Originální název: The Hotel New Hampshire

Odeon (2012) 978-80-207-1457-2 461
Odeon (2005) 80-207-1195-3 461
Odeon (2003) 80-207-1133-3 461
Mustang (1995) 80-85831-82-1 419

Irving má slabost pro medvědy, Vídeň, cirkusáky, bizarní jedince a dickensovsky laděné příběhy, s tím vším se setkají čtenáři tohoto populárního románu. A nejen s tím, hlavně s pěti sourozenci z rodiny Berryových, z nichž dva pojí incestní vztah, třetí je zakrslík, čtvrtý se bez očividného důvodu neustále převléká a poslední je výjimečný úplně jiným způsobem. Na první pohled rodinka vhodná nanejvýš do pořadu Tabu, a přece jsou její osudy naprosto věrohodné, dojemné i neuvěřitelně zábavné. Právě jejich prostřednictvím odpovídá autor na naléhavou otázku: Jak může člověk žít smysluplný život ve světě plném hrůz, nečekaných tragédií a tíživé marnosti? Možná ve světě podle Johna Irvinga, v jedné láskyplné rodině.

Peetuliska
  12. 5. 2014, 12:17
Nemůžu si pomoct, ale dlouho jsem se u žádné knihy tak nezasmála. Tolik tragikomedie, co se vešlo do této knihy jsem dlouho neviděla. Příběh americké rodiny a jejich života v hotelích a ve Vídni.
alča87
  15. 4. 2014, 7:49
Pro ty, kteří Irvinga znají a pokud se jim jeho styl líbí nebude tento román nijak překvapivý. Opět je příběh skvěle propracován, plný bizarních situací a lidí. Rodina Berryových je jako vystřižená z cirkusu. Příběh plný tragédie, hrůzný svět kolem nás, ve kterém se dá žít jenom díky rodině, jejíž členové se milují. Příběh sice působí jako neuvěřitelný, ale vlastně by se to mohlo stát. U knihy jsem se zasmála a byla i dojatá, to umí málo kdo tak skvěle jako Irving. Opět se mi dostal pod kůži.
A co se týká filmového zpracování, naštěstí jsme ho viděla až po přečtení knihy, sice zde byla velká snaha natočil dobrý Irvingovský film, ale to se myslím nedá, přesto se my líbilo filmové zpracování této knihy více než Garpa.
barbiegrrrl
  17. 11. 2015, 21:10
Další skvělý Irving. Typická témata, typický styl vyprávění, typicky velice čtivé. První polovina knihy byla výborná, druhá polovina, kdy se rodina Berryových přestěhovala do Vídně a později do New Yorku, mě bavila o trochu méně. Přesto to bylo stále velice nadprůměrné čtení. Tentokrát však musím říct, že ačkoli mě to jakožto čtenáře, který má již s Irvingem zkušenosti nijak nepřekvapilo, téma incestního vztahu mezi sourozenci bylo na mě trochu moc, a to i přesto, že styl, jakým byl jejich vztah popisován (tedy kromě jedné scény) nebyl vlastně vůbec nechutný, ale naopak svým způsobem dojemný, protože šlo o opravdovou lásku, která musela být z logických důvodů potlačována. Takže i když představa incestního vztahu je sama o sobě dost nechutná, člověku muselo být Johna a Franny líto, že se u nich takový nevhodný cit projevil.
Nejvíc obdivuju Irvinga v tom, jak dokáže psát o neskutečných tragédiích a zároveň být tak utěšující a vlastně komický - tedy spíš tragikomický. Jak dokáže i z té největší tragédie udělat něco, co člověka posílí a posune dál. Protože v životě (zvláště pokud vás neblahý osud stíhá tak, jako rodinu Berryových) je nejdůležitější "nevšímat si otevřených oken".

