Doma lidé umírají

ISBN: 80-7243-189-7

Akcent (2007) 80-7243-189-7 371
Brána (2003)
Brána (1995)

Román z období starověkého Říma.

V díle se prolínají dvě dějové linie - soupeření dvou kandidátů na úřad konzula a osudy členů selské rodiny z Kampánie, ožebračené jedním z kandidátů a hledající své nové místo v Římě. (Založil/a: jamalka)

svobodka
  7. 11. 2012, 18:00
Nad spojitostmi s komunismem bych tady nepřemýšlela. Proč zanikla římská říše? Nepřispěl k tomu právě morální úpadek společnosti? Z morálního profilu mnohých postav románů vyplývá podlě mě poučení i pro dnešního člověka. Možná je tu víc společného, než si myslíme.
RedDuck
  20. 10. 2012, 12:49
Zezačátku jsem z knihy moc nadšenej nebyl. Na venkově se najednou přestává lidem dařit (z nějakého neznámého důvodu, který v knize není vysvětlen), a tak prodávají svá venkovská sídla a půdu. No a jedním z kupujících je nový kandidát na konzula, hlavní antagonista Fabius. Proti němu chce kandidovat sociálně citlivý Hybrida co mu chce půdu ukrást, eh znárodnit, a navrátit ji původním majitelům. Fabius má peníze, ale Hybridovi zase pomáhá politicky uvědomnělý umělec Frango. Vedle toho sledujeme osudy jedné takové rodiny co hledá v Římě po prodeji štěstí. Mno eh, možná jsem jediný kdo v tom viděl komunistický syndikalismus jak vyšitej. Každopádně když odhlédnu od této základní premisy, tak tu nemáme až tak historický román jako katastrofický až apokalyptický román. Na první pohled silné charaktery se tu vlivem událostí začnou bortit. Pracovitost a poctivost přestávají být hodnotami, které by vás nasytily, pod chudobou a amoralním okolím se stávají hrdinové bezprizorními. I když se objeví chlácholivé udičky, vše směřuje k temnému závěru.
Hochturn
  15. 10. 2012, 15:37
Město nebo venkov? Svázanost mravů nebo volnost/rozpustilost mravů. Ani v jednom nelze provozovat to druhé, neboť se stanete v jednom případě černou ovcí a v druhém, zaniknete. Alespoň tak mi připadal příchod a život v Říme. Buďto jsi zkažený a žiješ si dosti dobře, nebo jsi mravně založený a žiješ s bídou (viz téměř slepý otrok, dcera Franga, Markus). Řím jako město extrémů, alespoň vyjevené Jarmilou Loukotkovou.