Originální název: Asfalt

ISBN: 978-80-87083-40-6
Vyšlo jako audiokniha

Crew (2009) 978-80-87083-40-6 640
Nezjištěno / Jiné Vyšlo jako audiokniha. Nakl. Walker & Volf

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují.
Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka - ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne.
Pět žoldáků proti celému peklu.
Noe může rovnou začít stloukat nový škuner.
Protože tenhle svět utone v krvi. (Založil/a: zayic)

zoro2
  29. 3. 2016, 9:23
Výborná oddechovka. Pět asfalťáků proti celému peklu? Vlastně proč ne. A navíc ty hlášky, který Kopřiva sype z rukávu jako esa v pokeru, to jsem vážně nežral. Jedno je jasný, tímto si tě přidávám do Hall of Fame. Hawk.
ondrasek
  2. 9. 2012, 17:17
Vynikající záležitost, akce, hlášky, krev, hlášky, vnitřnosti, akce, hlášky - stále dokola. Chápu, že to není pro každého, fanouškům Kulhánka se to ale bude líbit.
Plue
  26. 9. 2016, 13:08
Brutální oddechovka. Nemá cenu hledat v knize nějaký "smysl", je to jedna velká akce prostoupená tunou vtipných hlášek. Dost jsem se nasmála, třeba když dostal Lambert za úkol nenápadně vyloupit obchod (s. 306-307) :D. Hlavní postavy si musí zamilovat snad každý, jsou propracované, doktor Holofaust a jeho polní lopatka mi přirostli k srdci :D! Konec už byl trošku slabší, ale celkový dojem - dost dobrý :).
kingmaker
  21. 8. 2012, 15:31
Chtěl jsem si přečíst opravdový brak, fakt, žádnou „hóch“ literaturu, ale opravdový brak. Sáhl jsem tedy po Asfaltu a do jisté míry jsem nebyl zklamán. Je to skutečný brak, kde jsou muži drsní, háží hlášky jak na běžícím páse, likvidují protivníky bez mrknutí oka, ale přitom mají „srdíčko“, pevné mravní zásady a vůbec, jsou to fakt dobří chlapáci. A bojují s celým peklem, kde kydlí démony po tisících. Měl bych tedy dostat brakovitosti plný kýbl. Jenže asi nejsem ten správný typ na brak, protože jsem pořád nad něčím hloubal a to je u této literatury když ne zločin, tak aspoň chyba. Hrozně mě štvalo, jak se členové komanda chovají nelogicky, ba přímo idiotsky, neustále se ohánějíc jakousi „komanďáckou věrností“. Hrozně mě štvalo, jak jsou z nich děláni nadlidé, jak dokáží vyvraždit celé pluky nepřátel poté, co přijdou do pekla. To do té doby žádní jiní žoldáci neumřeli, aby provedli totéž? Co celé divize SS padlé v druhé světové? Já vím, že hledat v takovém románu nějaký filozofický podtext, je blbost. Ale celý systém pekla mi vadil svou bezútěšností, vždyť v něm skončí bez výjimky všichni, ať hodní, nebo zlý. K čemu je potom nebe? Navíc to bylo přehnaně dlouhé, neustále se opakující bitky, rozstřílená těla, vyhřezlá střeva, prasklé kosti, krev, mozkomíšní mok se po nějaké době začaly opakovat a děsivě nudit. Tedy aspoň mě. Kdyby měl román o čtyři sta stránek méně, hodnotil bych ho asi líp.
Zhabza
  10. 10. 2011, 20:57
Připadám si, že mi něco uniká, ale tolik nadšeného povyku kolem tohoto? Absolutně jsem nepochopil co je na tomhle dobrého. Nejsem mimo žánrově, Kulhánka čtu rád, i když se k němu zrovna nemodlím.
