Ztracené dívky

Originální název: Lost Girls

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0095-2

Argo (2008) 978-80-257-0095-2 325

Těsně před první světovou válkou se v jednom švýcarském hotýlku sejdou Wendy, Dorotka a Alenka, jejichž dětské zážitky se staly předobrazem knih Alenka v říši divů, Petr Pan a Čaroděj ze země Oz. Navzájem si odvypráví velmi odlišné (a velmi sexuální, protože tohle je pornografie) verze příběhů, které si s nimi spojujeme. Spolu s dívkami se vracíme k incidentům, které se transformovaly do vyprávění o králičí díře, zemi Oz či Zemi Nezemi…

Ztracené dívky jsou mistrovskou ukázkou komiksové techniky. Melinda Gebbieová i Alan Moore si libují v dobových pastiších, a tak jsou některé kapitoly nakreslené ve stylu Aubreyho Beardsleyho, Egona Schieleho či Alfonse Muchy. V čiré pornografii nemá akce žádné důsledky: žádné děti, choroby, traumata, a žádné vzpomínky. A právě v tomto ohledu se Ztracené dívky od porna zásadně liší: ono to celé je o následcích, nemluvě o válce, hudbě, lásce, žádostivosti, represi a paměti. (Založil/a: zayic)

S.monika
  27. 1. 2014, 23:07
Toto jsem četla před pěknou řádkou let a upřímně vzpomínám na to dodnes. Je pravda, že téma není zrovna vhodné k odpolednímu šálku čaje, ale stojí rozhodně za přečtení. Jsem milovník pohádek a tento "pohled" na věc jsem si nemohla nechat ujít. A jak bylo to heslo celého díla? -Do jaké míry může být porno uměním? jestli vůbec to lze pokládat za umění.
Desmond
  14. 2. 2014, 11:45
Alenku v říši divů, Petra Pana ani Čaroděje ze země Oz už nikdy nebudu vnímat jako dřív. Moorův pohled na ony tři příběhy se mi líbil. Vysvlékl je z hávu fantastičnosti a inflagranti odhalil jejich možný reálný průběh. Myslím si však, že měl zůstat jen u těch pohádek. Některá intermezza jsou zbytečně provokativní a perverzní a dokazují tak, že pornografie zůstává pornografií, byť je zahalena do uměleckého obalu.