Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Alžběta II.

95%
5 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Alžběta II.

Podtitul: Život moderní panovnice


Originální název: Elizabeth the Queen: The Life of a Modern Monarch
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nejnovější vydání:
Triton - 2012
ISBN: 978-80-7387-632-6
Počet stránek: 480
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 6x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 5x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Triton (2012) 978-80-7387-632-6 480

Od chvíle, kdy roku 1952 v pětadvaceti letech usedla na trůn, byla královna Alžběta II. cílem nepřetržité pozornosti. Co však o nejznámější korunované hlavě světa doopravdy víme? Známá autorka životopisů Sally Bedell Smithová na základě mnoha rozhovorů a dříve utajených dokumentů poodhaluje roušku tajemství a v důvěrných podrobnostech ukazuje pracovní i sou­kromý život královny, která provedla svoji zemi a Com­monwealth šedesáti lety válek a otřesů s nebývalým klidem, inteligencí a důstojností.

V knize Alžběta II., Život moderní panovnice se seznámíme s dívkou, jež se nenadále stane „předpokládanou dědičkou“, poté co se její strýc vzdá trůnu. Ve třinácti letech se zamiluje do mladého kadeta Filipa a rozhodne se za něj provdat, ačkoli její rodiče dávají přednost bohatším britským šlechticům. Vidíme dospí­vající Lilibet opravovat za války náklaďáky a v den vítěz­ství stát na balkóně Buckinghamského paláce po boku Winstona Churchilla. Vidíme mladou královnu, která se pokouší spojit role panovnice a matky dvou malých dětí. Sally Bedell Smithová nás uvádí do paláce a popisuje krá­lovninu každodenní práci – „červené krabice“ oficiálních listin, každotýdenní schůzky postupně s dvanácti minis­terskými předsedy, náročné zahraniční cesty, neustálý dohled tisku – i její osobní vztahy: s princem Filipem, celoživotní láskou a po čtyřiašedesát let manželem, s dětmi, jejichž manželství většinou zkrachovala, s vnou­čaty a přáteli.

Nesmírně čtivá, ale badatelsky pečlivě připravená kniha ukazuje zblízka ženu, kterou známe jen na dálku, její čilou povahu, smysl pro humor a bystrý intelekt, díky nimž zvládá nejnáročnější úkoly pracovního i rodinného života. Rovněž poskytuje vhled do fungování poslední velké světové monarchie. (Založil/a: Antonín)

(více)  
Sally Bedell Smith Sally Bedell Smith
*??.??.1948


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ducii
80% 80% 80% 80% 80%
  30. 6. 2014, 11:18
Jedná se o jednu z mála skutečně faktografických biografií Alžběty II. Autorka jde po faktech, nezamotává se do spekulací, drbů a ani příliš nerozebírá nesouvisející témata (jako svatba Charlese s Dianou apod). Je to prostě o Alžbětě II. a jejích povinnostech, různých zahraničních cestách, tradičních událostech roku jako Royal Ascot apod. Nevýhoda takového pojetí spočívá v tom, že to není úplně čtivé v tom smyslu, že to není odpočinková literatura. Musíte se soustředit, nevtáhne vás do děje. Nehltáte knihu jedním dechem. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se prokousala až na poslední stranu na rozdíl od jiných knih o královně. Informačně ovšem tahle byla rozhodně nejpřínosnější.
Vé-Vé
  29. 3. 2014, 18:01
Kniha je úžasně a kvalitně zpracovaná, doplňující fotografie čtenáře mile překvapí a potěší. Ohromné množství lidí, kteří se nebáli zůstat v anonymitě a otevřeně promlouvali, mě fascinovalo.