Originální název: A Son of the Circus

ISBN: 978-80-207-1338-4

Odeon (2010) 978-80-207-1338-4 618
Odeon (2005) 80-207-1199-6 618
Mustang (1995) 80-85831-92-9 637

Syn cirkusu je Irvingův "indický" román. Jeho postava, doktor Farrokh Daruwalla, obyvatel Indie a Kanady, se necítí být ani Indem, ani Kanaďanem. Jak sám říká, je "pársem i křesťanem, Bombajcem i Toronťanem". Jeho identita se rozplývá, studoval ve Vídni a odtamtud pochází také jeho životní partnerka. Snad aby nějakým způsobem svou nejistotu kompenzoval, spřádá sny o budoucnosti své i druhých a mění je ve skutečnost. Touha formovat osudy jiných u něj přerůstá v posedlost. V kontextu autorovy tvorby je román výjimečný výraznou detektivní linií: při pátrání po pachateli brutálních vražd se sexuálním motivem před námi defilují nejrůznější formy úchylek. Irving knihu zalidnil množstvím absurdních postav, s nimiž se protagonista, ortoped a sběratel vzorků trpasličí krve, setkává. Daruwalla trpí pocitem odcizení, trápí se otázkou, co je v dnešním světě ještě normální a co ne.

badatel
  22. 7. 2013, 20:00
Krásný román, úžasný, perfektní. Doktor Daruwalla mi přirostl k srdci, prostě sympaťák. Těch 600 stran se přečte ani nevíte jak.
Pitris
  8. 1. 2014, 21:30
Na Garpha to určitě nemá. Začátek mne osobně tolik neoslovil jako závěrečná čtvrtina. Možná z toho Irving mohl vyždímat více, ale i tak byly některé pasáže hezky čtivé...
JaJa39
  5. 11. 2013, 13:27
Z tohoto románu (a vlastně z jakéhokoliv románu od Irvinga) mám rozporuplné pocity. K rozečtenému románu se mi vůbec nechtělo vracet, ale zároveň mě něco nutilo ho pořád číst a dočíst až do konce. Zvláštní...
sykysy
  10. 9. 2012, 10:29
Naprosto odzbojující, krásný, citlivý a lidský konec, který mě dojal až k slzám.. Pan Irving opět nezklamal!