Návrat k čnosti

Profil knihy je v jiném jazyce

Návrat k čnosti

Podtitul: Múdrost tradyčnej morálky v morálnom zmatku dnešnej doby

Originální název: Back to Virtue
Poprvé vydáno celosvětově: 1992

„Všetky čnosti sme zredukovali na jediné – byť milý a prívetivý. Aj Ježiša hodnotíme podľa svojich noriem namiesto toho, aby sme sa my hodnotili podľa tých jeho.“ Peter Kreeft vysvetľuje, že čnosti nie sú pre kresťana pomôcky na dosiahnutie radosti, pohodlia a spokojnosti. Pripomína nám, že slovo čnosť znamená mužnosť, statočnosť, odvaha. Ako však zistiť, či sme pokorní alebo len zbabelí? Či je náš hnev spravodlivý alebo hriešny? Aký je rozdiel medzi čnostným a len etickým správaním? Návrat k čnosti objasňuje tieto i mnohé ďalšie otázky dnešných kresťanov. Kreeft však nielen sumarizuje biblické a teologické učenie o ceste k svätosti, ale aj porovnáva kresťanské čnosti s inými etickými systémami. Tradičnú morálnu teológiu aplikuje na súčasné dilemy, akými sú potrat, trest smrti či atómové zbrane. Jednotlivé čnosti objasňuje na pozadí kontrastu Blahoslavenstiev a siedmich hlavných hriechov. Ponúka nám podrobnú mapu čností, mapu pre naše pozemské putovanie, ktorá v sebe zahŕňa múdrosť oboch tisícročí kresťanstva od svätého Pavla a prvých cirkevných otcov až po C. S. Lewisa. (anotace vydavatele) (Založil/a: dov)

Peter Kreeft Peter Kreeft
*16.03.1937