Alžběta II.

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Triton - 2012
ISBN: 978-80-7387-632-6

Triton (2012) 978-80-7387-632-6 480

Od chvíle, kdy roku 1952 v pětadvaceti letech usedla na trůn, byla královna Alžběta II. cílem nepřetržité pozornosti. Co však o nejznámější korunované hlavě světa doopravdy víme? Známá autorka životopisů Sally Bedell Smithová na základě mnoha rozhovorů a dříve utajených dokumentů poodhaluje roušku tajemství a v důvěrných podrobnostech ukazuje pracovní i sou­kromý život královny, která provedla svoji zemi a Com­monwealth šedesáti lety válek a otřesů s nebývalým klidem, inteligencí a důstojností.

V knize Alžběta II., Život moderní panovnice se seznámíme s dívkou, jež se nenadále stane „předpokládanou dědičkou“, poté co se její strýc vzdá trůnu. Ve třinácti letech se zamiluje do mladého kadeta Filipa a rozhodne se za něj provdat, ačkoli její rodiče dávají přednost bohatším britským šlechticům. Vidíme dospí­vající Lilibet opravovat za války náklaďáky a v den vítěz­ství stát na balkóně Buckinghamského paláce po boku Winstona Churchilla. Vidíme mladou královnu, která se pokouší spojit role panovnice a matky dvou malých dětí. Sally Bedell Smithová nás uvádí do paláce a popisuje krá­lovninu každodenní práci – „červené krabice“ oficiálních listin, každotýdenní schůzky postupně s dvanácti minis­terskými předsedy, náročné zahraniční cesty, neustálý dohled tisku – i její osobní vztahy: s princem Filipem, celoživotní láskou a po čtyřiašedesát let manželem, s dětmi, jejichž manželství většinou zkrachovala, s vnou­čaty a přáteli.

Nesmírně čtivá, ale badatelsky pečlivě připravená kniha ukazuje zblízka ženu, kterou známe jen na dálku, její čilou povahu, smysl pro humor a bystrý intelekt, díky nimž zvládá nejnáročnější úkoly pracovního i rodinného života. Rovněž poskytuje vhled do fungování poslední velké světové monarchie. (Založil/a: Antonín)

Sally Bedell Smith Sally Bedell Smith
*??.??.1948

Ducii
  30. 6. 2014, 11:18
Jedná se o jednu z mála skutečně faktografických biografií Alžběty II. Autorka jde po faktech, nezamotává se do spekulací, drbů a ani příliš nerozebírá nesouvisející témata (jako svatba Charlese s Dianou apod). Je to prostě o Alžbětě II. a jejích povinnostech, různých zahraničních cestách, tradičních událostech roku jako Royal Ascot apod. Nevýhoda takového pojetí spočívá v tom, že to není úplně čtivé v tom smyslu, že to není odpočinková literatura. Musíte se soustředit, nevtáhne vás do děje. Nehltáte knihu jedním dechem. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se prokousala až na poslední stranu na rozdíl od jiných knih o královně. Informačně ovšem tahle byla rozhodně nejpřínosnější.
Vé-Vé
  29. 3. 2014, 18:01
Kniha je úžasně a kvalitně zpracovaná, doplňující fotografie čtenáře mile překvapí a potěší. Ohromné množství lidí, kteří se nebáli zůstat v anonymitě a otevřeně promlouvali, mě fascinovalo.