Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda

ISBN: 978-80-207-1322-3

Odeon (2010) 978-80-207-1322-3 156
Odeon (2004) 80-207-1154-6 156
Mustang (1995) 80-7191-002-3 150

Povídkový soubor představuje průřez dvacetiletou tvorbou tohoto uznávaného autora. Nezapře typické rysy Irvingova psaní jak z hlediska formálního, tak i pokud jde o tematickou šíři. Úvodní povídka, jež zároveň dala název celé knize, osvětluje stigma necitlivého dětského postoje k bláznivému a špinavému "odpadkáři" Sneedovi, jehož jedinými přáteli, s nimiž je s to vyjít, jsou jeho prasata. Právě kvůli zápachu a špíně, která jej nepřetržitě obklopuje, mu děti z vesnice přezdívají Čuňák. V dalších povídkách nalezneme v různých dávkách a příchutích únavu z všednodenní rutiny, osobitý soucit a empatii, zkratkovitou, nečekanou pointu, nenaplněné sny, magické vize - a to vše spojeno autorovým laskavým, někdy lehce ironizujícím humorem. Kruh uzavírá esej věnovaný jeho velkému vzoru, "králi románu" Charlesi Dickensovi.

barbiegrrrl
  30. 7. 2012, 18:54
Ten Irvingův styl psaní se mi prostě líbí, ale zdá se mi, že kvalita jednotlivých povídek kolísá. Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda a "Garpův" Penzion Grillparzer jasně vedou, naopak Málem až v Iowě je pro mě, jakožto člověka neznalého zeměpisu Ameriky (a vlastně zeměpisu vůbec) tak trochu nuda. No a pak je tu ta esej o Dickensovi... Ačkoli nějaké povědomí o Dickensovi a jeho tvorbě samozřejmě mám, zatím jsem od něj nic nečetla, nejsem tedy ani jeho fanoušek ani jeho "znalec" a tím pádem pro mě ta esej nebyla moc zajímavá. Na druhou stranu, Dickens k Irvingovi prostě patří. Zdá se, že Irving je prostě machr přes romány a povídky mu zas tak moc nesedí. A stejnak si něco od něj zase ráda přečtu:)
Reetri
  29. 5. 2012, 19:29
Naprosto souhlasím s Martou. Do písmene. A ještě k tomu řeknu, že tohle zkrátka nebyl Owen Meany. Nic, co si budu pamatovat.
marta-b
  29. 4. 2010, 10:14
Povídky od Irvinga mě nijak moc nenadchly i když jiné jeho romány patří k naprostým hvězdám mých přečtených knih. Čuňák Sneed je dost smutná povídka a pořád jsem čekala na něco, prostě NĚCO, co se vždycky v Irvingově díle objeví, ale tentokrát jsem se nedočkala. Ani v ostatních povídkách.
lusk_lusk
  29. 7. 2013, 0:55
Přesto že irvingův nadhled je mi velmi sympatický, jeho styl se ovšem ke kratším útvarům příliš nehodí, respektive v nich nevynikne. Zařazením vydatvěrečného eseje na mne padl dojem, že tato kniha bvyla vydána především ze snahy vyždímat z autora maximum i za cenu nižší kvality. Rozhodně kniha pomůže čtenářům kteří si snaží udělat co nejucelenější obrázek o vývoje irvinga, jeho námětů a myšlenek které se zde opakují-tedy jsou zpracovány i v jeho větších dílech. V tom smyslu je vlastně zařazení eseje o dickensovi logické. Pro ty které irvingova tvorba prostě jen baví je to jen dalších zbytečných pár stránek.
banan
  30. 7. 2013, 15:07
... za me rozhodne celych pet, prvni cteni od Irvinga a netusil jsem, ze me tak pohlti, chutne a vyzivne cteni na jakekoliv misto v jakoukoliv dobu, mohu doporucit