Tyrkysový orel

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Hynek - 1997
ISBN: 80-85906-55-4

Hynek (1997) 80-85906-55-4 162

Tyrkysový orel obsahuje dvě novely: Bílí mravenci a Zenónovy paradoxy. Obě mají společnou ústřední postavu (jsou podány v první osobě) i společnou náladu a ladění. Ajvaz je rozený vypravěč; příběh u něj připomíná řeku, jež na své pouti k moři zvolna plyne krajinou. Jako z jednotlivých přítoků jeho vyprávění sestává z rozličných menších příběhů, které se nepozorovaně noří do hlavního proudu, proplétají a splétají se s ním a utváří podiv(uhod)nou směs. Často je jeho vypravěčský vnor několikanásobný a při četbě si náhle uvědomíte, že nyní mluví postava, jež je součástí příběhu jiné postavy, o níž hovoří zase jiná postava atd. Text má magickou kvalitu kývající se kobry. Pokud se naň plně soustředíte, brzy budete zcela vtaženi a pohlceni pomalým rytmem dlouhých souvětí zvolna kličkujících mezi řádky... (Založil/a: skjaninka)

s-reader
  2. 7. 2010, 12:39
Bílí mravenci, pokud je srovnávám se Zenónovými paradoxy, mají jednodušší a logičtější děj a to je, pokud se týká knih Micjhala Ajvaze, nesporná výhoda. Čtenáři se snadno může stát, že se ve vnořených dějích ztratí. Ale právě nespočet vnořených dějů vytváří kouzlo, kterým Ajvazovy knihy působí. Co na tom, že se tento jeho postup nepochybně inspiroval knihou Itala Cavina Když jedné zimní noci cestující.
teite
  29. 11. 2013, 21:25
Ze všech Ajvazových knih se mi tato líbila nejvíce. Není to jednoduché čtení, ale v tomto případě trochu "utrpení" rozhodně stojí za to.
skableska
  17. 5. 2012, 13:55
Zajímavá kniha, která se blíží spíše sci-fi. V ději jsem se ztrácela a určité části musela číst vícekrát, abych se do děje vnořila znovu... Pro mě to byla náročná kniha, ale přichystala mi úplně jiný zážitek ze čtení než knihy, které jsem dosud přečetla. Takže doporučuji.