Tri filozofie života

Profil knihy je v jiném jazyce

Tri filozofie života

Podtitul: márnost, utrpenie, láska

Originální název: Three Philosophies of Life
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Slovo filozofia človeka ľahko odradí. Najmä ak sa s ním stretol počas nie príťažlivého štúdia (my starší sme mali dočinenia s tzv. marxistickou filozofiou, ktorá úplne odoberala chuť žiť). No filozofia v podaní Petra Kreefta je celkom iná, biblická. Vychádza z márnosti Kazateľa, o ktorom tvrdí, že je obrazom súčasnosti - márnosti dnešného sveta, ktorý si ani nekladie otázku o zmysle života, čo je summum bonum, najvyššie dobro. Hovorí, že Kazateľ je kniha, ktorá otázku zmyslu nastoľuje, ale nedáva na ňu odpoveď. A ani nemôže, lebo "pod slnkom" nie je nič, čo nie je márne.
Potom sa zaoberá Jóbom, ktorý nenarieka nad svojou stratou a biedou, ale trpí pre najväčšiu pochybnosť: "Čo ak Boh nejestvuje? " Je zaujímavé, hovorí autor, že Jób nedostal odpoveď ani na jednu zo svojich otázok. Ale získal pokoj, keď stretol Boha... A toto už predznačuje odpoveď na otázku o zmysle života, ktorá je obsiahnutá v Piesni piesní - láska. Láska, ktorú nám Boh prejavuje v zmŕtvychvstalom Ježišovi Kristovi, je to, čo nie je "pod slnkom", čo je spoza slnka. A tak láska je summum bonum - najvyššie dobro, pre ktoré sa oplatí žiť.
Keď budete čítať túto knihu, je možné, že nadobudnete nielen celkom nový pohľad na tri knihy Biblie, ale aj nový postoj k životu. (Anotace vydavatele) (Založil/a: dov)

Peter Kreeft Peter Kreeft
*16.03.1937

dov
  23. 12. 2012, 9:46
Ne zrovna nejjednodušší kniha, dává poznat jak jednat moderně na základě slov starých několik tisíc let. Moc mne to těší.