Dobré ráno, Harri

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Odeon - 2012
ISBN: 978-80-207-1468-8

Odeon (2012) 978-80-207-1468-8 264

Působivý debut mladého autora zavádí čtenáře do světa afrických přistěhovalců v Londýně.
Jedenáctiletý Harri Opoku přijíždí do Londýna se svou matkou, otec zůstal v Ghaně. Absenci otce řeší Harri tím, že se upne k dětskému gangu v místě svého bydliště. Chlapec se snaží vstřebat různé aspekty života v anglické metropoli a o své niterné pocity se dělí s holubem, který ho pravidelně chodí navštěvovat na balkon. Na samém počátku příběhu do Harriho života vtrhne smrt. Na ulici je brutálně ubodán malý chlapec, policie žádá případné svědky, aby se přihlásili, nicméně jedinou odpovědí je mlčení. Harri si i přes svůj útlý věk uvědomí, že žije ve světě, který je rozdělen na „my“ a „oni“. Rozhodne se, že se zhostí role detektiva a že se do pátrání po vrahovi pustí na vlastní pěst. Tím však nechtěně naruší ochrannou síť, kterou kolem nich spřádala jeho matka. Strhující příběh o dětské nevinnosti a získávání prvních zkušeností udrží čtenáře v napětí až do konce. (Založil/a: Moreanne)

teite
  18. 12. 2013, 21:31
Kniha je to hodně drsná, možná právě proto, že se líčení reality z dětského pohledu působí opravdu autenticky. A souhlasím, že Ladislav Nagy potvrdil, že patří mezi mladšími překladateli k naprosté špičce.
Franny_Glass
  4. 2. 2013, 12:54
Hodně zajímavý, úsměvný příběh, ale i vlastně i drsný příběh. Moc mě bavil ten dětsky naivní pohled na svět konfrontovaný s tvrdou realitou přistěhovaleckého života. Ale nejvíc mě bavil naprosto skvělý překlad L. Nagyho!
karel777
  31. 5. 2014, 22:58
Moc hezká a čtivá knížka o dětství čelícím realitě sociálního vyloučení a všech doprovodných jevů, které s sebou nese, jako jsou chudoba, násilí a lichva. Kniha je psaná opravdu odzbrojujícím dětským jazykem, který neuvěřitelně efektivně kontrastuje s popisovanou skutečností.
beebb
  4. 3. 2014, 18:47
mno... nechal jsem se nalákat velmi pozitivním ohlasem a knihu zakoupil... vcelku nikterak zajímavá či zábavná kniha... psaná z pohledu náctiletého kluka/imigranta... věřím, že popis prostředí a životního stylu náctiletých obyvatel Londýna je (bohužel) velmi pravdivý a výstižný... kniha je však psána místy až nesnesitelně infantilním (chlapci je 12 let!) způsobem, iritující věčně se opakující hlášky a popisy, které nic nového nepřinášejí... a přitom je autor očividně schopen napsat velmi zajímavou, vtipnou a citlivou (snad i) kapitolu... viz např. ta poslední (ačkoliv je již min. od poloviny knihy jasné jaká bude...) a přestože jde o velmi útlou knížku, častokrát jsem se musel do čtení vyloženě nutit.. za mě tedy ne...