius (chtělo by se až napsat Bůh). Ať je to jak chce, v mém srdci zůstane T. S. Garp navždy.
b.w.
  25. 3. 2014, 19:17
Čtení této knihy jsem vzdala asi na straně 180, snažila jsem se hodně, protože jsem byla zvědavá, co vlastně na ní lidé vidí, ale byla to taková nuda (kromě pár pasáží, kde jsem jen zvedala obočí údivem), že dočtení bych považovala za naprosté mrhání časem...
EdnaMoodnii
  16. 2. 2014, 19:24
Nad knihou jsem se nesmírně bavila i byla naprosto znechucená. Ale nemohla jsem se odtrhnout. Způsob napsání se mi VELICE líbil. Už se nemohu dočkat, až se mi do rukou dostanou Pravidla moštárny.
Limewithmint
  1. 7. 2012, 21:43
Tak můj a Garpův společný víkend je za mnou. Spravedlivě musím uznat, že Pravidla se mi líbila více, ale i Garp toho má spoustu do sebe a ke knížce se jistojistě vrátím.
Je správné, když kniha vzbudí nějaké emoce a se mnou bohužel nejvíc celou dobu mával přístup těch Ellen Jamesových ke Garpovi....v hlavě se mi ozývalo jen uááááááááááá, když se tam na to narazilo. Ale jinak musím říci, že mám zřejmě další oblíbenou knížku.

Jediné co mi opravdu zkazilo dojem byla spousta překlepů a místy i pravopisných chyb nebo nesouladu ve větách, na které jsem chtě nechtě narazila :( Máte je tam někdo taky nebo je tam mám jen já, jako tenkrát, když mi v jedné knížce chybělo 30 stran? :D

---------------------

Reetri - Tak to jsem ráda, že nejsem sama :) Tuším, že pravopisných chyb tam bylo pomálu a pohříchu většinou ve shodě přísudku s podmětem, ale čert to vem, nějakou tu chybu člověk odpustí, co mě doopravdy rušilo hodně bylo to, že v některých větách se mluvilo jako že ONA něco dělala, pak uvozovky dole, něco mezitím a v druhé části už to najednou byl ON a myslím si, že na tohle by si měli redaktoři-korektoři nebo jak se jim říká dávat pozor, zejména, když se jedná o takovouhle, promiňte mi ten výraz, "peckózní" knížku. Já jsem na tohle bohužel docela šťoura :)
Lídinka
  17. 9. 2013, 22:21
Svět podle Garpa je skvělá kniha, kromě ní jsem zatím od Irvinga četla ještě Pravidla moštárny. To se mi líbilo víc, ale Garp je stejně čtivý a dobře napsaný. V jedné části knihy jsem byla velice zklamaná tím, že se z Garpa nestal člověk podle mých představ, a chvíli jsem se z toho nemohla dostat, docela mě to trápilo. Pak se to ale spravilo a knihu jsem si užila. Je to skvělá kniha o životě, místy zábavná a místy tragická.
frikulinka81
  11. 9. 2016, 17:42
Obsahuje spoiler spoiler Dlouho jsem přemýšlela, co o této knize napsat do komentáře, jelikož jsem po jejím přečtení plná dojmů, které nelze jednoduše shrnout do pár vět. Rozsah románu je náročnější na přečtení (571 stran čistého textu), ale nakonec to stojí zato vydržet a pročíst se až ke konci. Nebudu zde líčit děj, jak to mám ve zvyku, protože by to ani nešlo. Pouze zde zmíním pár poznatků. Román je členěn do 19 kapitol a počíná rokem 1942, v době 2. světové války, v Bostonu. Hlavní postavy: Jenny Fieldsová - zdravotní sestra; muže nechtěla, jen dítě; napsala autobiografický román Sexuálně podezřelá; feministka; zavražděna. T. S. Garp - syn Jenny; pojmenován po otci, jméno neznámé, proto jen iniciály T. S. - technik seržant; vyrůstal a studoval ve Steeringu; zápasil a psal - jeho hlavní zájmy; odjel s matkou do Vídně, kde napsal svou prvotinu "Penzion Grillparzer"; poznal život prostitutek; vzal si Helenu (dceru svého trenéra), která byla vášnivou čtenářkou; bojuje s chlípností, nevěrou svou i manželčinou; má strach o své blízké; zaviní smrt svého mladšího syna Walta a zmrzačí staršího Duncana (přijde o oko); v době po rodinné tragédii napíše román "Svět podle Bensenhavera" - o znásilnění, úzkosti manžela, která ubíjí, kontroverzní román, který ho učiní bohatým a slavným; narodila se jim dcera Jenny Garpová; byl proti hnutí stoupenkyň Ellen Jamesové (ženy, které si nechaly vyříznout jazyk na počest znásilněné jedenáctileté Ellen, která ho však také neuznávala a později u Garpových žila); zabila ho Pú Percyová, která ho neprávem vinila ze smrti své sestry, která zemřela při porodu (on s ní jen kdysi spal). Román naráží na různá sociální témata své doby - emancipovanost žen, sexuální identitu, násilí, smrt, strach (Spodní vír), politiku. Je zde vysloveno spoustu myšlenek k zamyšlení. Je to taky tak trochu studijní materiál pro začínající spisovatele. Nadsázka a umění čtenáře šokovat - to je to, co autor ovládá na jedničku!
