Čtvrtá ruka

ISBN: 978-80-207-1711-5

Odeon (2016) 978-80-207-1711-5 272
Odeon (2005) 80-207-1201-1 270
Odeon (2002) 80-207-1118-X 270

Román Čtvrtá ruka si klade zajímavou otázku: Jak má člověk poznat, že se mu zdá o jeho vlastní budoucnosti? A odpověď zní: Budoucí věci si lze představit, jen když člověk spí nebo je zamilovaný... Zpravodaje jisté newyorské televize postihne během natáčení reportáže v Indii tragická nehoda - doslova v přímém přenosu, před zraky milionů televizních diváků, mu levou ruku ukousne lev. Známý bostonský specialista zatím čeká na příležitost provést podobnou transplantaci. Za této situace se ozve jistá dáma z Wisconsinu a "nabízí" ruku svého manžela - ten by ovšem musel nejprve zemřít. Jenže manžel je živý, relativně mladý a zdravý muž. Tak začíná desátý román Johna Irvinga. Zprvu připomíná humoristickou satiru anebo dokonce erotickou frašku, jeho závěr je však stejně realistický a dojímavý jako kterákoli z jeho dosavadních knih. Román je klasickou ukázkou Irvingova autorského stylu a nacházíme v něm jeho oblíbená témata, současně však nabízí pronikavý pohled na to, jak významnou roli v lidském životě hrají "druhé šance" a ochota ke změně.

vladislaus
  20. 10. 2013, 8:27
Irving byl jako chlapec znásilněn, a toto trauma se projevuje tím, že píše jen a jen o sexu. Svět podle Garpa a Pravidla moštárny jsou celkem čtivé, protože postavy jsou zajímavé a sympatické. Ale hrdina této knihy Patrick, který střídá jednu ženskou za druhou je bytost dosti odporná. Zbytečná kniha.
Rames
  9. 4. 2014, 9:28
Nejromantičtější kniha od Irvinga co jsem zatím četla. A obávám se že víc romantiky už není schopen. Ano opět se v ději několikrát vrátíme a odbočíme abychom vyslechli příběh někoho jiného nebo minulost hlavní postavy. Ale linie lásky je jasná a daná Patrikovým snem po modré pilulce.
Občas zamrzí laciné podbízení /sex, odpalování hovínek, nechutný pes, atd./ jakoby se autor bál, že čtenář příběh neocení bez kopanců do zadnice.
scajo
  26. 1. 2013, 11:56
Je mi líto, ale styl Johna Irvinga mě moc neoslovil. Alespoň v této knize, která mi zpočátku přišla zajímavá, ale později už dost absurdní a tak trochu o ničem. Dnes už si popravdě ani nevzpomenu, o čem přesně byla. K dočtení jsem se občas musel přemáhat.
Makulenka
  26. 7. 2016, 18:37
Snaha změnit se, obsese, "obyčejný hrdina" ve světě, kde média vydělávají jen na senzacich, sex. Knížka měla vse, o čem Irving tak rád pise, tentokráte n pouhých 270str. Času stráveného s knihou litovat rozhodně nebudete.
aubergine
  19. 10. 2014, 21:57
Někomu se Irvíngovy knihy nelíbí - moc sexu, moc absurdity, trocha nechutnosti. Ale mně tahle směs baví a Čtvrtá ruka mi přišla trochu míň extrémní něž některé jeho jiné knihy. Takže bych ji doporučila jako Irvinga pro začátečníky..
cachanell
  23. 2. 2015, 22:04
Styl autorova psaní mi moc nesedí. Jednoduchý příběh se spoustou odboček. Takříkajíc o ničem. Za nějakou dobu si budu podle názvu pamatovat, že hlavnímu hrdinovi ukousl lev ruku. A to možná.
skableska
  19. 3. 2015, 16:57
První půlka mě bavila, potom trochu útlum, ale konec klasický Irvingovský.
Líbila se mi myšlenka: "Těžko se můžu nadchnout pro budoucnost, která je ve skutečnosti návratem do minulosti" :-)
Knihu doporučuju i přes to, že jsem od Irvinga četla knihy lepší.
"Zapomeň na to, co bylo: začíná nový zápas" :-))
strakapoud
  23. 4. 2012, 22:07
Taková nevyrovnaná kniha. První půlka typický Irving: gejzír nápadů, spousta nových postav a nečekaných vývojů. Po půlce se to zlomí a jediné oživení je maskérka Angie. A pak přijdou tři čtvrtiny, román zvážněl a najednou mě nečekaně oslovil; možná je to jen otázka shody časových okolností, ale ta poslední čtvrtina mi řekla asi nejvíc.
rightname
  2. 8. 2015, 14:43
Jakkoli patří několik Irvingových knih mezi moje nejoblíbenější knihy vůbec (Modlitba za Owena Meanyho, Svět podle Garpa, Rok vdovou, Pravidla moštárny, Poslední noc na Klikaté řece), tak poslední dvě díla, které jsem četl (V jedné osobě a Čtvrtá ruka) mi už přijdou opravdu přes čáru, jako kdyby autor opravdu trpěl nějakou sexuální úchylkou....
Olkana
  11. 1. 2015, 10:28
Irvinga mám ráda. Jeho ostatní romány jsem hodnotila 5 hvězdami. Tenhle je výjimka. Nevím, co mně na tom všem tak vadilo ? - znám Irvinga ale ve čtvrté ruce toho sexu všude bylo pro mně až příliš - erotická fraška - nic pro mně ale přesto jsem ji dočetla a až dokonce.
Leprikon
  11. 7. 2012, 8:37
Pro mě briliantní příběh se vším, co mám na Irvingovi ráda. Vtipné až absurdní historky (odpalování hovínek lacrosovou pálkou,...), nadhled, sarkasmus, zároveň však realistický pohled na život, v němž má každý právo na druhou šanci. A samozřejmě nechybí milý a něžný závěr...