MM1979
  22. 4. 2016, 14:07
Tak na tuhle knihu jsem se hodně těšil, když jsem si ji vyzvedl v Luxoru, tak jsem se jí celo cestu domu kochal, ale tím moje radost z nákupu skončila. Možná to bylo tím, že jsem se na to až moc těšil - vyděl jsem to v poličce několika přátel, tak jsem si myslel, že to bude dobré, ale mě to fakt nebavilo a dočetl jsem to s velkým utrpením… Ani se mi to nepodařilo prodat v bazaru za 149 ,-
LuKiss
  31. 7. 2013, 23:41
Byla to první kniha kterou sem si asi po 16 letech koupil. Zajímal jsem se převážně o komiksovou tvorbu, ale díky Asfaltu od pana Kopřivy jsem objevil i psanou formu knih. Jedná se o výbornou tvorbu plnou akce, krve, brutality a krásy českého jazyka... Představa party mariňáků který vybílej peklo je taky parádní... pro mne jako komiksového nadšence to bylo ideální dílo. Mohu jen doporučit.
xolafx
  25. 2. 2015, 19:21
Řekněme si to narovinu. Kopřivův Asfalt není vysoká literatura. Není to autor, kterého bychom vyhledávali pro jeho brilantní imaginaci. Ani nepatří mezi vypravěčské bohy (Zdravím, Stephne Kingu), kteří si postupně vytváří desítky nitek příběhu, jež se na posledních stránkách dokonale propletou do kulervoucí pointy.
Ale to on být nechce! Teda myslím, já se ho totiž neptal. A to jsem ho poctivě pět týdnů stólkroval. Pokud bych měl jeho dílo přirovnat k filmařině, jako první mě napadne Quentin Tarantino. Tenhle chlapík povýšil filmová béčka na řemeslně vypracovanou zábavu. Zábava. To je slovo, kterým bych charakterizoval Asfalt.
Už první věta vás nenechá na pochybách, že půjde o řezničinu plnou hlášek. První úder utrhne Kauffenbachovi obličej. Mějme na paměti, že řečený Kauffenbach je jednou z hlavních postav. No, a když mu prosviští kulka hlavou na prvním řádku knihy, dostane se jeho „post mortem Já“, společně s jeho grupou ostřílených žoldáků do pekla. Kam jinam chodí borci z elitního komanda nebo pojišťováci, že jo?
Co musím ocenit, je originalita Kopřivova pekla. Jediným stavebním materiálem a vůbec základním prvkem jsou těla mrtvých obětí, které se po smrti dostávají do péče démonů, jenž svědomitě obsluhují obří masomlýnky. Smál jsem se, až mi faldy cukaly nad popisem „asfalťáckého porsche, které autor popisuje takhle: Osmnáctipalcové větrané kotouče brzd z porcelánované zubní skloviny. Sklivcové světlomety, šlachová stabilizace podvozku, ostřikovače ze slzných kanálků, plicní airbag. Zaklápěcí dveře vyřezané z těla zápasníka sumo… Vidíte tu káru?
Všichni obyvatelé přeplněného pekloměsta si žijí své neživoty a vzpomínají na zlaté časy druhé Světové války, kdy nebylo o stavební prvky nouze. Pak se ale obsluhovači mlecích nástrojů pokusí rozšmelit hochy od Kauffenbachovi grupy. Stane se nečekané… no vlastně očekávané. Mlecí kameny ochutnají démoní maso a žoldáci, které si rád představuju jako Arnieho komando z filmu Predátor, utečou hrobníkovi z lopaty.
Nechci brousit do hloubky příběhu a stát se nenáviděným spoileristou, kterého chcete strčit do mikrovlnky a otočit ciferníkem na maximální ohřev. Proto Vám jen prozradím, že kniha na celých šest seti třiceti čtyř stranách nenudí. Na každém listu na Vás vyskočí minimálně jedna hláška nebo nějaká úchylná postava, někdy obojí. Pokud si rádi odpočinete u něčeho lehčího, nad čím není třeba rozžhavovat mozkové závity nebo beznadějně milujete Tarantina a jste tak trochu blázni, tak patříte do škatulky geeků, kteří by měli otevřít knihu Asfalt.
