Strážci

Originální název: Watchmen

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-501-1

BB art (2009) 978-80-7381-501-1 416

„Quis custodiet ipsos custodes?“ ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé – a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo.
V roce 1984 vyšly dva komiksy, které změnily žánr – a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře – a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen, tedy Strážci.
Oba komiksy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčejnými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi velmi mocné (a v jednom případě i všemocné). (Založil/a: zayic)

Bastet
  29. 9. 2012, 10:41
Ne tenhle komiks a davové milování ho jde mimo mě. Většina postav je mi dost nesympatická, příběh samotný mě nezaujal. Prostě já a Strážci nejme na stejné vlnové délce.
Gustik5
  10. 8. 2015, 17:23
Obsahuje spoiler spoiler Tak předně. Tohle není Spiderman, ani jakýkoli z klasických super hrdinských příběhů. Tohle je něco víc. Po všech stránkách. Koneckonců, není to jenom tak pro nic za nic první komiks, který dostal lierární cenu do té doby udělovanou jinak plnohodnotným literárním dílům (rozuměj knihám). Nejprve jsem viděl film, který mne svou surovou atmosférou let Studené války a poupravenou historií USA, stejně tak jako zajímavými charaktery naprosto uchvátil. O perfektním soundtracku a vlastně všem ostatním ani nemluvě. A tak přišla potřeba koupit si komiks. Celkem mne překvapilo a potěšilo, jak moc filmaři zůstali předloze věrní. Komiks je samozřejmě obsáhlejší a propracovanější, což nabízí nejenom ucelenější pohled na jednotlivé charaktery (vždycky mě zajímalo, kde Roschach přišel k té dokonalé masce!), ale i na celkovou premisu příběhu a její podání. To se mi ale přece jen o drobet víc líbilo ve filmu (sjednocení pod vidinou hrozby od Dr. Manhattana), než v předloze (hrozba útoku obřího, ve skutečnosti vědci a umělci vytvořeného "mimozemšťana"). Krom veliké hloubky příběhu tu pak máme bandu maskovaných, pokřivených individuí (či, jak je používáno v knize- "vigilantů"), z nichž pouze o jednom se dá hovořit jako o superhrdinovi, a co do charakterových vlastností snad ani o jednom. Všichni jsou to , či v jednom případě byli lidé, lidé s problémy schopnými usadit i toho nejschopnějšího psychiatra (jak ostatně Roschach dokazuje). A... Pokud jsou někomu nesympatičtí, možná je to dané právě jejich lidskostí, nesoucí s sebou roztodivné charakterové vady na pozadí všeho násilí, kterým si prošli. Nebudu se tu snažit to zevrubně popisovat. Lákavý text na přebalu knihy nelže. Tohle je prostě nerdovská bible a naprosto převratná komiksová novela, která zbořila mýtus o brakovosti komiksové literatury, a zároveň nově definovala superhrdinský žánr. Dost možná tím právě nastolila onen další věk, ve kterém se autoři přestali bát své maskované hrdiny vystavovat i jiným problémům, než byli jejich maskovaní nemesis. Tohle prostě bude čtenář nenávidět, nebo milovat... I kdybych už od něj neměl číst nic dalšího, tak stejně. Alan Moore je bůh. No a kresba Davea Gibbonse (který mimochodem navrhoval kostýmy pro filmové zpracování), to je taky něco. :)
antoniana
  28. 8. 2014, 14:36
Můj úplně první komiks. Zpočátku jsem byla zmatená, vůbec jsem se v ději nevyznala a neměla jsem chuť číst dál. Nakonec jsem vytrvala a dočetla takřka na jeden zátah. Dobře jsem udělala, čím dál víc si mě děj i postavy získávaly. Líbílo se mi rozložení superhrdinského mýtu. Moore z nich udělal obyčejné lidi s často pohnutou minulostí, oceňuji i proložení komiksu textovými pasážemi. Každopádně se v budoucnu nebudu bránit dalším hrdinům.
Desmond
  9. 10. 2013, 11:15