MiriamBlahova
  7. 12. 2015, 11:04
Od Irvinga jsem prozatím přečetla 2 knihy - tuto a Hotel New Hampshire. Obě dvě jsou jedinečné a celou mě pohltily. Garp je neobyčejná osobnost! Celou dobu jsem mu držela palce, aby se na něj Helena dívala s respektem a láskou. Prožívala jsem jeho smutky i radosti a v druhé polovině knihy jsem se dokonce chtěla stát spisovatelem stejně jako hl. hrdina a jeho matka (tak moc mě to nadchlo)! Před nedávnem jsem dostala další Irvingovku - a to "Pravidla Moštárny." Nemůžu se dočkat, až knihu otevřu...
Mersault
  10. 2. 2014, 21:58
Je mi líto, ale na více než tři hvězdy to není. A mrzí mě, že mě kniha od (zřejmě) dobrého autora, od které jsem měl velká očekávání, trochu zklamala. A ještě více mě mrzí, že bude chvilku trvat, než se k tomuto autorovi znovu vrátím.
zuzanara
  17. 12. 2012, 13:45
Irving je z těch autorů, které člověk buď nechá po pěti stranách plavat, nechápe je, nebo je navždycky miluje. Já si na něj pořádný názor asi utvořím až po více přečtených románech, ale Garp ěm uměl mírně rozesmát i bytostně zhnusit a -hažte na mě kameny- film mám tisíckrát radši.
Ver
  13. 11. 2012, 10:40
Zajímavá kniha..chvílemi jsem ji hltala, chvílemi jsem se nudila, chvílemi mi z popisu některých scén bylo až zle.. Ale celkově hodnotím velice dobře. Myslím, že toto je spíše "mužská" kniha a Pravidla moštárny více "ženská". Ale samozřejmě pouze můj názor..není to radikální rozčlenění :)
DannyBoy80
  14. 10. 2010, 14:46
Docela solidní. Začátek je ale hodně dlouhý a docela nudný. Až po čase se to začíná rozjíždět. Místy je to přerušeno, jak tady někdo napsal, blábolením - zbytečným. Nejlepší je pak závěr.
Sandalkar
  14. 11. 2015, 21:28
Kniha i příběh jsou opravdu zvláštní, jedinečné a proto je mám velmi ráda. Chvílemi až surrealistický příběh (početí Garpa, nehoda se sousedem), kdy Garp prožije směsku nejrůznějších až nesmyslných příhod. Určitě stojí za přečtení.
Ilunka
  16. 3. 2015, 22:31
Čekala jsem větší hitparádu, nejlepší z celé knížky byl Svět podle Bensenhavera. Zhruba v půlce jsem měla chuť přestat číst, ale bohužel mě hnala kupředu zvědavost. Zbytečně.
DejnaDee
  22. 10. 2014, 17:06
Irvingovu knihu Svět podle Garpa jsem se rozhodla si přečíst potom, co jsem na ni slyšela slova chvály od kamarádek. Mé počáteční pocity a nejen ty počáteční, vlastně i ty konečné, byly podivné, rozporuplné až děsivé. Několikrát jsem si zahrávala s myšlenkou, že knihu odložím a nedočtu. Je to drsná realita života? - je to drsná syrová strava, která je chvílemi nechutná až úchylná. Pro mne tato kniha nebyla nijak oslnivá, Irvingův styl mi prostě nesedl a nezaujal. Celkový dojem je spíše negativní.