Hotel New Hampshire v mých očích sice nepřekonal Garpa, Owena Meanyho ani Pravidla moštárny, ale i tak to byla další krásná kniha, která pohladí po duši.
Rames
  18. 2. 2014, 17:04
Jako vždy velmi čtivá kniha. Irving umí zaujmout i když téma je nechutné a společensky nepřijatelné. Tentokrát je to láska mezi sourozenci, samozřejmě geniálně zakomponovaná do příběhu plného napětí.
Začátek se nápadně podobá slavnému To Kingovi, jak prostředím tak popisem soužití dětí na amerických školách. Soudě podle těchto autorů, moc se divím, že se tam děti dožívají dospělosti.
VerenaLord
  6. 2. 2013, 23:58
Velice čtivá kniha, jak už je tomu zvykem u Irvinga. Příběh je jako obyčejně netradiční a zvláštní, ale rozhodně, když mu přijdete na chuť, už jej nepustíte až do posledního slova.
Manon
  9. 1. 2014, 23:44
Knihu jsem přečetla za pár dnů a zanechala ve mě hluboký dojem. Na můj vkus je tam ale moc všeho - moc rodinných průpovídek, které pak trošku otravují, moc literárně teatrálních úmrtí, moc nelogických počínání.
Ale uvědomuju si, že to píšu jenom proto, že jsem ji teď dočetla. Za pár týdnů už zbyde jen obrovský zážitek z chytré, milé a přívětivě psané knihy.
Taylor
  12. 8. 2014, 20:03
Dalo by se napsat, že je to jen další Irving, ale není to jen další Irving....je to další skvělý Irving. Pro mě lepší než jeho nejslavnější román Svět podle Garpa. Jak je u Irvinga zvykem, najdeme zde opět medvědy, Vídeň, místo zápasníků vzpěrače a nějakou tu divnou americkou střední školu....no a navíc dostaneme trpaslíka, homosexuála, incestní vztah, kluka co se neustále převléká a jednoho vycpaného psa. No prostě rodinku k pohledání.:)) Kniha je vážně výborná, skvěle napsaná a odvyprávěná tak, že ji dáte za pár dnů. Při dočtení na mě padl nějaký takový smutek, že tuhle rodinu už opouštím...bylo s ní fajn.:)))5*jako vyšitejch.
MiriamBlahova
  16. 11. 2015, 13:18
Irving patří k mým oblíbeným autorům. Sice mi občas připadá, že se motivy, postavy, nebo zápletky opakují a jsou si velmi podobné - i tak kniha po sobě zanechá dlouhodobý hluboký dojem. Hotel New Hampshire u mě zaujal žebříčkové místo ihned za "Světem podle Garpa". Kniha mi přinesla zamyšlení a dojetí. Naštěstí nikdo jiný by neuměl popsat historky rodiny Berryových s větším nádechem absolutního humoru, než pan Irving.
Francesco
  27. 1. 2014, 13:48
Tuto knihu jsem si vzal na dovolenou a to jsem neměl dělat. O dovolené jsem jen četl a četl:-) Úžasně napsaný román, plný emocí. Doslova jsem žil hlavním hrdinou.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:33
Čtvrtá kniha, kterou jsem od Irvinga četla. Modlitbu Owena Meanyho pro mě nepřekonala, ale byla opravdu velmi dobrá. Zvlášť druhá polovina knihy, atmosféra Vídně a následně New Yorku. Opravdu JE to celé pohádka :)
Londi
  2. 1. 2013, 12:19
Velmi poutavá knížka, výborně se četla. Místy byla smutná, místy veselá... Líbí se mi, že jsou v ní v kostce zmíněny i další osudy většiny vedlejších postav. Mě například moc zajímalo, jak dopadla Černá Inge, takže má zvědavost byla v mnoha případech uspokojena. Je to první dílo, které jsem od Irvinga četla a už teď se těším na další jeho knížky.
Sati
  2. 6. 2016, 23:07
V každé Irvingovce je tolik životních hesel, že by si je člověk mohl vypisovat zvlášť...
"Nesmíte si všímat otevřených oken" je nejdůležitější věta pro tuto knihu, která možná není tak populární jako jiná Irvingovská díla a to je velká, velká škoda. Doporučuji pro prvotní setkání s tímto autorem.
Nep8
  28. 9. 2015, 12:47
Jednoduše další perla od Johna Irvinga! Čtivá, plná zápletek, absurdit, překvapení, šíleností, hrubostí.. Miluju to.
krizpe
  14. 1. 2012, 17:33
Výborný román, příběh velmi zajímavý a překvapivý, "Irvingovská klasika! řekla bych, medvědi, Vídeň, akademie, divná úmrtí, sexuální úchylky..Současný, nepřeslazený, zajímavý román.
Bivoy
  24. 7. 2011, 21:48
Irvingova klasika, ve které nechybí medvěd, sex ani několikero bizarních úmrtí. Jelikož jsem ji četla ještě před Světem podle Garpa, považuji ji za mnohem lepší. Je jaksi plná pochopení pro složitosti života a pro všechny ty, kteří jím jdou s otevřeným srdcem.
Anula
  23. 1. 2011, 20:29
Knížka má svou specifickou poetiku, je lehce bizarní. Ale překvapila vtipností, otevřeností a chytrostí. A přitom všem je dost smutná. Takže, pro každýho něco :o)