Superhrdinské komiksy moc nemusím, takže jsem rád, že Moore svou partu "degradoval" na jedince, na kterých není (s jedinou výjimkou) nic super. Každý z nich se vyrovnává s vlastními problémy, jejich charaktery jsou propracovány do nejmenších detailů.
Jediné, co mi trochu vadilo, byl konec, pro mě ne zrovna uvěřitelný.
Srna
  15. 9. 2014, 17:38
Komiksový fanoušek nejsem a asi nikdy nebudu, ale Strážci jsou výborní! Superhrdinové nejsou vůbec super (jak píše Desmond), spíš je to sebranka sadistů, zvrhlíků, agresorů a namyšlených hajzlíků. Dr. Mannhattan je až metafyzicky odcizený a netečný a celý příběh je vlastně zvláštním způsobem pokřivený. Typická černobílá polarita hrdina vs. padouch se ztrácí minimálně ve 150 odstínech šedi. Kresba je prostě geniální; miluju tu dynamiku obrázků. Jednu hvězdičku ale strhávám za konec, který byl v tak realisticky zpracovaném příběhu jako pěst na oko.
Apneator
  2. 4. 2014, 13:49
Tak tohle mě tedy vůbec nezaujalo. Byl to můj poslední pokus přijít na chuť klasickému americkému komiksu. Přijde mi to takové ukecané, sebeukájející s uměle a přitom neuměle šroubovanými zápletkami a vykalkulovanými paralelními ději. Asi se to odvíjí i od mého pocitu, že superhrdina je výplod frustrovaného jedince neschopného se vyrovnat s realitou. Zde se zřejmě autor snažil zamaskovat nebo setřást tuto skutečnost tím, že superhrdiny polidštil, ba dokonce nadělal z nich vesměs úchyly. Jediná věrohodná a působivá pasáž je příběh Rorschachova dětství, za které přidávám hvězdy. Všimli jste si také, že se na několika místech v knize objevuje týrání nebo deprivování chlapců?
martinek69
  18. 6. 2015, 19:27
Super komiks, skvělý příběh, bezva postavy, krutopřísný Rorschach, hustomazecký způsob, jak zachránit svět před zničením. To je Watchmen
Brightone
  16. 9. 2016, 10:11
Obsahuje spoiler spoiler Povedený komix s dobře vykreslenými hrdiny a moralním dilematem typu je-li možné obětovat X lidí, aby člověk zabránil pravděpodobné zkáze Y lidí, kde Y>X. Filmové zpracování je ještě o něco lepší, protože k dosažení konečného cíle očerňuje jednoho z kladných hrdinů namísto vymýšlení těžko uveřitelné invaze obřích chobotnic z hlubin vesmíru.
Marta007
  18. 11. 2015, 14:51
Jsem opravdu ráda, že jsem se k tomuto titulu nakonec dostala. Teprve když teď čtu ostatní komentáře, dozvídám se, že je to patrně velmi oblíbené a nějakým způsobem zásadní dílo. Komiks jako takový ani téma klasických superhrdinů mě vůbec neláká, ale tohle mě dost oslovilo.
M. S.
  3. 1. 2014, 11:24
Komiks "Strážci" Alana Moorea společně s "Návratem temného rytíře" změnil navždy pohled a ztvárnění superhrdinů. Tento komiks je společně s "Návratem temného rytíře" rozhodně jedním z největších komiksové, na které navázal Zack Snyder a vytvořil tak film naprosto nového superhrdinského rozměru.
mishul
  16. 10. 2011, 19:45
Totální extáze a asi nejlepší kniha co se mi zatím dostala do ruky. Našla jsem svůj nový oblíbený žánr :)
Santa666
  17. 7. 2011, 13:09
Co k tomu říct? Komiksový milník, stavební kámen moderního komiksu, jak ho známe nyní... Naprostá povinnost pro každého, kdo to s komiksy myslí vážně.
Alfa_Dinosis
  12. 4. 2011, 8:56
Nejlepší? bezesporu ano... Alan Moore vytvořil něco, co se stalo kultem. S lehkým filosofickým nádechem vykresluje zajímavý příběh, reflektující tehdejší situaci a zároveň (napsal bych "opovážlivě") rozvrací základní "model" superhrdinů, kteří jsou zde až překvapivě nesuperhrdinští. Plné hodnocení, protože to na mě má stále obrovký vliv a další pomyslená hvězdička navíc pro Příběhy Černé lodě, které jsou vskutku... skvělé.
PS: :)
Eminemr
  14. 3. 2011, 0:07
Nejlepší komiksové dílo všech dob. Filosofická rozmluva na pozadí studené války s nádech rytmiky tikotu hodinek. Citáty od všech možných divných lidí a neutuchající naléhavost.