Merit
  16. 2. 2013, 17:47
Už když jsem přečetla část o Garpově narození věděla jsem, že tahle kniha nebude moje gusto. Ale protože rozečtené knihy odkládám jen opravdu výjimečně, dočetla jsem ji do konce. Alespoň jsem se ujistila, že tohle opravdu není humor pro mě.
Millie
  23. 11. 2011, 18:14
Měla jsem pocit, že Svět podle Garpa mě protáhl všemi druhy žánrů od absurdní komedie, satiry, společenského románu, biografie i autobiografie, po detektivku, tragédii a naturalistickou tvorbu. Žánry se pak nestřídaly jen s přibývajícím počtem stránek, ale navzájem prolínaly, a setkávaly se na pomezí tragikomických situací, ironických vyjádření a černého humoru. Jasno jsem neměla ani v tom, zda Garpova tvorba odráží Garpův život, nebo je Garpův život ovlivňován jeho tvorbou skrze Irvinga. Zajímalo by mě také, kde končí Garp a začíná Irving. Otázek je mnoho a kniha, která nutí lidi přemýšlet a ptát se, je podle mě dobrá kniha.
Oceňuji rozsah témat, která Irvnig pokryl, ale na jeden román toho bylo hodně. Aby se autor mohl věnovat všemu, co si předsevzal, vytvářel příliš nereálné postavy a situace. To je moje jediná výtka celé knize: já v Garpův svět neuvěřila. Na to, jak je kniha rozsáhlá a kolik postav se v ní vyskytuje, jsem se nikdy nezbavila pomyslné bubliny, která dělí fikci od reality. A když postavě nevěříme, že žije, nevěříme tolik tomu, co říká.
Faltuska
  24. 7. 2013, 20:50
Zpočátku jsem knize moc nevěřila a říkala jsem si, jestli nejsem divná, že nesouhlasím se zdejšími oslavnými komentáři. Asi v půlce mě ale kniha pohltila a určitě nelituji, že jsem opět dala na názor většiny. Teď jsem ji dočetla a pořád o ní musím přemýšlet. Připadá mi, že v sobě má něco víc, nějaké poučení a má přimět zamyslet se i nad vlastním životem. Na druhé čtení to už nevidím, ale rozhodně nelituji toho prvního.
Aadri
  21. 9. 2012, 22:25
No... Tak tímhle příběhem jsem se prokousávala chvílemi trochu obtížně. I když těch okamžiků nebylo zase tolik, Pravidla moštárny u mě nepředčí.
raisen
  13. 2. 2012, 21:02
Také to byla moje první kniha od pana Irvinga. Setkání dopadlo dobře a tohoto spisovatele jsem hned zařadila mezi mé oblíbené. On se zabývá tématy, které mě samotnou oslovují. Chvílemi jsem se musela smát a chvílemi jsem skoro brečela. Vynikající.
marphy78
  13. 2. 2012, 12:30
Dokonalá kompozice příběhů a dějů, která s přibývajícím časem do sebe začne zapadat jako jednotlivé dílky puzzlí. Určitě jedna z nejlepších knih tady na databázi.
mysulka
  19. 9. 2011, 8:37
Má očekávání (po přečtení Pravidel moštárny) nebyla vůbec naplněna. Nemůžu říct, že se to nedá číst, to vůbec ne. Ale na mě působí děj rozháraným dojmem, stejně jako hlavní postava, styl psaní, medvědi... prostě všechno divné. Po velmi dlouhé době kniha, k jejímuž dočtení jsem se musel doslova nutit, několik posledních desítek stran mě doslova nebavilo a je to vůbec poprvé, co film považuju za zdařilejší dílo než knihu. Být to moje první kniha od Irvinga, byla by zřejmě i poslední...
pupini
  17. 7. 2011, 12:21
Během čtení knihy jsem si namlouvala, že je při nejmenším "divná" a že postavy mě nijak zvlášť nězaujaly... i přesto mě popis Garpova umírání dokázal solidně rozplakat a nakonec jsem musela uznat, že si těch pět hvězd zaslouží.