Originální název: Sklepy cynamonowe

Dauphin - 2013
ISBN: 978-80-7272-428-4

Dauphin (2013) 978-80-7272-428-4 218
Dauphin (1999) 80-86019-83-7 145

Soubor próz polského spisovatele a malíře 1. poloviny 20. století náleží k vrcholným dílům moderní polské literatury.

Naprosto šílené, zázračně snové, magicky imaginativní, živočišné, erotické, slovně obžerné, experimentální, poetické, expresivní, barvitě deskriptivní, surrealistické, naturalistické – takové a ještě jiné jsou prózy Bruna Schulze v tomto povídkovém cyklu, jímž Schulz debutoval r. 1934 (Sklepy cynamonowe).

Schulz došel uznání až po své násilné smrti v židovském ghettu. Bývá stavěn po bok Franze Kafky nebo Roberta Musila. Vážil si ho nejen přísný soukmenovec Witold Gombrowicz, ale třeba i Bohumil Hrabal, který vzbudil zájem o jeho dílo u nás: "Chtěl bych bydlet v Drohobyči. Od té doby, co jsem přečetl Skořicové krámy, jsem se tam odstěhoval a bydlím tam dodnes, i když jsem tam nikdy nebyl. A co? Fikce je někdy dokonalejší a realističtější než sama skutečnost." (Založil/a: al-ma)

Bruno Schulz Bruno Schulz
*12.07.1892 - †19.11.1942