Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Filosofie psaná kurzívou

100%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Filosofie psaná kurzívou
Autor:


Nejnovější vydání:
Doplněk - 2003
ISBN: 80-7239-152-6
Počet stránek: 114
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Doplněk (2003) 80-7239-152-6 114

Kniha obsahuje celkem 17 rozhlasových vystoupení J. Šmajse, které byly vesměs vysílány na stanici Vltava v pořadu Psáno kurzívou (pravidelný esejistický pořad vysílaný ve všední dny v 10 hodin). I. Binar v doslovu konstatuje: „Filosofův střízlivý, a přesto naléhavý apel upozorňuje na stav přírody a člověka v této chvíli. Příroda přežije, ohroženi jsou lidé. Je na nuás co s tím uděláme. Snad právě pro naléhavost a neodkladnost problému zvolil Josef Šmajs ke zprostředkování své výzvy rozhlas…“.

Jednotlivá témata knihy: Ohrožená kultura, Tři reflexe ekologické krize, Příroda-evoluce-informace, Kultura jako ekologická kategorie, Filosofie lidské práce, K naturalizaci kultury, vzdělání a lidské ontogeneze, Filosofie a nynější ekologická krize. J. Šmajs konstatuje, že je nutno nově pochopit a hodnotově rehabilitovat pozemskou přírodu a že je třeba překročit koperníkovsko-newtonovská hlediska. Hovoří o konfliktu biosféry a technosféry jako o nejhlubší podstatě globálního a ekologického problému. Poukazuje na časté významově nesprávné uchopení pojmu příroda, kdy toto chápání nezahrnuje samotného člověka. Vyjasňuje i pojmy přírodní a kulturní evoluce a pojem informace. Hovoří ale i o rázu krajiny, jeho proměnách a o změně lidského vnímání této krajiny. Ptá se také, jaké jsou možnosti výchovy k ekologii. (Založil/a: kaciska88)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Nosferatu
  18. 2. 2016, 13:32
Knihu jsem si musela přečíst 2x, než jsem do ní trochu pronikla. Josef Šmajs v ní píše nepochybně o zajímavých věcech, ale napoprvé jsem měla dojem, že píše zbytečně složitě. Podruhé už mi všechno dávalo větší smysl a kniha mě donutila přemýšlet o tom, jakou roli hraje člověk v přírodě (spíše si ji podmaňuje místo aby se přizpůsobil). Knihu můžu doporučit, pokud jste přemýšlivější povahy nebo se trochu zabýváte ekologií či ontologií.