Přirozený svět jako politický problém

Přirozený svět jako politický problém

Podtitul: Eseje o člověku pozdní doby

Originální název: Přirozený svět jako politický problém
Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Československý spisovatel - 1991
ISBN: 80-202-0279-X

Československý spisovatel (1991) 80-202-0279-X 221

Kniha se skládá z jedenácti esejů, které vznikly mezi lety 1977-1989. Myšlenkový vývoj těchto textů charakterizuje V. Bělohradský takto: „V prvních textech jsem ještě v zajetí představy, že filozof musí hledat nějakou autentickou verzi světa a pečovat o její čistotu. V posledních pak jsem dospěl k přesvědčení, že filozof má dělat něco zcela jiného: systematicky kritizovat nárok různých verzí světa na to být verzí světa autentickou.“
Jednotlivé texty knihy:
O člověku pozdní doby: rozhovor s K. Hvížďalou - hovoří zde mimo jiné o evropské tradici, člověku bez skrupulí či ztrátě politiky.
Kritika banálního zla - kategorii banálnosti vztahuje k moci či jazyku.
Mitteleuropa. Rakouská říše jako metafora - hovoří zde o významu středoevropského myšlení (vlivu autorů jako Wittgenstein, Freud, Kafka či Carnap), například o „evropském univerzalistickém pojetí státu“.
Krize eschatologie neosobnosti (K Patočkově pojetí evropského dědictví)
Člověk bez skrupulí
Útěk z ptydepe
Přirozený svět jako politický problém - podává kritiku „epochy technické vlády“a táže se po povaze politického problému.
Evidence a norma - mimo jiné hovoří o Patočkově chápání přirozeného světa.
Maďarsko 1956 a éra konvergování od politiky k řízení a zpět
Politika a eschatologie (Poznámky k otázce míru v evropské tradici)
Příchod doby cikánské aneb Evropou se jen potulovat - o tématu modernosti, evropské identity a postmoderním chápání filosofie. (Založil/a: sihoň)