Originální název: Zlatý věk
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Hynek - 2001
ISBN: 80-7313-010-6

Hynek (2001) 80-7313-010-6 312

Ve Zlatém věku se odhaluje Ajvazův skrytý „druhý svět" tak dalece, že se stává prakticky „prvním". Samozřejmě zůstává ten „druhý", od naší zdánlivé racionální reality tak odlišný svět nadále autorovým základním motivem, zde avšak opustil příšeří záhadných pražských zákoutí či fabulačně fantastickou atmosféru pražských hospod a stal se zcela svébytným, na naší realitě nezávislým prostorem kdesi na naší reálné planetě - Posledním ostrovem, na němž vzdor naší evropské či evropsko-americké racionální a pragmatické civilizaci vyvinula a udržela civilizace naprosto svobodná, stavěná na principech chaosu a destrukce všech aspektů námi vytyčené totality jazyka a logiky. (Založil/a: skjaninka)

s-reader
  2. 5. 2011, 11:17
Možná máme rádi příběhy více než cokoliv jiného. A možná také, že se cítíme nejistí ve své lásce k nim, jsme opatrní a snažíme se ji nedávat tolik najevo. Proto může být náš vztah k románům Michala Ajvaze velmi rozporný. Příběhy, které z jeho románů tryskají jsou poutavé, ale chvílemi si nejsme jistí, co vlastně čteme. Je to moderní příběh, je to umělý mýtus nebo snad románek pochybné kvality?
Jedno je však jisté, Zlatý věk je typický zástupce Ajvazovy románové tvorby. Co více, je to i sonda do jeho způsobu tvorby a do jeho názorů. Ostrovní Kniha protkaná příběhy v příbězích je Ajvazova Kniha, jeho ideál, ke kterému se chce přiblížit.
Hledající
  13. 8. 2011, 19:04
Ajvaz je prostě geniální.. na začátku knihy jsem měl pocit, že se přede mnou otevřely tajemné dveře a já vstoupil do mystického ostrovního světa, a než jsem se stačil rozkoukat a začít trochu chápat „nerealitu“ nového světa někde v oceánu, tak jsem byl poslán zpět do reality, a já se teď jen nevěřícně rozhlížím kolem sebe a ptám se - co to vlastně bylo ? Sen ? Halucinogenní výlet ? Přestože pro mě byly některé pasáže dost obtížné ke čtení a přemýšlení o nich (stávalo se, že mi autorovy myšlenky protékají zoufale mezi prsty a já se jen obtížně snažím posbírat a dát jim „tvar“, což snad ale ani nešlo), tak právě ta neuchopitelnost, nezařaditelnost a mnohotnost výkladu zajišťuje, že budu-li číst knihu znova (a to určitě), pokaždé to zas bude jiný svět, který se mi v hlavě vytvoří, a slastné martyrium se bude opakovat. Neuvěřitelný ostrov, který si Ajvaz vytvořil, je v něčem famozní, ale osobně si nedovedu představit na něm dlouhodobě žít. Ocenit „nerealitu“ dokážu jen ve vztahu k realitě, ve které žiji, tudíž chápu, že hrdinovi činí potíž i při delším pobytu zcela zapadnout mezi Ostrovany a jejich pohled na život, vztahy, kulturu.. co mi tu chybí, je určitá „dějovost“, ubírání se knihy od začátku „odkudsi kamsi“, ale autor sám na toto upozorňoval prakticky v úvodu, a tudíž moudře vkládal do popisných pasáží života Ostrovanů drobné epické pasáže, které gradují v poslední třetině. Projevuje se tu Ajvazova schopnost „vrstevnatosti“ jednotlivých příběhů, které na sebe navazují přes jednotlivé hrdiny a jejich myšlenkové světy, rozplétají se do různě dlouhých a propracovaných „větví“ , aby se po čase zase spojily v jeden stvol. Toto famozně dokázal v knize „Cesta na jih“, která patří mezi mé nejoblíbenější knihy vůbec. Tyto příběhy přichází vhod v momentech, kdy je mystična až moc a mohlo by se stát, že dojde k určité statičnosti děje a nudě…tato kniha mi bude rozhodně doznívat ještě dlouho v hlavě, myšlenky se budou usazovat, tříbit, a to je pro mě rozhodující zárukou kvality knihy - příběh se uzavřel, ale žije ve mně dál..doporučuji, ale lehké čtení to není.