Není to Kulhánek, není to Žamboch. Je to Kopřiva! A to je záruka zábavy! Tak se teda bavte!
Vorobok
  8. 1. 2014, 22:42
Dobrá masokombinátní gore řežba. Vynikající černý humor, hlášky, narážky. Fantasie a slovní zásoba záviděníhodná. Bavil jsem se od začátku až do konce. Super zábavné pekelné jatka a když už ani potom nemáte žádný důvod proč knížku přečíst, tak to udělejte bezdůvodně.
zdennanek
  17. 3. 2012, 14:49
Nádherná kniha, na deštivé sobotní odpoledne ... (vlastně i dopoledne) :-) Malinko to kazil pouze ten konec (umřít měli všichni :-) ) ale i tak se ke knize rád vrátím ... je to perfektní oddychovka, u které nemusíte přemýšlet, proč to tak je prostě čtete a hodně dobče se bavíte :-)
stambly
  11. 1. 2012, 20:11
Obálka knihy naprosto vystihuje celý román, originální, neotřelé a rozhodně jste nic takového ještě nečetli, celé je to jedna velká akční jízda. I přes to že ke konci kniha malinko ztrácí dech rozhodně bych jí hodnotil 5,5 pračkami whirpool:) a souhlasím plně s JArtym :)
Teron Gorefiend
  1. 12. 2016, 2:25
Je to někde mězi 3,5 - 4. Rád bych dál maximum, ale nemůžu. Nemůžu, protože fenomenální průběh, prostředí, postavy a popisy strhává podivný konec. Kniha si zkrátka volá po 4-5 ti stranách, které by ji skutečně uzavřely a takhle vyznivá jako celek hrozně do ztracena. A je to hrozná škoda, protože to, co tomuto závěru předchází, stojí na špičce žánru akční fantastiky.
George92
  4. 11. 2016, 22:42
Jednoznačně neuvěřitelné dílo :)! Od prvních stránek, až do poslední. Krásně zpracované a popsané PEKLO. Akce, akce a zase jen akce, která je propletená krví, mnoho hlášek a asfaltu.
Michal Mašek (Anoran)
  22. 10. 2016, 23:30
Perfektní oddechovka u které jsem si skvěle odpočinul. Nejde o žádný super kvalitní počin ale pobavil jsem se a byl jsem spokojen.
srotty
  27. 2. 2015, 9:02
Velmi originální popis pekla a správná nadskázka na jakou jsme u Kopřivy zvyklí. Drsný humor a krásné slovní obraty asi nejsou pro každého, ale mě si tím Kopřiva zaručeně získal. Kdo se chce opravdu od srdce zasmát a nebrat se na chvíli tolik vážně, tak jenom doporučuji.
Monello
  13. 8. 2014, 12:05
Konečně něco neotřelého a opravdu čtivého, hltal jsem každou větu a byl fascinován popisem prostředí. Pan Kopřiva je opravdu muž na svém místě :)
Cassius
  4. 3. 2014, 16:31
Prvních dvě stě stran jsem hltal a přitom se smál nahlas! Což je u mě neobvyklé. Obrovský děsivý svět Pekla, hrůzostrašný ve své pragmatičnosti. Hlášky skutečně excelentní a bojové scény promyšlené (i když na hony vzdálené nějaké realističnosti).
Dalších dvě stě stran smíchu ubývalo. Postavy získávaly stále větší Rambovský syndrom a o metr vyšší démony, kteří byli s každou stránkou dementnější, zabíjely holýma rukama jako na běžícím drátě.
Posledních dvě stě stran jsem už jen tupě čekal, jak to celé dopadne a prokousával se stále se opakující akcí, která mi přišla poněkud samoúčelná; abych nakonec dospěl do finále a zjistil, že vlastně vůbec nechápu, jak to dopadlo.
