Ticho

Ticho

Podtitul: Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit

Originální název: Quiet: The Power of Introverts in a World That Can
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Jan Melvil Publishing

Jan Melvil Publishing

Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit\r\n\r\nBýt introvertem v kultuře, která je společenská a extrovertní, může být složité a někdy až frustrující. Susan Cainová však ve své knize dokládá, že introverti jsou nositeli výjimečných talentů a schopností, které mohou nabídnout světu, a měli by tedy být podporováni a vítáni. Introverti jsou lidé, kteří raději poslouchají než mluví, raději čtou než chodí na večírky, rádi tvoří, ale nenávidí self-promotion, a raději pracují sami než brainstormují v týmu. Přestože jsou nálepkováni jako „ti tiší“, ve skutečnosti jim vděčíme za řadu vynikajících přínosů: od Van Goghových Slunečnic po vynález osobního počítače. (Založil/a: azoresvv)

Introvert
  15. 5. 2014, 17:05
Sedím nad klávesnicí a dlouze přemýšlím, jak okomentovat tuto knihu, abych vyzdvihla její přednosti a nezabředla přitom do prázdných klišé...
Kniha ,,Ticho" mi opravdu hodně dala. Autorka skutečně ví, o čem píše a dotkne se i nejzasutějších myšlenek a otázek, které člověka mohou v souvislosti s extro - introverzí napadnout.
Čím déle jsem knihu četla, tím větší úctu a respekt jsem před Susan Cain cítila. Její práce je totiž podložena nezvykle velkým množstvím vědeckých výzkumů, osobních rozhovorů, zkušeností a kasuistik. Myslím, že se tato kniha řadí ve své kategorii k výjimečným.
lidus
  23. 11. 2015, 20:01
Sama jsem introvert, ale tahle kniha mě neuchvátila. Autorka si všechno převrací, jak se jí to hodí. Co oceňuju, je myšlenka: jsme jací jsme, pojďme se vzájemně respektovat. Jinak by to všechno stačilo napsat na dvacet stránek.
bublynka22
  26. 8. 2015, 17:02
Extroverti v Tichu naleznou vysvětlení, proč jsou někteří z jejich známých tak nepochopitelně jiní, a že být introvertem není nic méněcenného. Introverti pochopí, že “být tichý” je zcela v pořádku, “divných” lidí, jako jsou oni sami může ve skutečnosti tvořit až 50 % populace. Jen o sobě nedávají tolik vědět.
Millie
  9. 8. 2013, 17:20
Skvělá kniha obsahující vyváženou směs příběhů ze života, vědeckých výzkumů a interpretací psychologických názorů na téma introvertismus v dnešní době. Susan k celému tématu přistupuje neobyčejně citlivě, vlídně a s lehkostí. Na naučnou knihu se jedná o velmi čtivé dílo.

Pohlazení po duši pro každého introverta :-)
4.unor
  26. 1. 2014, 15:37
Do četby knihy Ticho jsem se pustila po přečtení mnoha pozitivních recenzí, nadšených ohlasů. Knihu s vervou doporučuje snad každá stránka věnovaná introvertům. Podle mě má skvělý marketing. Velmi oceňuji pečlivě sestavený seznam citací, ale to je asi tak vše. Kniha pro mě byla ohromným zklamáním. Urputně se snaží zbavit introverty špatného pocitu ze sebe samých, ale pro vyrovnané introvertní jedince, kteří se svou povahou nemají problém, bude podstatná část knihy, velmi malým přinosem. Až moc často jsou v knize omílány pojmy jako produktivita, výnosy, prestiž. Velmi mě nudily oslí můstky při popisu temperamentů se světovou ekonomickou krizí, managemetem a firemní ekonomikou. Dost komicky působí některé vypíchnuté "vědecké" experimenty. např. soutěž ve skládání triček na čas, z kterých autorka odvozuje závěry.Slibovaných rad, které by pro introverty byly přínosem v knize moc nenajdete a pokud ano, tak by se daly shrnout do pár vět. Asi ta nejpodstatnější, sáhodlouze popsaná v kapitole 9. zní asi takto: "Zvolte si cíl, který je v souladu s vašim pravým JÁ a jděte si za ním i kdybyste měli po cestě hrát roli extroverta, kterým ve skutečnosti nejste a nestyďte se pokud vás to v nevhodnou dobu vysílí, vždy si můžete odpočinout v boxu WC a načerpat tam nové síly" aneb "záchody jsou plné introvertů, nejste tam sami".