Deník Dity P.

Deník Dity P.

Podtitul: Kuchařka

Originální název: Deník Dity P.

Nemyslete si, že jsem bůhvíjaká kuchařka. Nejsem. Normálně to ke mně přišlo. A strašně mě to baví. Vaření, pečení, kuchařky, řeči o vaření a pak to jídlo!" Tohle řekne Dita Pecháčková, která se nepřestává divit, když jí všichni nad talířem s jídlem, které uvařila, říkají: Ty jsi bohyně! Ze svých nejoblíbenějších jídel sestavila pozoruhodnou kuchařku a k tomu vypráví, jak to všechno s její láskou k jídlu a vaření bylo. A stále je. (Založil/a: Brembula)

Dita Pecháčková Dita Pecháčková

prkali
  24. 5. 2016, 16:57
Předmluva autorky (Dity P.) k receptu na chili con carne:

"Miluju ten moment, kdy se začnou ingredience v hrnci propojovat, když to začne celé jednotně bublat. Miluju ty zimní večery, kdy jsme všichni doma a nad hrncem chili con carne se začneme propojovat, když začneme všichni bublat v jednotném rytmu a náladě."

Jak slepej k houslím jsem k ní přišla - jsem takhle šla někdy v listopadu (do Vánoc ještě bylo docela daleko) do Tesca nakupovat něco k jídlu - a ona mi tam padla do oka. Fenomén Dita P. jsem periferním viděním registrovala již řadu měsíců, netušila jsem ale, co vlastně znamená a podvědomě a pyšně jsem se dopustila předsudku, že mě nezajímá. Jenže - pak jsem onehdy měla náhodně puštěnou televizi a v přepínání programů jsem se spletla a to rovnou doprostřed pořadu Deník Dity P. - ona tam byla, vypadala zvláštně, divně mluvila, vařila. A já to nemohla vypnout. Ta svéráznost, kde zcela klamně rozpačitý první dojem nahrazuje prozření a úžas a obdiv a radostná náklonnost! Protože "je to fakt pecka a nejlepší na světě, pěkně vytuněnej a vytúrovanej a ty dobroty bych si ráda taky narvala do krku". No a ta kniha, když byla nalezena pod stromečkem a rozbalena - ta je ještě lepší. Chtěla bych sem opsat tolik úryvků z těch krásných povídání a úvodů k receptům, chtěla bych sem napsat o rozhovoru s Marcelou Pecháčkovou, Ditinou mámou (co vyšel nedávno v LN), který se mnou taky moc krásně zamával. Chtěla bych se taky zmínit o "diskusi" k pořadu na webu ČT, kde se slezlo přesně tolik hnusných, jak onehdy napsal jinde Ondřej Neff směsí moči a žluči píšících nenávistných ubožáků, jako ve všech ostatních internetových diskusích... Ale ta kniha - je tak krásná, velká, vymazlená - a ten červený nápis Deník Dity P. je reliéfní - jako kdyby byl

Ke každé kapitole je předmluva. Ke každému receptu předmluvečka:

"Lívance s jahodovou merendou. Jedí se jako dezert. Což znamená: nedávejte si polévku, hlavní jídlo ani snídani. Jinak by to mohlo být nebezpečné. Lívance se totiž jedí po mísách, a ne po porcích."
"Po babičce. Právě jsem přijela od babičky z Humpolce. Mám v tašce buchtu, řízky, povidla a domácí vajíčka. Je mi 36, vyrábím časopis o jídle, udržuju svou ledničku - permanentně - plnou. Jenže: některé věci se nemění a změnit nedají. "Co kdybys dostala po cestě do Prahy hlad?" řekne babička 'mladá'. Byly dvě. Stará a mladá, máma a dcera, moje dvě babičky. V jednom baráku, v jedné kuchyni, s uličkou mezi linkou a sporákem širokou tak na jeden zadek. Je neděle, v kuchyni syčí papiňák, snídaně už proběhla: 'kakau', do kterého jsem naházela celou tabulku čokolády; rohlíky, které se v neděli vyjímečně nepůlily, ale každé sousto se mazalo zvlášť. Padla tak čtvrtina kostky másla na jeden rohlík. A pak se začalo vařit. Já jsem paní prodavačka s pultem ve dveřích špajzu, a babičky, když chtějí mouku, cukr, cokoliv, musí si to ode mě koupit. Občas se rozhodnu, že něco nemáme. "Ditunko, prosím tě..." - "Ne, mouka není." Rostla jsem. Ve špajzu už nebyl obchod, ale každý pátek, když jsem přijela, krabice se čtyřiceti indiánkama, půl kila šunky a lovečák. Každý víkend. Pořádáme s Marikou závody, kdo sní víc vinné klobásy, máme míša řezy, metro, merendu, svítky, palačinky, smažený květák a litry tatarky - ke všemu. Jedeme na výlet. Po deseti minutách babička vyndá pribiňáka: "Musíš něco sníst." Nebo v kině. Hráli Discopříběh, a když mladý Hrušínský běžel nahý přes plzeňské náměstí , vyndala babička buchtu. Taky na koupaliště jsme chodili s kufrem jídla. Po půlhodině ve vodě jsme byly k smrti vyhladovělé a musely jsme přece "něco sníst". To musím pořád, milé babičky. (...) Na vaše koláčehoubovkulívancemerendukoblihy nikdy nezapomenu."

... ovšem teď jsem dočetla předmluvu ke kapitole Sourozenecká party a usilovně musím přemáhat puzení vymazat předchozí odstavec a nahradit ho novým ... a to teda ne, zaklapávám knihu, která je dvojitě maskovaná - jmenuje se Deník, ačkoli je to Kuchařka - ale ve skutečnosti to není ani kuchařka! ... Když vidím ty milé tváře, hledící nahoru - na mě - musím dát Ditě pusu na čelo - pak to místo pečlivě chvíli fidluju palcem, až je zase úplně suché a čisté... - a už začínám tušit, co bude - za pár roků: DITA FOR PRESIDENT!