Má to spoustu logických děr (asi ta největší: proč se komando snaží mermomocí dostat zpátky nahoru, když tam všechny čeká maximálně dvacet let života, a pak se do Pekla s konečnou platností stejně vrátí? Proč místo toho nespunktovat revoluci, protože všichni démoni mají evidentně IQ houpacího koně!).
Přesto má kniha svoje kouzlo. Pojetí Pekla je pro mě zatím nepřekonatelné, jen je škoda promarněného potenciálu.
morpi
  26. 1. 2014, 22:36
S Kulhánkem bych tohle dílo nesrovnával. Určitě je to dobrá ukázka brakové literatury a po prvních třech stech stranách bych dal asi víc hvězdiček, ale po půlce knihy se tak trochu vše začíná opakovat..
redd
  4. 4. 2013, 0:48
perfektní akční jízda která mě nemohla pustit, že jsem přečetl 630 stran během 3 dní. v tomto žánru doporučuji. p.s.: kuffenbach - výbornej :-)
Hovnobuřt
  20. 9. 2012, 19:42
Asi ten nejlepší krvavý brak co tu v Česku máme. Kniha funguje tak trochu jak lysohlávkový trip- na pár dní, co jí čtete nemůžete nad ničím jiným přemýšlet a čtete ji každou volnou vteřinu (například na záchodech v kině- do kina mě zatím nepustil jen Martin Moudrý). Asfalt má v sobě díky své totální dějové propracovanosti neuvěřitelné napětí. Viděl jsem poprvé tak geniálně popsaný boj, psychiku každého v něm bojujícím, ale neztratit přitom tempo (zavedl bych pro tyto pasáže pojem breakdown- metalisti pochopí ;). No jinak osobně romány o Pekle braném takhle nábožensky bych očekával trošku spirituálnější, tady je peklo prizpůsobené ději. Pár moudrých slov tam ukápne, ale... no MARTIN MOUDRÝ! (už tu furt nezmiňujte toho toho na K, ten píše grindcore teletubbies)
Jo jinak o Holofaustovi by to chtělo napsat samostatný román, ne-li trilogii!
jacksax
  17. 3. 2012, 12:46
Kde Kulhánek staví na 1st person střílečce s moderními supercool odlehčujícími popisy, dává Kopřiva přednost systematickému RPGčku, prodchnutému nesmlouvavou efektivitou děje. Cílová skupina: dospělí mladí mužové, již odrostlí teenagerským idolům Jiřímu Kulhánkovi či Stephanii Mayer (;-))
JArty
  1. 1. 2012, 22:13
Naprosto geniální nápad a tohle patří mezi moji nejoblíbenější knížku z naší české scény. Kopřiva prostě nemůže být normální člověk ale hrozně rád bych s ním zašel na pivo :P
flipflop
  29. 12. 2011, 14:00
Kniha má superrychlý spád a je prošpikována úžasnýma hláškama. Děj je plný zajímavých zvratů promakaných postav a prostředí. Autorova fantazie je obdivuhodná. Super čtení!
Borghal
  20. 4. 2011, 13:21
Heh, heh. Cítím se zvráceně že tomu dávám pět hvězdiček... ale taková brutální, krvavá a dechberoucí šílená jízda peklem si to zaslouží, byť ke konci jí už trochu dochází dech.
mich
  13. 6. 2010, 16:01
Super brutální promyšlenej příběh postavy a celý peklo. Výborný fóry, ale ke konci už se to moc opakuje a taky to nemá takovou šťávu jako na začátku, kdy čtenáře neustále něco překvapuje a dostáváj ho neuvěřitelný fóry a popkulturní odkazy autora. Závěr už je takovej moc předvídatelnej a zároveň už není tak promyšlený, jako to bylo zpočátku.