Originální název: The Imaginary Girlfriend

Euromedia Group (2016) 978-80-207-1678-1 128
Odeon (2005) 80-207-1194-5 110
Odeon (2001) 80-207-1102-3 110
Mustang (1996) 80-7191-154-2 107

Spisovatel proslulý složitostí (a rovněž délkou) svých románů napsal vlastní životopis, pozoruhodně jednoduchý - a také krátký. Vzpomínky jsou věnovány památce dvou zápasnických trenérů a dvou přátel, spisovatelů. Imaginární přítelkyně je portrétem spisovatelů a zápasníků, kteří hráli klíčovou roli v kariéře Johna Irvinga jako spisovatele, zápasníka i zápasnického trenéra. A také je tento upřímný životopis obrazem autorova obětavého vztahu k jeho synům: Irving jako trenér dovedl oba své syny Colina a Brendana k titulům šampionů Nové Anglie - k titulu, který sám jako zápasník nikdy nezískal... John Irving začal s psaním a zápasením ve čtrnácti letech. Zápasnických soutěží se účastnil po dobu dvaceti let, jako rozhodčí působil čtyřiadvacet let a zápasnickým trenérem byl až do svých sedmačtyřiceti. Oněch třiatřicet "zápasnických" let je trojnásobek doby, kterou strávil jako student a učitel tvůrčího psaní. Jeho stručný životopis se přesto podrobně věnuje vztahu mezi psaním a zápasením - od dnů, kdy s obojím začínal, až do doby, kdy se podrobil čtvrté operaci po zranění v zápase ve věku třiapadesáti let.

alča87
  8. 3. 2013, 14:44
Irvingovy knihy se mi líbí, patří mezi mé nejoblíbenější autory, tak proč bych si nepřečetla jeho životopis - jaké nemilé překvapení. Nijak zvlášť mě kniha nebavila a to má Irving v životě tolik momentů, které mnohé v jeho knihách vysvětlují.
Manon
  29. 11. 2013, 3:04
Tuhle knihu Irving věnoval sobě. Jsou to jeho vzpomínky, poznámky a zážitky. Jelikož jsem předtím přečetla už hodně knih od něj, tak se mi moc líbila. Ale kdo s Irvingem teprve začíná, tak doporučuju s touhle knihou počkat.
Abulafia
  3. 2. 2016, 22:22
Dostala se mi do rukou ve chvíli, kdy jsem měla rozepsaný rukopis své první novely a vůbec si nebyla jistá, jestli má cenu ho dopsat. A najednou jsem četla o všech patáliích, kterými Irving jako spisovatel procházel - ano, ten Irving, který píše tak božsky, že si člověk bere sickday a sípe sekretářce do telefonu, jenom aby si mohl doma zalézt s kávou do postele a dočíst si jeho poslední román. Řekla jsem si "Veselá, nekňourej a piš, ani z Irvinga si napoprvé nikdo nesedl na zadek". Dopsala jsem ji a za necelý rok mi ji vydali. Johne, díky!
Ronie Gray
  30. 3. 2011, 13:52
Podle mého psal tuhle knihu především pro sebe :) ...
P.S.:Což si ovšem může po Modlitbě za Owena Meanyho, Pravidlech moštárný a Roku vdovou dovolit.