Originální název: A Widow for One Year

Odeon (2014) 978-80-207-1552-4 572
Odeon (2007) 978-80-207-1237-0 572
Odeon (2003) 80-207-1138-4 572
Knižní klub (2000) 80-242-0190-9 541

Rút a Eddie – dva prolínající se příběhy se spoustou peripetií a komplikací; z obou vyrostou spisovatelé, z ní slavná a úspěšná, z něj téměř neznámý autor, ale o to úspěšnější milenec starších dam; zážitky z dětství však na oba tragicky působí celý život.

Rames
  6. 11. 2011, 18:47
Zkouška je v tom, že občas nemá člověk kde zastavit , někdy nemůžeš zastavit a musíš najít způsob , jak jet dál. " Chápeš? "
To říká Ted Rutince když ji učí řídit a myslím že ta věta vystihuje celý román .
Reetri
  2. 11. 2012, 21:55
Když Vás knížka zaujme už hned od první věty, je to sakra úspěch. Málokterá (byť i později velmi oblíbená) to takto mistrně dokázala. Pro Irvinga to však není vůbec těžký úkol! Rok vdovou je nezapomenutelný zážitek. Zamilovala jsem si všechny postavy (s výjimkou Hany). A když jsem knížku s těžkým srdcem dočítala (absolutně jsem si nepřála, aby tomu kdy bylo :), uvědomila jsem si, že neexistuje lepší způsob (ani kterákoliv jiná poslední věta!), jak knihu ukončit.
Pim
  18. 5. 2013, 12:17
Díky. Pro mne zatím nejčtivější kniha od Irvinga, kterou jsme měla v ruce. Ale nejen to. Skvělá kniha, kterou jsem musela číst dál a dál. Zajímavý příběh a prolínající se osudy jednotlivých postav, jejich vnímání a chápání světa... Každý je tím, kým právě má být. Rok vdovou se dotkl mé duše.
Jokolo
  30. 9. 2014, 23:59
Komentovat Irvinga, to už snad skoro nemá cenu. Román ničím nevybočuje z jeho tvorby. Je stejně výbornej, jako všechny ostatní.
Johny zde opět rozjíždí několik témat souběžně jdoucích a s přehledem se s nimi vypořádává, aniž by na vážnější otázky odpovídal. To nechává na čtenáři. On jen napíše příběh. A pěkně si s náma hraje. Například když popisuje strasti a slasti spisovatelského života. A čtenář se jen veze, občas se zamyslí, občas se tlemí jak Sean Connery, občas zatají dech (Amsterodam) a na konci kouká.
Klidně bych i přidal nějaký ty sexuální scény. Ty umí Irving pěkně pěkně.
Manon
  14. 12. 2013, 20:40
Mám pocit, že tuhle mám od Irvinga nejraději. Celou knihu mě šokovala smrt chlapců a ten příběh, který kolem toho vystavěl je prostě geniální.
Lídinka
  8. 1. 2015, 13:58
Je to pěkná kniha. Začátek se hodně táhne a hlavní hrdina Eddie mi není ani trochu sympatický, ale to vyvažuje naopak velmi sympatická Rút a dramatické momenty v druhé polovině knihy, zvláště ty v Amsterdamu. Děj je dobře promyšlený a můj celkový dojem z románu je velmi pozitivní. Těch spisovatelů jsou tam tři prdele, ale to Irvingovi odpouštím.
Limewithmint
  16. 9. 2012, 20:40
Moc pěkný počteníčko. Tahle knížka se mi opravdu moc líbila a ráda se k ní kdykoli vrátím. Musím přiznat, že se mi četla mnohem lehčeji než Garp nebo Pravidla, ale zase na druhou stranu nezanechala až tak silný dojem, jako právě tyhle dvě předchozí (po obou jsem se 14 dní nemohla rozhodnout pro jinou knížku, kdežto po Roku vdovou už si to svištím přes stránky další knížky).
Nic to ovšem nemění na faktu, že se stávám trochu závislou na tomto spisovateli a jeho románech a Rok vdovou mi určitě padne do ruky a do oka příští rok touto dobou :)
Morreluc
  21. 10. 2014, 12:19
Krásná kniha, podle ní vznikl i film Dveře v podlaze, ale ten je bohužel jen částí knihy. Doporučuji přečíst v knížce je, jako ostatně ve všech od autora, hezky podaných spousta životních moudrostí.
mandarinkova
  4. 2. 2013, 13:18
Irving je jeden z mých úplně nejoblíbenějších spisovatelů, ale Rok vdovou mě tolik nechytl. Na Irvingovi mě neuvěřitelně baví, že v jeho knihách sledujeme celé dlouhé životy postav, ale postavy této knihy mě nechytily za srdce tolik jako jiné (Pravidla moštárny, Modlitba za Owena Meanyho). Přesto se kniha čte velmi dobře a kdo by si neoblíbil Rút.
kaaacik
  26. 2. 2016, 12:16
Dálsi nádherný Roman od Irvinga. Z knížky jsem nadšena, i kdyz se mi vice líbila druha polovina s Rút. Spousty hlášek i pasáži jsem měla po přečtení dlouho v hlavě a vím ze si ji přečtu určitě znovu... Doporučuji !
Sati
  9. 1. 2015, 20:19
Dětství Rút a první část knihy mne zaujala nejvíce, velmi poutavě pokračuje i střed knihy, kdy se Rút ocitá v Amsterdamu (a já se nemůžu zbavit vidiny, jak přesně Červená ulička vypadá), konec je typický Irvingovský, vždycky bojuju s tím, že chci číst dál a dál a kniha vlastně končí...
Richies
  11. 7. 2013, 12:59
Krásně se odvíjející román s prolínáním života postav. Více mě asi jako mladistvého zaujala první část, kde jsem se nejednou smál a vzrušil, ale tohle je právě nezaměnitelný styl Irvinga, který postupně zabředává více do psychologické roviny a hraní si s charaktery postav a uvádějících je do životních situací což dá vzniknout velmi kvalitnímu a velmi dobře čtivému románu, který Irving rozhodně umí. Konec možná zase trochu rychlý ale dalších 100 stránek by mi rozhodně nevadilo, ale vzhledem k věku postav, by to už nejspíše nebylo kam protahovat. :D Palec nahoru.
Nalirak
  6. 9. 2012, 12:50
Jako každá kniha od Irvinga byla i tahle velmi čtivá, se zajímavým příběhem, krásně vykreslenými charaktery, někdy smutná, někdy tragická a někdy zase velmi vtipná. Pro mě je tato zatím od autora nejoblíbenější.
krizpe
  14. 1. 2012, 17:38
Od Irvinga asi moje neoblíbenější kniha. Nejsoučasnější, nejvěrohodnější....přesto plná birazních událostí, humoru, divných náhod.....ale také smutných a strastiplných událostí obyčejného života.
jsausten
  29. 3. 2011, 22:42
Irving je geniální vypravěč, naprosto miluju jeho schopnost rozepsat zdánlivou maličkost na 50 stran. Přesto nevím, zda jsem byl při čtení této knihy nepozorný či co, ale je to jeden z Irvingů, který mě až tak za srdce nevzal.
akacka
  25. 3. 2011, 18:12
Fantastická knížka! Poslední stránky jsem si četla stále dokola... "Neplač, miláčku, to je jen Eddie a já..." Konec se dal očekávat, ale i přesto jsem se neubránila slzám a nedokázala knihu odložit :)