Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Politické myšlení evropské reformace

60%
3 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Politické myšlení evropské reformace
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nejnovější vydání:
Vyšehrad - 2011
ISBN: 978-80-7429-039-8
Počet stránek: 444
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Vyšehrad (2011) 978-80-7429-039-8 444

Kniha Politické myšlení evropské reformace je rozčleněna do čtyř okruhů, které jsou dále členěny do kapitol a podkapitol.
První okruh je zaměřen na Martina Luthera a jeho následovníky, mezi které patří i Philipp Melanchton. Druhý okruh sleduje názory curyšského reformátora Huldrycha Zwingliho. Třetí okruh je zaměřen na ženevského reformátora Jana Calvina a okruh jeho následovníků. Poslední okruh je zaměřen na skupinu monarchomachů, kteří prosazovali právo poddaných svrhnout tyransky se chovajícího panovníka.
Autor čerpá hlavně z prvotní literatury vydávané v pramenných edicích, např. Joannis Calvini Opera selecta, Čtyři vyznání, Opera Latina a mnoho dalších.
Autor upozorňoval, že ani jediný ze zmíněných reformátorů nebyl politickým myslitelem. Prvotně byli všichni teologové, ale pokud bylo jejich záměrem uspět a prosadit své myšlenky a názory, nemohli se vyhnout tomu, aby zasahovali i do jiných odvětví než jen do náboženství.
Politické myšlení evropské reformace vzniklo jako část rozsáhlé příručky dějin politického myšlení. Tu připravovali od roku 2003 kolektiv historiků idejí vedených Alešem Havlíčkem a Vilémem Heroldem.
Autor u reformátorů, mimo monarchomachy, líčí jejich názory na ideální formu státu, právo lidu na odpor proti vrchnosti, teorii dvojího regimentu (nebo dvojího světa) a problém nového nouzového episkopátu (což byla situace, kdy zeměpáni vystupovali jako náhradníci reformačně nečinných biskupů). (Založil/a: anishta)

(více)  

Štítky

více  
Martin Wernisch Martin Wernisch
*??.??.1962

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

anishta
60% 60% 60% 60% 60%
  2. 4. 2013, 19:29
Dost těžko stravitelné. Téma by se dalo lehce překousnout, ale jazyk, kterým autor píše, je dost kostrbatý a pro běžného čtenáře dost složitý. Kniha je určena pro historiky nebo pro nadšence.