Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Politické myšlení evropské reformace

60%
3 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Politické myšlení evropské reformace
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nejnovější vydání:
Vyšehrad - 2011
ISBN: 978
Počet stránek: 2147483647
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Vyšehrad (2011) 978 2147483647

Kniha Politické myšlení evropské reformace je rozčleněna do čtyř okruhů, které jsou dále členěny do kapitol a podkapitol.
První okruh je zaměřen na Martina Luthera a jeho následovníky, mezi které patří i Philipp Melanchton. Druhý okruh sleduje názory curyšského reformátora Huldrycha Zwingliho. Třetí okruh je zaměřen na ženevského reformátora Jana Calvina a okruh jeho následovníků. Poslední okruh je zaměřen na skupinu monarchomachů, kteří prosazovali právo poddaných svrhnout tyransky se chovajícího panovníka.
Autor čerpá hlavně z prvotní literatury vydávané v pramenných edicích, např. Joannis Calvini Opera selecta, Čtyři vyznání, Opera Latina a mnoho dalších.
Autor upozorňoval, že ani jediný ze zmíněných reformátorů nebyl politickým myslitelem. Prvotně byli všichni teologové, ale pokud bylo jejich záměrem uspět a prosadit své myšlenky a názory, nemohli se vyhnout tomu, aby zasahovali i do jiných odvětví než jen do náboženství.
Politické myšlení evropské reformace vzniklo jako část rozsáhlé příručky dějin politického myšlení. Tu připravovali od roku 2003 kolektiv historiků idejí vedených Alešem Havlíčkem a Vilémem Heroldem.
Autor u reformátorů, mimo monarchomachy, líčí jejich názory na ideální formu státu, právo lidu na odpor proti vrchnosti, teorii dvojího regimentu (nebo dvojího světa) a problém nového nouzového episkopátu (což byla situace, kdy zeměpáni vystupovali jako náhradníci reformačně nečinných biskupů). (Založil/a: anishta)

(více)  

Štítky

více  
Martin Wernisch Martin Wernisch
*??.??.1962

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

anishta
60% 60% 60% 60% 60%
  2. 4. 2013, 19:29
Dost těžko stravitelné. Téma by se dalo lehce překousnout, ale jazyk, kterým autor píše, je dost kostrbatý a pro běžného čtenáře dost složitý. Kniha je určena pro historiky nebo pro nadšence.