V nepříznivé půdě

Poprvé vydáno celosvětově: 1937

Kamélie - 1994
ISBN: 80-85818-00-0

Kamélie (1994) 80-85818-00-0 200

Jde o příběh mladé učitelky, která se zamiluje do syna statkáře. Ani jeden si však nechce uvědomit společenský rozdíl. Jemná žena městského typu a mladý muž milující rodnou půdu. Po svatbě Ríša pochopí, proč selské ženy nenosí nalakované nehty, proč nosí plátěné blůzy a ne hedvábné šaty. Na vlastní kůži poznala, co to je dřít na statku, péct chléb, starat se o dobytek a přitom nevlastnit ani korec žita ze statku. I Petr si časem uvědomí, čemu všemu se musela jeho mladá žena naučit, ale stále zůstávala pro něho výjimečná a miloval ji. Jednoho dne se objeví mladý lékař, vzdělaný a přitažlivý a Ríša začne uvažovat, jestli udělala dobře, když se vdala na statek, nebo zda by nebylo lepší spojit svůj život s někým ze svého společenského prostředí. (Založil/a: routilka)

Vlasta Javořická Vlasta Javořická
*25.03.1890 - †01.08.1978

olla
  5. 10. 2014, 21:06
Mám blízko k vesnickým románům a tenhle se mi zdál vydařený. V.Javořická není mým oblibeným autorem, její knihy jsem řadila do sekce "červená knihovna", kterou nemusím, ale příběh venkovské učitelky a její "mesaliance" se statkářským synem a samozřejmě nesnáze z toho vyplývající, se četl velmi dobře. Asi si přečtu i jiné knihy této autorky s vesnickými tématy, babička mi jich odkázala 61! Ani jsem nevěděla, že jich tato autorka tolik napsala