Velcí římští císaři

Reinhard Raffalt Reinhard Raffalt
*15.5.1923 - †16.6.1976

Gallienus
  30. 6. 2015, 12:29
Obsahuje spoiler spoiler Kniha jež popisuje život několika římských císařů, jen bohužel nemohu souhlasit s autorem, že všichni byli velcí. Reinhard Raffalt nám předkládá svůj subjektivní názor na muže, kteří psali dějiny Říma. Nicméně považovat Elagabaluse ( Marcus Aurelius Antoninus) za klíčového pro impérium, to tedy nevím, tento zhýralí cinaedus byl spíše velký problém, ten posléze dorostl takové velikosti, že musel být odstraněn. Neříkám to často, ale toto byla jedna z mála politických vražd, kterou bych spiklencům moc nezazlíval. Co se týká ostatních zde popisovaných osobností: Augustusta, Tiberia, Nera, Hadriana, Marka Aurelia či Juliána nelze než souhlasit, že měli velký vliv na vývoj v říši. V knize jsem se poprvé setkal s tezí, která Tiberia nepopisuje jako zhýralce, naopak autor vykresluje jeho osobnost velmi dobře, s tímto pohledem mohu jen souhlasit. Kniha je starší, přesto zajímavá a dobře se čte, jsou tam sice autorovi osobní vsuvky a názory, ale nejsou příliš rušivé.