Bůh či ďábel

Brána - 2004
ISBN: 80-7243-203-6

Brána (2004) 80-7243-203-6 256
Brána (2000)

Čtvrtý z desítky historických románů oblíbené spisovatelky se dějově vrací do Francie v 15. století za vlády Karla VII. Ve vzrušené době Panny orleánské – Jany z Arku – se odvíjí dramatický příběh mladého a ctižádostivého maršála de Retz, Janina spolubojovníka proti Angličanům. Tento všemocný šlechtic, který si v životě ani v lásce nic neodpírá, vítězně prochází hřmotem bitev, odolává intrikám královského dvora, ale nakonec za svou odvážnou vzpouru proti pokrytectví musí zaplatit tím nejcennějším, co má. (Založil/a: jamalka)

Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:50
Jiljí de Retz je muž, který má vše. Bohatství, přízeň krásných žen i královské uznání. Po smrti své spolubojovnice Jany z Arku postupně stále více a více upadá do trudnomyslnosti, nechá se okrádat svými sluhy a v neposlední řadě se zřekne boha a vydá se směrem k ďáblu, i se všemi následky...

Kniha nebyla špatná, místy mi ale přišla unylá a váznoucí.
Pend
  1. 2. 2013, 17:32
Ústředním hrdinou je maršál Jilji de Retz. Všemocný šlechtic plný rozporů, jenž ve své vzpouře proti nenormálnosti doby ztrácí půdu pod nohama, když už se nemůže přimknout k Bohu, tak se obrací k ďáblu.
Loukotková nepřekročila svůj stín. Z formálního hlediska převažuje opět vnitřní monolog a krátké úsečné věty.
sofi
  27. 12. 2011, 10:48
Pobrečela jsem si. Jako vždycky. Jarmila Loukotková nikdy nezklame. I když už nám nikdy nic dalšího nenapíše, z jejích knih se dá žít celý život, protože se k nim budete vracet stále znova ...
1307_A_0507
  17. 2. 2013, 11:41
já jsem jí dočíst nemohla. Přečetla jsem přes polovinu, pak jsem zjistila, jak to dopadne a přišlo mi to natolik nespravedlivé, že jsem se přes to nemohla přenést. Dodneška jsem se k ní nevrátila, a přestože to není špatné čtení, asi ani nevrátím.
strixa
  8. 3. 2013, 21:54
jsem uchvácena! moje oblíbená historická postava v zase trochu jinak pojatým historickým románu, z jinýho úhlu pohledu; ten její styl, kterej mi vyhovuje, a celková atmosféra..strhující kniha po všech stránkách.

"Ztracená víra. Ztratit víru je horší, beznadějnější a trpčí než nikdy žádnou nemít. Tu se nitro otevírá všemu, duše zraněná až na samé jádro vidí už jen ďábla a cítí už jen peklo, peklo samoty, zrady a marnosti. Taková duše se doširoka rozvírá všem svodům a nástrahám bezcitnosti a zla."

"Není Boha. Ale není ani ďábel. Není nic nadpozemského a nadpřirozeného. Jsou jen lidé, lidské duše, lidské povahy, lidské myšlenky. Jen lidé. Jsou silní lidé a jsou slabí. Ti silní nemají zapotřebí víry a jdou v každé životní mlze, tmě a vánici správnou cestou a rovně. Já jsem byl slabý."